şükela:  tümü | bugün
  • 6 milyar dolarlık projedir. henüz ihaleyi üstlenen bir şirket çıkmamıştır. kamulaştırmada bazı indirimlere gidilmiştir. yol yapımına hız verilmesi için resmi gazetede şöyle bir genelge verilmiştir;

http://www.resmigazete.gov.tr/…12/08/20120823-4.htm

yol güzergahı google maps'ten şöyle görünüyor;

http://maps.google.com/…30110.000493391cf0c4c5b27e1

istimlak edilecek güzergah için çıkarılan acele kamulaştırma kararı resmi gazete'de yayımlanmıştır. o bölgelerde arazisi olanlar banka hesaplarına dikkat etsinler, pat diye bir meblağ yatmış olabilir.

kamulaştırılan parseller sıralı tam liste

son olarak; acele kamulaştırmaya göre, her ne şekilde olursa olsun kamulaştırma gerçekleşiyor fakat hesabınıza yatırılan paraya daha sonra itiraz edebiliyorsunuz. ve hesabınıza para yatamdan taşınmazınızın değerini öğrenemiyorsunuz. ayrıca emlakçılara dikkat edin.
  • fotoğraflar dan da görüleceği üzre sevgili hükümetimiz ve sevgili yandaşları sevgili topraklarımızın içine ettiği projesi. çok lazımmış gibi.
  • çevre katliamıdır ama acilen yapılmasına ve bitmesine bir bahçeşehir sakini olarak ihtiyacımız vardır. lanet olası tırlar, tır parkları, kamyonlar trafiğin içine sıçıyor.
  • 6 yıl önce hazırlık kampusunun kilyosta olması sebebiyle 1 yıl kilyosta yaşamıştım. harika bir doğası, sakinliği vardı. bugün gittiğimde toz bulutları içinde kalmış, bağlantı yolu diye bütün ormanı yok edilmiş bir yer gördüm.

bundan 20 yıl sonra orman diye bir şey kalmayacağını düşünüyorum.

beddualar az kalıyor maalesef.
  • gebze-izmit kısmının güzergahı daha kuzeye alınmış. söylentilere göre gerekçe kamulaştırma maliyetlerinin yüksek olmasıymış.

eski güzergah

yeni güzergah
  • körfez geçiş köprüsünü içinde bulunduran sözde zaman tasarrufu sağlayacak olan proje.

zamandan tasarruf sağlayacağı muhtemel ama o köprüyü kim kullanacak orası meçhul.

devletin vatandaştan aldığı vergilerle yaptırdığı köprüyü aynı vatandaşlardan tek seferlik geçiş için 35$ + kdv alarak geçiş izni verebileceğini belirttiği köprü.

köprüden geciş icin istenen miktar olup o parayi verdim mi koprude 3 saat durup denizin ortasinda etrafi izlerim ki o da körfezi dolasmaya eş değer olur.

ben o parayı veremem mis gibi körfezi izleyerek dolaşırım diyenler için : (bkz: sus ve yalova'ya devam et)
  • çözüm getirse tamam ama tamamiyle rant için güzergahların çizildiği proje. şöyle bir harita da var: http://wikimapia.org/…192994&lon=29.120893&z=14&m=b
  • asya kısmı için yapılan ihaleyi limak-cengiz, projenin avrupa kısmı için yapılan ihaleyi ise kolin-kalyon kazanmış.

çok şaşırtıcı sonuçlar...

halbuki ben kolin-kalyon ortaklığı asya kısmını, limak-cengiz avrupa kısmını alır diye bekliyordum.

kupon yattı tüh tüh...
  • 250 km lik yolun geçiş ücreti toplamda 52 tl+kdv.
    400 km 'lik ankara - istanbul otoyolunun ücreti ise 14.5 tl+kdv.

türkiye gibi yolsuluk ve ihaleye fesat karıştırmanın imkansız olduğu bir ülkede acaba 250 km'lik yolda bedava rus falan mı dağıtacaklar diye düşündürmüştür.

gidecek olanlar bi haber eder inşallah.