şükela:  tümü | bugün
 • özellikle marmara denizindeki uzantısının tek parça olduğu açıklanan ve harekete geçmesi halinde tek parça kırılması ihtimali olan ve bunun sonucunda 8 şiddetinde bir depreme neden olabilecek fay hattı. eğer 2 parça halinde kırılırsa 7 civarında bekleniyor bu deprem.
 • istanbuldan erzuruma kadar uzanan bölgedeki depremlerden sorumlu kırılma. erzurum tarafı vakti zamanında sallanmış olup, şu anda istanbul'un altı gayet gerilmiş olup, en geç 30 yıl içinde büyük bir deprem beklenmektedir. istanbul'un bir kurtulma yolu ise gerginliğin ufak ve zararsız depremlerle gevşemesidir.
 • türkçe anlamını şimdi öğrendiğim üzere bir yanal atim fayi.
 • doguda bingol-karliova ile batida mudurnu vadisi arasinda tum kuzey anadolu boyunca uzanan,marmaranin altindan saros tegetlemesiyle egeye giren turkiye nin hatta dunyanin en onemli aktif,dogrultu atimli fay zonlarindan biri...
  (bkz: sesimi duyan var mi)
 • doğuda karlıova dan başlayıp bütün anadolu boyunca genişçe bir yay çizen, genel karakteristik olarak yanal atımlı fay hattı. afkika levhasından kopan arabistan levhasının kuzeye hareket ederek avrasya levhası altına girme çabası sonucu oluşmuştur. başımıza ne gelmişse araplardan gelmiş zaten.
 • her geçen zaman birimi içinde cm bazında türkiye'yi yunanistan'a doğru yaklaştırmakta olan fay hattı.
 • sismik olarak dünyanın en aktif faylarından biridir. yaklaşık 10-15 milyon yıl yaşındadır. bu yaş fayın jeolojik olarak çok genç olduğuna işaret eder. gelelim türkiyenin neresinde olduğuna:

  doğuda doğu anadolu fay zonu ile kesiştiği karlıova üçlü birleşim noktasından başlar, orta kesiminde dış bükey bir yay yaparak mudurnu vadisinin batı ucuna kadar devam eder ve burada iki kola ayrılır. kuzeyde kalan kol önce sapanca'ya, ordan da armutlu yarımadası'nın kuzey kenarını izleyerek marmara denizi içinden saros körfezi'ne doğru uzanır. güneydeki kol ise geyve-mekece-iznik yolunu takip eder, ordan bandırma'ya ve daha sonra da biga yarımadasını izleyerek ege denizi'ne doğru devam eder.

  yaklaşık 1200 km uzunluğundadır. zonun genişliği, doğuda 100 m ile birkaç yüz metre arasında değişirken batı tarafında 5 km'ye kadar ulaşır. türkiye'de meydana gelmiş ve önemli can ve mal kaybına neden olmuş depremlerin hemen hepsi bu fay zonu üzerinde meydana gelmiştir.

  1900-1995 yılları arasında bu zon üzerinde hasar yapıcı ve yüzeyde kırıklara yol açmış 34 büyük deprem meydana gelmiştir. özellikle 1939-1967 yılları arasında magnitüdü 7'den büyük 6 deprem olmuştur. bu depremlerle fayın 800 km'lik bir bölümü kırılmıştır.
 • (bkz: #1795677)
 • kuzey anadolu fay hattı (kaf), doğuda doğu anadolu fay zonu ile kesiştiği bingöl - karlıova çöküntüsü’nün üçlü birleşim noktasından başlar, orta kesiminde dış bükey bir yay yaparak mudurnu vadisinin batı ucuna kadar devam eder ve burada iki kola ayrılır. kuzeyde kalan kol önce sapanca'ya, oradan da armutlu yarımadası’nın kuzey kenarını izleyerek marmara denizi içinden saros körfezi'ne doğru uzanır. güneydeki kol ise geyvemekeceiznik yolunu takip eder, oradan bandırma'ya ve daha sonra da biga yarımadasını izleyerek ege denizi’ne doğru devam eder.

  yaklaşık 1200 km uzunluğundadır. zonun genişliği, doğuda 100 m ile birkaç yüz metre arasında değişirken batı tarafında 5 km'ye kadar ulaşır. türkiye'de meydana gelmiş ve önemli can ve mal kaybına neden olmuş depremlerin hemen hepsi bu fay zonu üzerinde meydana gelmiştir. 1900-1995 yılları arasında bu zon üzerinde hasar yapıcı ve yüzeyde kırıklara yol açmış 34 büyük deprem meydana gelmiştir. özellikle 1939-1967 yılları arasında magnitüdü 7'den büyük 6 deprem olmuştur. bu depremlerle fayın 800 km'lik bir bölümü kırılmıştır. yapılan ölçümlere göre anadolu’nun batıya yaklaşma hızı yaklaşık olarak yılda 24 milimetredir.

  kaf bir fay çizgisi değil bir fay kuşağıdır. doğudan batıya doğru düz bir doğru üzerinde hareket etmez. bazı yerlerde ise irili ufaklı fay grupları halinde ötelenir. bu yüzden kaf 1200 km’lik bir hat boyunca kırılmaz. kırılmadan önce belli bir oranda yamulur. sürekli aynı kabuğun üzerine yük birikimi başlar, kabuğun direnci azalır ve kabuk direnci tamamen bitince bir anda kırılır.

  kuzey anadolu fay hattı geçen yüzyılda ve günümüzde inanılmaz düzgünlükte hareket ederek bir doğru boyunca büyük depremler meydana getirmiştir. 1939’dan 1944 yılına kadar, erzincan’dan bolu’ya göç eden dört büyük depremkuzey anadolu fay hattının 725 km yırtılmasın yol açtı. deprem göçünü, 1957 abant ve 1967 mudurnu vadisi depremleriyle batıya doğru devam ettirdi. bu son mudurnu vadisi depreminden sonra veriler diğer durağın adapazarıizmityalova arasını gösteriyordu. tahminler doğru çıktı ve marmara 1999 yılında iki büyük depremle sarsıldı. yani bu deprem 32 yıl gibi bir süre gerçekleşmeyi bekledi. 32 yıl çok önemli ve uzun bir süre. bu süre içerisinde depremlere karşı tedbirler en üst seviyede alınabilirdi ve can kayiplari en aza indirilebilirdi. şimdi aynı durum istanbul için geçerli adaların güneyindeki kırık en son 1766 yılında kırıldı. bu çok büyük bir tehlike yaratıyor. artık aramızda olmasa da bu işlere kendini adamış sayın prof. dr. aykut barka'ya göre 1999'dan sonra 30 yıl içerisindeistanbulbüyük bir deprem meydana gelme olasılığı çok yüksektir.

  -yıldıray yılmaz, beklenen büyük marmara depremi, sınırötesi yayınları, ve
  -prof. dr. aykut barka'nın açıklamalarından yararlanılmıştır.
 • üzerindeki yanal atımın yönünün sağ olduğu bir fay sistemidir.

hesabın var mı? giriş yap