şükela:  tümü | bugün
 • kitapçılarda yerini almış derhal okunulası acemi pezevenkin devam kitabı.
  bu kez tom norveçe dönüyor ama yine sistem ve gündelik ilişkiler sorgulanıyor.
 • ola bauerin acemi pezevenkin devamı olarak yazdığı ve ayrıntı yayınlarından çıkan kitap.

  tom'un ellili yaşlarında, doğduğu ülke olan norveç e dönerek yeni dünya düzenine ayak uyduran ülkeyi, insanları, 40 yılda değişen herşeyi derinlemesine incelemesi ve bu süreçte kendini de sorgulamasını çok ince tespitler ve okuması zevkli bir dille anlatır.

  acemi pezevenkten önce okumak mümkün müdür? gayet mümkün olduğu tarafımdan denenmiştir. yeni dönem iskandinav edebiyatını sevenlere tavsiye edilir.
 • orjinal ismi forloperen olan ülkemizde kuzey gözcüsü adıya basılan kitap. acemi pezevenk'in devamıymış söylenmiş zaten.

  öncelikle yazarın kitaplarına isim verirken ki samimiyeti gözleri yaşartan cinsten, pezevenk falan. sevimli misin lan sen, ehe göt lalesi.

  ayrıca bu tarz edebiyatın yeraltı edebiyatı şeklinde sınıflandırılması cidden beni rahatsız ediyor. her gece gizli gizli ağlamasam bile tuhaf oluyorum. çünkü edebiyatın insana dair her şeyi kapsadığını düşünürsek, pekala itlik-hayvanlığı da konu alabilir, ahlaksızlığın atalarını da mercek altına alabilir, normaldir.

  yeraltı edebiyatı şeklinde yaftaladığımızda ise çoğu okur, ''bugün yine yatağıma kusarak uyanmıştım, bir an yanımda yatan, tanımadığım kadına gözüme ilişti. neden sonra onun kadın değil aslında erkek olduğunu farkettim'' şeklinde kurgular bekliyor sanırım.

  böyle bir bohemlik, berduşluk ki sormayın gitsin.

  kuzey gözcüsü ise 40 yılını norveç dışında geçirmiş bir gezginin onca yıldan sonra ülkesine dönmesini konu alıyor. memleketlisi olduğundan mıdır nedir, ben yazarda bir knut hamsun tadı aldım. dünya nimeti'ndeki gibi doğaya bağlanma, onda huzuru bulma havası var. tabi geri dönen karakterimiz tom'un bulduğu ülke pek umduğu gibi olmuyor.

  yine de güzel kitap kuzey gözcüsü.