aynı isimde "kuzgun (dizi)" başlığı da var
  • kızılderili mitolojisinde kuzgun,ruhu huzura kavuşmamış,son dileği yerine gelmemiş kişinin hayata tekrar geri dönmüş halidir.mitolojide geçen hikayede,çocukları son dileğini yerine getirmediği için bir anne kuzgun olarak geri gelir ve her gece evlerinin önünde bekler,hatta çocukları rahatsız eder ta ki onlar kuzgunun aslında anneleri olduğunu anlayana dek.annelerinin onlardan istediği şeyi yaptıklarında bakarlar ki kuzgun bir daha asla görünmez,çünkü ruhu huzura ermiş ve artık ait olduğu diğer dünyada yerini almıştır...
  • adaletsizlik karşısında kuzgunlar kadar dirayetli olmanız dileğiyle.

"yapılan yeni bir çalışma, kuzgunların adil olan ve olmayan arasındaki farkı anlayabildiklerine işaret ediyor. ayrıca bu kuşlar, kendilerine adaletsiz davrananlardan da kaçınıyorlar. animal behavior dergisinde yayımlanan bulgulara göre bu zeki kuşlar, yiyecek ödülünde kendilerini kandıran insanı tanıyorlar ve bir ay sonrasında bile bu insandan uzak durmayı tercih ediyorlar.

araştırma kapsamında kuzgunlar, karşılıklılık deneylerinde sınandılar. kuşlara düşük kalitede besin verildi (kötü bir parça ekmek) fakat kuşlar bu besinlerini elinde daha kaliteli besin (düzgün kesilmiş kaliteli peynir) olan bir insanla takas edebiliyorlardı. ancak burada dikkat edilmesi gereken bir şey var. bazı insanlar kuşları kandırarak kuşlardan ekmek parçasını almalarına rağmen yerine peynir vermedi yani hem ekmek ve hem peynir insanda kalmış oldu.

anlaşılır bir şekilde, kuzgunlar bu durumdan oldukça hoşnutsuz oldular ve kendilerini aldatılmış hissedip kendileri kandıran insanlardan uzak durmayı tercih ettiler. araştırmacılar kuzgunların bu kaçınma davranışının ne kadar süre devam edeceğini sınamak için aynı deneyi bir ay sonra tekrarladılar. bulgulara göre, adaletsiz takası tecrübe etmiş kuzgunlar bunu hatırladılar ve adil davranıp takası gerçekleştiren insanlarla bu takası gerçekleştirmeyi tercih ettiler."

kaynak: burada
  • yaptıklarıyla “kuş beyinli” sözünü çürüten, bu sözü artık iltifat olarak kullanmanıza neden olacak zekaya sahip, kurnaz bir kuş.

- kuzgunlar en zeki hayvanlardan biridir.
    - kuzgunlar insanların yuvalarına tırmanmalarına engellemek için kaya parçalarını üzerlerine itebilirler. bunu yapamazlarsa da, size değmesinden hoşlanmayacağınız bir sürüngeni getirip üzerinize bırakabilirler.
    - eğer bir kuzgun yemeğini saklarken, başka bir kuzgunun ya da başka bir canlının onu izlediğini görürse; yiyeceğini bir yere koyup, başka bir yerde saklarmış gibi davranarak hedef şaşırtabilir.
    - kuzgunlar da, papağanlar ve muhabbet kuşları gibi sesleri hafızasına atarak taklit edebilir yani konuşabilirler.
    - ayrıca kendisinin alt edemeyeceği avları avlaması için kurt ve tilki gibi vahşi hayvanların seslerini taklit ederek onları çağırdığı da bilinmektedir. böylece kuzgunlar da kurt veya tilkilerden arta kalanları yiyecektir.
    - fransa, almanya, danimarka, isveç gibi birçok avrupa ülkesinde kuzgunlar kötülüğün kılık değiştirmiş hali, hatta bazen şeytanın enkarnasyonu olarak kabul edilirler.
    - kuzgunlar çeşitli oyuncaklarla, eğer oyuncak yoksa da kendi kendilerine oynayarak eğlenebilirler.
    - araştırmacılara göre kuzgunlar iletişim kurmak için jest yapabilirler. avusturya’da yapılan bir araştırmada, kuzgunların başka bir kuşa bir nesneyi göstermek için gagalarını tıpkı parmak gibi kullanarak işaret ettikleri tespit edildi.
    - kuzgunlar diğer kuzgunlarla empati kurabilirler. yapılan bir araştırmada; kavga eden kuzgunlardan, kavgayı kaybeden kuzgunun yanına başka bir kuzgunun gelip, onu gagasıyla dokunarak teselli ettiği gözlemlendi. sevdikleri kuşları hatırlarlar ve onlara en az 3 yıl boyunca dostça cevap verirler.
    - kuzgunlar gökyüzünde adeta akrobatlardır. havada takla atabilirler.
    - kuzgunlar, gagaları da dahil olmak üzere baştan aşağı tamamen siyah renklidir.
    - kuzgunlar neredeyse her şeyi yerler.
    - kuzgunların kabuktan yapılma derme çatma kızaklarla karda kaydıkları da görülmüştür.
    - kuzgunlar ileri derecede öğrenme yeteneğine sahiptirler. bir dizi eylemi izleyerek ipe bağlı bir et parçasına ulaşılması amaçlanan bir deneyde kuzgunlar bunu sadece 6 denemeden sonra başarırken, kargalar 30 denemeden sonra bile bunu başaramadılar.
    - kanada’da, nadir görülen beyaz kuzgunlar da vardır.
    - kuzgunlar eşit miktarda yiyecek elde etmek için birlikte çalışırlar. ancak bir kuzgunun kendi payına düşenden daha fazlasını aldığını görürlerse ona olan güvenlerini anında kaybederler ve bir daha o kuzgunla asla işbirliği yapmazlar.
    - lund university tarafından yapılan bir araştırmanın belgelediği gibi kuzgunlar ileriyi düşünme ve gelecek için plan yapma yeteneğine sahiptirler.
    - jimmy isimli bir kuzgun (jimmy the raven) 1000’den fazla filmde rol almıştır. kuzgun jimmy (jimmy the raven), hollywood'ta hayvan eğitmeni curly twiford’a aitti. mektup yazabiliyor, açabiliyor ve hatta küçük bir motosiklet bile kullanabiliyordu. twiford, jimmy’nin 8 yaşındaki bir çocuğun yapabileceği her işi becerebileceğini söyler.

kuzgun ile karga arasındaki farklar:
    - kuzgunlar kargalara göre daha büyüktür.
    - kuzgunların kuyruk tüyleri kargalara göre daha uzundur.
    - kuzgunlar daha büyük, daha kalın, kavisli gagalara sahiptir.
    - kuzgunların ömrü genellikle 25 ile 30 yıldır. ancak 45 yıla kadar yaşadıkları da bilinmektedir. kargaların ömrü ise genellikle 8 yıl kadardır.
    - sesleri de birbirinden farklıdır:
    kuzgun sesi
    karga sesi

kaynakça
    https://www.mentalfloss.com/…ing-facts-about-ravens
    https://www.farmersalmanac.com/…-about-ravens-22850
    https://www.allaboutbirds.org/…ommon_raven/overview
    http://www.birdsandblooms.com/…rising-facts-ravens/
    https://listverse.com/…credible-facts-about-ravens/
    https://unbelievable-facts.com/…s-about-ravens.html
    https://upload.wikimedia.org/…on_raven_in_flight.jp
    https://upload.wikimedia.org/…_a_wonderful_life.png
    https://live.staticflickr.com/…876_ae4bd69a33_c.jpg
    https://www.hww.ca/…on-raven-vs-american-crow-1.png
  • kuzgun iki dünya arasında sembol kabul edilir...yaşayalar için ölüm,ölü ruhlar içinse hayatı temsil eder...saman dininde oldukça yaygın kullanılan bir figürdür...ayrıca oldukça uzun yaşarlar(80-320) yıl kadar.
  • (corvus corax)

çok büyük ve simsiyah bir kuştur. erişkini şahin boyundadır, çok daha iri gagası, belirgin uçuş hatları ve sesleriyle diğer kargalardan ayrılır. tipik sesi: pes ve vıraklama bir 'pruk, pruk'. ekin kargasından buna benzeyen fakat daha tiz bir ses duyulabilir. düz uçuşa hantaldır, yırtıcılar gibi uzun süre dönerek yükselir. ilkbaharda kur sırasında sürüler oluşturup akrobatik hareketler yapar; uçarken sırt üstü döner, dimdik dalışa geçer. yürüyüşü yavaş ve ölçülüdür. üreme dönemi dışında sürüler oluşturur, üreme döneminde tek başına yada çiftler halindedir. tundradan çöle kadar her türlü açık ve engebeli arazide; özellikle deniz kıyıları, ormanlar ve kayalık dağlarda yaşar. yuvasını bir kaya kovuğuna veya ağaca yapar. boy 64 cm.
  • kuzgun
    bir zamanlar kasvetli bir geceyarısı, unutulmuş eski bilgilerin
    tuhaf ve antika ciltleri üzerine düşünüyordum,
    yorgun ve sıkıntılı-
    uyumak üzereydim, neredeyse başım düşüyordu ki,
    bir tıkırtı geldi birden, sanki kibarca
    oda kapımı çalan-çalan birisi gibi.
    'odamın kapısını tıklatan' diye söylendim 'bir konuk-
    başka bir şey değil, yalnızca bu.'
    ah, iyice anımsıyorum ki o hazin aralıktı;
    ve zemine vuruyordu sönen her bir közün yansısı.
    sabahı istiyordum şevkle; -boş yere
    aramıştım
    ödünç bir avuntuyu kederden-
    yitik lenore'un kederinden-
    o eşsiz ve pırıl pırıl kızın, meleklerin lenore
    diye andığı-
    buralarda, anılmayacak artık adı.

ve mor perdelerin belirsiz, hüzünlü, ipeksi
    hışırtısı
    önceden hiç duyulmamış tuhaf kokularla dolduruyor-
    tir tir titretiyordu beni:
    öyle ki: çarpıntımı bastırmak için tekrarladım.
    'oda kapımdan girme izni isteyen bir konuk
    bu-
    oda kapımdan girme izni isteyen
    geç bir konuk:
    başka bir şey değil, budur bu.'
    o sıra cesaretimi toplayıp: daha fazla
    oyalanmadan,
    'sir' dedim, 'ya da madam, affınızı dilerim
    ama
    gerçek şu ki dalıyordum ve siz öylesine yumuşak
    bir tıkırtıyla geldiniz,
    ve öylesine hafifçe tıklattınız-tıklattınız
    oda kapımı ki,
    duyduğumdan pek emin değilim sizi'-diyerek kapıyı
    açtım burda; -
    karanlıktan başka bir şey yoktu orda.

orda durdum, korku ve merakla karanlığın içine
    baktım uzun süre,
    kuşkuyla, kurarak hiçbir ölümlünün cüret edemediği
    hayalleri;
    ama sükunet bozulmadı ve sessizlik bir ipucu
    vermedi,
    ve fısıltıyla söylenen tek sözdü orda
    'lenore? '
    buydu fısıldadığım, mırıltılı bir yankıyla geri gelen
    o söz 'lenore'
    başka bir şey değil, yalnızca bu.

odama dönerken alev alev yanarak
    ruhum
    aynı tıkırtıyı işittim yine ilkinden biraz daha
    kuvvetlice.
    'kesinlikle' dedim, 'kesinlikle bir şey var penceremin
    kafesinde;
    öyleyse neymiş bakalım ve bu esrarı
    çözelim; -
    rüzgardır, başka bir şey değil bu.'

açıverince kepengi, eski devirden kalma
    azametli bir kuzgun
    kanat çırpıp sallanarak adım attı
    içeriye;
    ne bir selam verdi ne bir an durdu ya da
    oturdu;
    ama bir lady'nin ya da lord'un edasıyla
    tünedi kapımın üstüne-
    oda kapımın üstünde bir pallas büstüne kondu-
    konup oturdu hepsi bu.

derken ciddi ve haşin suratıyla bu abanoz kuş,
    kaderimi gülümsemeye dönüştürdü,
    'sorgucun kırkılmışsa da hiç kuşkusuz' dedim
    korkak değilsin sen,
    gecenin kıyısından gelen
    suratsız ve yaşlı kuzgun-
    gecenin plutonian kıyısındaki saygı değer adın nedir,
    söyle bana.'
    kuzgun dedi ki 'birdahaasla.'

çok şaşırmıştım bu çirkin kuşun konuştuğunu duyup
    böylesine açıkça,
    pek alakalı olmasa-yanıtı pek anlamlı olmasa da;
    çünkü kabul etmeliyiz ki yaşayan kimse henüz
    mazhar olmadı oda kapısının üstünde bir
    kuş-
    kuş ya da hayvan görmeye oda kapısının üstündeki
    büstte,
    bir isimle 'birdahaasla' diye.

ama kuzgun, sessiz büstün üstünde tek başına
    yalnızca bu sözü söyledi, sanki bu bir tek sözle
    içini dökmüş gibi.
    sonra başka birşey söylemedi- ne de bir tüyünü
    oynattı-
    ben mırıldanana dek, 'önceden uçtu diğer
    dostları-
    sabahleyin beni terk edecek, umutlarımın
    önceden uçup gittiği gibi.'
    o zaman
  • washington üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre,
    kargagillerden olan ve zekasına dair her zaman övgü alan bu kuşlar kendilerine zarar veren insanların yüzünü hatırlıyor,
    hatta tehlikeyi önlemek için bu yüzü kankalarına da öğretiyormuş. zifiri bellek...
  • edgar allan poe'nun depresyona verdiği isim.
  • üstün bir model olsa gerek ki şöyle de bir atasözümüz vardır: kargaya yavrusu kuzgun gorunurmus.
  • kalbimin orta yerinin sahibi olan güzellik. *
hesabın var mı? giriş yap