şükela:  tümü | bugün soru sor
  • hazar denizi ve karadeniz arasinda kalan, kafkas siradaglarinin kuzeyinde bulunan cografi bolge
  • rusya federasyonuna baglı ozerk cumhuriyetler barındıran bir cografi bolge, çook derin ve enteresan tarihler, müslüman halklar ve enteresan rus aksanları yoğun olarak görülür. total nüfusu 9 milyon civarıdır.
    özerk cumhuriyetlere örnek vermek gerekirse,
    adıgey, karaçay-çerkez, kabardey-balkar, kuzey osetya, inguşetya, çeçenistan, dağıstan sayılabilir. kuzey kafkasyaya en yakın coğrafi bölgeler ise tabii ki güney coğrafya'daki tam bağımsız(emm...) 3 cumhuriyet olan gürcistan, ermenistan ve azerbaycan, içeride stavropol krayı, krasnodar krayı, astrahan oblastı bulunur. biraz aşağı sallanınca da türkiye'ye geliyorsunuz.

    rusya ile kafkasların tarihi ilişkileri yanılmıyorsam m.s. 914'de variag sefer heyeti ile başlar. rusyar 1552'de kazan'ı fethetmiş, daha sonra 1554'de astrahan'ı almışlardı. katerina'ya kadar (çadır esprilerinizi kendinize saklayın sayın tarih geniusları) düzenli sefer pek görülmemiştir (1763). 1774'de devlet-i aliyye, gürcistan'ı küçük kaynarca anlaşmasıyla ruslara bırakmıştı. 18.yy sonlarına baktığımızda kafkasların tamamında rus hakimiyeti görmekteyiz. bu yüzyıllar boyunca kan donduran enteresan hikayeler ve tarihi olaylar yaşanmış olsa da nedense çok popüler bir coğrafya olmadığından çok fazla bilinip paylaşılmaz. halbuki kafkas halkları ruslardan çok çekti. özellikle kafkasya bağımsızlık mücadelesine baktığınız zaman birçok halk kahramanı ve bölgede adından söz ettirmiş bir çok karakter görebilmeniz mümkün. bunlara imam mansur, şeyh şamil sayabiliriz. özellikle büyük gazavat, vatanlarından yedikleri iki büyük sürgün ve drav faciası, iki rus çeçen savaşı, hasavyurt anlaşması, putin'in gelişi ve sonrasındaki bölgesel politikalardan sonra günümüze gelen bu süreç, bölge kapsamında gerek rus, gerek türk politikalarını ve tarihlerini okuyan ve takip edenler için oldukça önemlidir.

    sovyetler birliği yıkılıp rf kurulduktan sonra dahi yıllar boyu düzgün bir istikrara kavuşamamıştır. buna da rusların yüzyıllar boyu uyguladığı istikrarsızlaştırma politikaları, ruslaştırma ve hristiyanlaştırma atakları, böl ve yönet (sonrasında birleştir ve yönet), sürgün ve göç, baskı ve şiddet ve etnik unsurların sömürüsü gibi politikaları yüksek etki etmiştir. bunlar da elbette etnik problemlere, ulusalcı hareketlere, çatışmalara, terör faaliyetlerine, radikal islamın yükseliğine, toprak paylaşım problemlerine sebep olmuştur.