şükela:  tümü | bugün
  • kuzey kore nin diktatötrlük ile değil de komünizmle yönetildiğini zanneden denyo safsatası.... komünizmle yönetilen bir ülke görmek istiyorsan küba ya bakacan.
  • birleşik devletleri görüp hala kapitalizm diye sayıklamaktan farkı olmayan dar bakış açısıdır.

yüzlerce defa söyledik, belli sistemlerin belli konularda avantajları ve dezavantajları vardır, ancak olay her zaman için sistemde değil, sistemi işleten ve kullanan kişilerde bitmektedir. en kötü olduğu düşünülen sistemler bile işleteni iyi ise harika sonuçlar verebilir. gerçekten adil ve dürüst kalmayı başaran, ülkesini ve vatandaşına değer veren bir monarch ile de bir ülke gayet kolay süper güç haline gelip, yüksek kültür, eğitim ve refah standartlarına ulaşabilir. olay sizlerde bitiyor güzel kardeşim, o olsun bu olsun demeyi bırakıp biz nasıl olalım diye düşünmeye başlayın artık. sizlerin kafa sabit kaldıkça, belli şeylere olan mantıksız ve bilimsel desteği olmayan saplantılarınıza tutundukça, kendi düşünceleriniz bile olmayan doktrinleri başkalarına dayatmaya çalıştıkça, sistem sürekli değiştirilse ve geliştirilse bile bir santimetre bile ilerleme şansımız malesef olamayacaktır.
  • anlıyorum tamam trollük yapıyorsun. hobi olarak yine yap ama dersine çalışırken nereye taş atacağına bir bak.

diktatör istemiyorsun değil mi? yerli başkanlık sistemi hakkındaki görüşlerini alayım?
    saltanat istemiyorsun değil mi? yeni osmanlıcı iktidar için görüşlerini alayım?
    diktatör beğenmediğini öldürüyor mu? (bkz: ama öldü efendim)
    halkı açlıktan kırılıyor mu? türkiye'de oy karşılığında sadece karnı doyanlara ne olacak?
    saç tıraşı bile tek tip ülkede öyle mi? saç tıraşı yüzünden validen uluorta hakaret işitip 1 haftaya ölen öğretmen var mıymış?
  • kuzey koreyi nerden gördün ağmuğa goyayım dedirten başlık! evet ulan, dedirten başlık! being dedirten evet.
  • (bkz: küba)
    ayrıca kuzey kore'nin içine gidebilmiş görebilmiş insan mı var? ya orda yaşayan insanlar senden mutluysa bu ne diyeceksin? senin hırslarından, marka ve para sevdandan arınmış, teknolojinin ya da internetin mutluluk getirmediğini anlamış, azıcık aşım kaygısız başım diyen stresden uzak, huzurlu basit bir hayatı varsa sen misin onun için neyin iyi neyin kötü olduğuna karar verecek beyin?
    buram buram her yönünden cahillik kokan başlık
    ne kuzey kore'yi görmüş bilmiş ne de komünizmi okumuş anlamış.
  • merak etmeyince, okumayınca, diktatörlük komünizm, demokrasi diktatörlük, yolsuzluk islamiyet, cehalet baştacı olur.

okuyun ya!

çok zor değil, vallahi değil, billahi değil. madem siyaset azıcık da olsa ilgini çekiyor. komünizim, diktatörlük, sosyalizm, faşizm gibi kavramlar ilgini çekiyor, azıcık oku.

bak, git boyunca kitaplar, ansiklopediler al, eve yığ, sabahtan geceye, geceden sabah aç susuz oku demiyorum.

gir internete cepten, laptoptan, masaüstünden artık meşrebine göre, ne kullanıyor, neyin başında çok zaman harcıyorsan ondan gir. google'a yaz; faşizm de, diktatörlük de, sosyalizm de, komünizm de, anarşizm de, demokrasi de, insan hakları de, magna carta de, kore de, çin de, amerika de, kuran de, peygamber de, din de.

de oğlu de. binince bir otobüse, dolmuşa, akıllı telefonunu alınca eline, bir sefer olsun ilk bastığın ikon face, twitter kuş yada instagram filan olmasın. mesela koy wiki'nin uygulamasını ona tıkla yav. yaz birşey merak ettiğin, oku ya wiki'den olsun oku. belki merakın artar, belki ilgini çeker de, bir gün kitapevinin önünden geçerken, dur bir bakayım başka ne yazılmış bu konuda dersin.

işte o zaman ettiğin lafın bir ağırlığı olur. lafı koydun mu cuk yerine oturur. o zaman esip gürlediğin bir konuda, sadece cahilce, üstünkörü fikrin değil, bir de detaylı, tutarlı bilgin de olur.
  • "sistemler önemli değildir, başındaki insanlar ya da insan taklidi yapanlar önemlidir." dedirten başlık.

burda oturup size herhangi bir görüşü savunacak değilim. lakin sosyalizmin verdiği sınırlama gücüne sahip liderler, genelde sistemin temel yapısıyla çelişen hareketler yapmaya eğilimlidirler. zira insan doğası gereği bir başkasının üstünde yer almak ister. hırs, para, güç kavramları olduğu sürece, bana hiçbir sosyalist devlet işleyişinin mükemmel sonuçlar doğuracağını söyleyemezsiniz. ha gidersin, kendi güneş imparatorluğu'nu kurarsın. o zaman daha olumlu sonuçlar görülebilir. ama bana halkını ezmeyeceğini garanti edemezsin. kısacası minnoş gibi bir insan olman lazım.

he "diğer politik görüşler dünyada çok mu iyi uygulanıyo lan gavat?" derseniz, en azından daha özgür ve daha yüksek seviyede refaha sahip insanlar, ülkeler var olduğundan; nispeten daha iyi uygulandığını söyleyebilirim.

ayrıca kuzey kore'ye girebilen ve hatta belgesel çekebilen insanlar var. buyrun, araştırın, izleyin.
  • kuzey kore'nin komünist olduğunu düşünen, sistemler hakkında hiçbirşey bilmeyen insan beyanı.

komünizm isimli sistem ancak tüm dünyada kapitalizmin yıkılıp yerine sosyalizmin kurulmasından sonra gelebilecek sistemdir. tüm dünya ülkeleri sosyalist devrimlerini gerçekleştirip, sosyalist üretime geçtikten ve de sosyalist üretim biçimi sayesinde üretimi, insanı ve toplumu bir üst evreye sıçratacak kadar geliştirdikten sonra; devletin, tüm askeri organların, sınırların ve de sınıfların tümden yok olduğu herhangi bir yönetene ihtiyaç duyulmadığı sistem biçimidir.

dolayısıyla insanlığın varoluşundan bu yana buna yaklaşan tek sistem ilkel komünal sistem olmuştur, çok daha geri haliyle elbette. onu da saymazsak komünizm hiç yaşanmadı. sscb, küba, çin, vietnam, k.kore hiçbiri komünist değildi. belki bir dönem sscb'de bir işçi devleti kuruldu diyebiliriz o kadar.

şimdi daha çok yazardım ama vakit kaybı olacak muhtemelen. buradan okumak yerine açın az bi kitap okuyun. dünya tarihine, insanlık tarihine dair. sonra gerçekten böyle insanın bi tarafıyla güleceği kadar komik hallere düşüyorsunuz.