şükela:  tümü | bugün
  • bir iki yıl içerisinde kurulmasını beklediğim idlib, halep, el bab, afrin, azez, mare, cerablus ve münbiç şehirlerine sahip devlet.

özerk bir fedarasyon olup türkiye cumhuriyetine bağlı olacaktır
  • suriye devleti’nin ve rusya’nın amerikan maşası bağımsız bir terör devleti yerine suriye’ye bağlı özerk bir yönetim olarak kabul edebileceği yönetim.

nitekim, pkk’nın o bölgeden silinmesiyle türkmenler kaderine terkedilmeyeceğine göre belki de çoktan kararı verilmiştir. sonuçta uzun bir süredir ne suriye ne rusya’yla ters düşüyoruz. fırat kalkanında alınan tepkinin yarısını bile almadık harekat için.
  • mümkün değildir, zira rusya'nın ve abd'nin neden ses etmediğini yazmıştım. salayım buraya da..

özetle bu topraklarda türkmenler'e biçilmiş bir rol yok. türkmenler öso birliğinin alt örgütü konumundalar ve baskın değiller. baskın olanlar, arap militaristler.
  • ciddi ciddi düşünülmeye başlayandır.

akp bölgede kendisine bağlı sünni islamcı devleti kuramadı. ne rusya buna izin verdi, ne de halkı ikna edebildi.

türkiye, yakın zamanda büyük badireler atlatmış olan ordusu sayesinde kuzey suriye'nin önemli bir bolümünü işgalci pkk teröristlerin ve dolayısıyla abd hegamonyasından kurtarmayı başardı ancak resmi suriye yönetimi ile her türlü telkine rağmen görüşmeyi kabul etmiyor.

peki ele geçirilen bu topraklar ileride ne olacak?

bölgede pkk bitecek, suriye'ye teslimi mümkün görünmüyor, ilhak edemezsin, hükümetin ihvancı devlet hayalleri de çöktüğüne göre geriye tek bir ihtimal kalıyor tanınmayan kktc gibi tanınmayacak kstc.

hayırlı ve uğurlu olsun.