• güney kutbunda buzdolabı satmaktan daha anlamlıdır. en azından bir penguene laf anlatmaktan daha zor olmasa gerektir eskimolarla iletişmek.
  • vakti zamanında nuri kantar'ın başarıyla gerçekleştirdiği ticari faaliyet.hayır ben bunu niye, nasıl, hala hatırlıyorum, onu hiç çözemedim.
  • ilk okunduğunda insanın aklına imkansız kelimesini getiren ve kişinin içinden, fikri ortaya çıkaran şahsa hitaben ''hadileeenn'' söylemini zikretmesine neden olacak fikirdir.

fakat bununla beraber tamamen gerçek yaşanmış bir olaydır.
    öyleki birçok işletme fakültesinde ve duayenlerce verilen satış eğitimlerinde kuzey kutbunda yaşayan eskimolara buzdolabını, motoru sayesinde ısıtıcı olarak satmak kavramını ileri düzey pazarlama taktikleri içinde örnek olarak verilmektedir.

aynı zamanda insanoğlunun para kazanma hırsı ve satış yapma becerisinin geldiği düzeyi ifade edebilmek içinde kullanılabilecek elverişli bir örnektir.
  • temel ile dursun kuzey kutbuna buzdolabı satmaya gitmişler (ancak fıkralarda olur zaten böyle şeyler, saçma sapandır yani)... tabii bir tane bile satamadan bütün buzdolapları ellerinde kalmış... geri de dönemiyorlar, para yok... üşümeye de başlamışlar...
    dursun demiş ki temele:
    - ula temel, adamın en çok neresi doniyy biliymisun?
    - bilmayrum..
    - ha var ya ta zikinun ucu doniiiy... orayi ısıttık mi her bir yerimiz ısınir...
    - ee? ne yapsak?
    - ben şimci diyim ki, birbirimize beşer dakka sokalım değişmeli... ısınıriz belkim...
    - he! doğru diyin... (temel uyanık) once pen başlıyim...
    temel dursuna bir güzel (aferdesiniz) arkadan kaktırır... 5 dakka geçer.. dursun temele:
    - ula temel, ısındın miiii?
    - he! ısındim!
    - yat ula o zaman... sıra pen de!
    dursun da temele bir güzel (yine çok afedersiniz) arkadan kaktırır... 5 dakka geçer, temel:
    - ula tursunn, ısındın miii?
    - yoh! ısınmadum!
    10 dakka daha geçer...
    - tursuuuun ısındınmiiii?
    - yoh ula! ısınmaduuuuum!
    yarım saat sonra dursun hâlâ istifini bozmamıştır, sonunda temel dayanamaz:
    -ula tursuun, ısınaysaaan pişiii demayrum, yok eğer zikiysan çok ayıp ediyyysun..
    (bkz: bu da böyle bir anımdır)
    (bkz: ota boka başlık açmak)
  • yemeklerinin donup taş gibi olmasını engelleyip,aynı zamanda da bozulmayacak sıcaklıkta muhafaza edebilecekleri bir alete sahip olmak isteyen eskimoların memnun olacakları bir hizmettir,olağanüstü bir durum yoktur.motorunun sıcaklığından faydalanmak için buzdolabı almak yerine daha az para ile bir elektrikli soba almak da eskimolar için daha avantajlı olsa gerek.
hesabın var mı? giriş yap