şükela:  tümü | bugün
 • bir bütün olarak da uydudan kendini belli eden hat.

  hem bıçak kesiği gibi giden düzlük olarak hem de bu sebeple yol güzergahı olarak resmen parlar.

  https://www.google.com.tr/…9822,6.61z/data=!5m1!1e4

  https://cografyabilim.files.wordpress.com/…rluk.jpg

  http://akademikperspektif.com/…c3bc-haritasc4b1.jpg
 • ohal çerçevesinde kanun hükmünde kararname ile başka bir yere taşınması gereken tehlikeli oluşum.
 • türkiye'nin 2 büyük derdinden biridir. darbeler ve kuzey anadolu fay hattı.
 • doğu afrika riftinin, arabistan yönüne doğru açılması ve bundan dolayı da arap plakasını kuzeye doğru iterek anadolu yönüne uyguladığı baskıdan oluşan fay sistemidir. bu fay hattı doğu anadolu fay hattı ile birleşir iran üzerinde ve zağros dağlarını izleyerek umman denizine kadar ulaşır. bu plaka hareketi türkiye, iran ve umman'ın dağlık bölgelerinin nedenidir. oldukça uzun bir fay hattıdır bütün bir sistem halinde ve istanbul'da biter.
 • türkiye'nin fetöcü fay hatlarından biri.
  (bkz: istanbul'da suni deprem planlıyorlar)
 • san andreas fay hattı ile birlikte gezegenin en aktif ve enerjik fay hattıdır. hatta ikisi de doğrultu atımlı fay hatlarıdır, bir noktaya doğru göç eden bir enerji dalgası barındırırlar.

  kuzey anadolu fay hattı, 1939 erzincan depreminden beri çoğunluğu batıya doğru 15 büyük depremle ilerlemiştir. batıya doğru yarattığı sonuncu deprem 17 ağustos 1999 tarihini hepimizin hafızalarına kazımıştır. doğuya doğru son depremi ise 2011'de van'da 7.1 şiddetinde olmuştur.

  fay hattının oluşma sebebi, güneyden afrika plakası, güneydoğudan arap plakasının anadolu bloğunu avrasya plakasına doğru itmesidir. fay erzincan'dan başlayarak çanakkale'ye kadar ilerleyip ege denizi'nde biterek neredeyse 1200 km'lik uzunluğuyla dünyanın yerleşim yerinin altından geçen en uzun ikinci fay hattıdır (birinci 1300 km ile san andreas fay hattı).

  fay hattı her sene birkaç santimetre batıya doğru yol almaktadır. enerji boşaltma patterni değişken olup, deprem sıklığı 3 ayda bir gibi kısa bir süreden 32 senelik aralıklara kadar uzamakta olduğu için tahmin edilemez bir faydır.

  beklenen büyük istanbul depreminin korkutucu olma sebebi, bu fayın marmara denizinin altından geçen segmentinin 1766 senesinden beri suskun olmasıdır. bu bölümün 300 senedir ses çıkarmamasının iki sebebi olabilir:

  - iyi senaryoda, anadolu bloğu ile avrasya plakası birbirlerine sürtünmeden uyum içinde geçtikleri için fay tetiklenmemektedir, bu senaryoda deprem olmayacaktır.

  - kötü senaryoda ise, fay hattı gittikçe artan basınca dayanmakta ve yaklaşık 300 senedir kırılmamakta diretmektedir. ancak plakaların hareketi durdurulamaz olduğundan, bir yerden sonra aşırı yüklenmeye dayanamayacak ve tek seferde ciddi bir enerji yükü bırakarak fay kırılacaktır.

  kötü senaryonun gerçekleşmesi durumunda yapılan tahminlerde, fay hattının yaşı ile oluşturabileceği depremlerin büyüklüğü arasında korelasyonda yapılan olasılık hesaplaması, kuzey anadolu fay hattının yaşı ile ilgili olarak marmara denizi'ndeki segmentin kırılma yükünün 7.4 - 7.6 şiddetini geçmeyeceğini göstermektedir.

  ancak, söz konusu fay, türkiye'nin en kalabalık şehri istanbul'un sadece 20 km kadar güneyinde olduğu için çok büyük bir sallantı istanbul ve çevre illerden hissedilecektir. 1999 senesinde gölcük'te olan 7.4'lük depremin 100 km ötedeki istanbul'u nasıl etkilediği hesaba katılırsa, sadece 20 km açıktaki bir merkez üssünün şehre vuracağı darbe çok daha yüksek olacaktır.

  son 26 saattir çanakkale'de gerçekleşen 5 şiddeti üzerindeki 3 depremin kuzey anadolu fay hattının bittiği noktalarda olduğu bilinmektedir. ancak direkt olarak bu fay ile alakalı olup olmadığına dair kesin bir kanıt yoktur ama çeşitli yunan medyasında depremin farklı bir fay hattında olduğuna dair yazılar okudum.

  ne olursa olsun, çanakkale'deki depremler bu fay hattıyla alakalı olsa da olmasa da, bu ülkenin en büyük derdinin başkanlık olması bu fay hattına çok net hakarettir. üzerinde güvenle durduğunuz toprağın altındaki uyuyan sessiz güç bir gün uyanırsa o zaman geriye ne başkanlık kalır, ne terör, ne istanbul, hatta ne de izmit.
 • 1-2 nisan 2017 tarihlerinde, buyuklugu 4.5'ten yuksek en az 1 deprem bekledigim fay hatti.

  edit: adiyaman ve van'da, -cok sukur- 3.9'u gecmeyecek sekilde cok sayida ufak depremle gecismis durumda. enerjinin kaybolmasi iyi oldu.

  edit ilavesi: 4-5-6 nisan icin canlar yine caliyor...
 • 72 saat icinde minimum 5 buyuklugunde bekliyorum.

  edit:19 kasim, 5.0, sakarya. zamani tam tahmin edemedik. ama bunda ege yakinlarindaki beklenm... neyse, onu da soylemiim.
 • 1 hafta veya 10 gunluk zaman araliginda 5'e yakin buyuklukte bir deprem beklentisi var.
 • uydu görüntülerinde marmara denizi'nde çok net bir şekilde görülen fay hattı. istanbul'u yutmak üzere hazır vaziyette beklemektedir.

  https://eksiup.com/f4e78f27149