şükela:  tümü | bugün
  • 1. bölüm ilk 25 dakika itibari ile bodrum masalı - karadeniz edition.

ama ben bayıldım. genel olarak son derece başarılı ..
  • istanbul'dan ailesi ile birlikte memleketi ordu'ya kesin dönüş yapan, çambaşı yaylasının taşbaşı obasında ikamet edip cebinde beş parası olmadığı için yaklaşık 100 km uzaklıkta bulunan perşembe ilçesindeki limanda iş aramaya gelen kuzey'in hikayesini barındıran dizi.
    iyi de birader o kadar yol gidip, dünyanın mazotunu yakıp masraf yapacağına yaylada bir iş bulsaydın daha mantıklı olmaz mıydı?
    ekleme:
    dizide konuşulan ağız, kesinlikle ordu ağzı değil. özellikle bazı karakterlerin konuştuğu ağız bırakın orduyu dünyada yok! ayrıca ordu'da düğünlerde horon oynanmaz. cem yılmaz'ın dediği gibi "gemici mantığı ile film izlenmez" evet, ama yapımcıların da biraz daha özenli olması gerekir diye düşünüyorum.
    ekleme 2:
    denizden sırılsıklam çıkan esas oğlan, 100 km ötedeki yayla evine kadar ıslak halde gelmiş. inşallah zatürre olmaz!
  • şivelerin ordu şivesi ile ilgisi yoktur. ordu'da ve giresun'da trabzon ya da rizeli gibi konuşan bulamazsınız. çepni memleketi olduklarından olsa gerek.

ekleme : kuzey'in annesi ve ablasının şiveleri ordu şivesidir. diğerlerine izledikçe puan vereceğiz artık.

turnalık'ta yaşayan birinin perşembe'de balıkçlık yapması abes olmuş. hayvancılık ya da çilek işi, hatta dürme pancarı yapıp geçinebilirdi. belki turnalık orman işletmede bile çalışabilirdi.
  • tutmayacak dizidir.
  • ilk bölümde leopar desenli ablanın afedersiniz ateş ettiği dizidir.

edit:söz konusu kişi sanırım "this is ordu" diyen adamın hanımı.

edit 2:ulan bi o değil bütün kadınlar belli bir standardın üstündeymiş. leoparlı gözümden düştü.
  • ordu da ege şivesi mi konuşuluyor, nasıl yani dedirten yeni dizi. şive dışında güzele benziyor. inşallah kadına şiddetli vurmalı kurmalı karadeniz dizisine dönmez.
    yıldız'ı kırmızı saçları için izliyorum şuan.
  • fox tvdeki inadına aşk ve showdaki sevdaluk dizilerinin karması olmuş. ayrıca şiveler iğrenç.
  • enerjisi yüksek neşeli dizi, görsel şöleni de cabası. sanırım dizideki düşman iki aile ordu'ya kastamonu'dan göç edip yerleşmiş zira bu şivenin başka açıklaması olamaz, lol.

edit: ismail demirci'yi başrolde ilk kez izliyorum ve şaka maka bayağı iyi oynuyor, aslıhan güner de çok güzel kadın ha. hafiften gülbeyaz havası da var dizinin bu arada.
  • türkiye’nin 40 yaş üstü embesil kitlesini hedef alan sikko bir dizi daha. şu an bulunduğum ortamda izlemeye maruz bırakılıyorum ve izlerken utanıyorum adeta.

edit: kesinlikle tutacaktır çünkü çok boktan çünkü ergenlerin sevdiği tipten 3-4 sevimli, güzel genç kız var çünkü pıtırcık haller, iq yoksunu hohoho şakalar bezeli çünkü karadeniz yeşilliği var
  • sadece istanbul’daki ordulular izlese; total ab reyting sıralamasında ilk 3’e girer. ancak ömrü kısa olacağa benziyor. dizideki karakterlerin şive konusu ise tam muamma, ilk bölüm olduğundan ötürü şivenin ordu ağzı’na kırılması biraz zaman alacağa benziyor.

kültürel bazda yorumlama yapacak olursak; ordu’da perşembe horonu hariç zannedersem kemençe bulunmaz. yani; rum türevi kültürel özellikler ordu’da bulunmaz. ağız yapısı da asla trabzon veya rize’de olduğu gibi değildir. bir ordulu ağzı ile trabzon ve rizeli ağzı arasında çok net farklar vardır. aynı coğrafyanın insanı olmamıza rağmen etkilendiğimiz etnik yapılar ve etnik kültürler çok farklı olduğu için, sonuç olarak konuşmalarımızdan tepkilerimize ve tüm kültürümüze, oyunlarımıza kadar taban tabana değişiklik gösteriyor..

oyuncular ise kalburaltı. öyle kaliteli bir cast değil açık konuşalım.

memleketin*, sadece dizide gösterilen mekanları değil; buralardan kaç kat daha güzel olan yerleşim yerleri, doğa harikası coğrafyası, köyleri, obaları, yaylaları var. gezilmesini tavsiye ederim.