• istanbul'un anadolu yakasında üsküdar ilçesinde yer alan şirin bir semttir. boğaziçi’nin anadolu kıyısında üsküdar, paşalimanı ile beylerbeyi arasındaki yerleşme kuzeybatı-güneydoğu doğrultusunda oluşmuş, boğaziçi’ne açılan bir vadi içinde gelişmiştir. kuzguncuk’un eski adının “hrisokeramos” olduğu ve “altın kiremit” anlamına gelen bu adın 2. iustinos (hd 565-578) tarafından yaptırılmış olan ve çatısı altın yaldızlı kiremitlerle kaplı bir kiliseden geldiği yazılmaktadır. kuzguncuk adının kökeniyle ilgili görüşlerden biri de, eskiden “kosinitza” adıyla anılan semtin, bu adının bozularak “kuzguncuk” olduğu şeklindedir. evliya çelebi'ye göre ise, bu ad, 2. mehmed (fatih sultan mehmet) zamanında (1451-1481) buraya yerleşmiş “kuzgun baba” adlı bir veliden kaynaklanmıştır. ayrıca istanbul’un asya kesimindeki ilk musevi yerleşim bölgesi kuzguncuk’tur. musevilerin buraya geliş tarihleri bilinmemekle birlikte, 17. yüzyıl kaynaklarında kuzguncuk’un bir "musevi köyü" olarak anıldığı görülmektedir. semtte 2 sinagog da halen (beth yaakov sinagogu ve beth nissim sinagogu) bulunmaktadır. ayrıca semtte iki rum (kuzguncuk hagios panteleimon kilisesi ve agios georgios- aya yorgi kilisesi -bu kilise-) ve bir ermeni (surp krikor lusavoriç ermeni kilisesi) kilisesi de vardır. özellikle rum kilisesinin mimarisi dikkat çekicidir. ayrıca film seti gibi şirin bir semt olan kuzguncuk, geçmişte perihan abla ve ekmek teknesi dizilerine ev sahipliği yapmıştır. ek olarak, semtte fethi ahmet paşa yalısı, üryanizade camii, cemil molla köşkü, marco paşa mezarı ve ekmek teknesi fırını gibi ilginç yerler vardır. semtin kafeleri de oldukça şirin ve keyiflidir. yine bu semtte dondurma yemek de zaman içerisinde bir nevi adet haline gelmiştir. semtteki ilginç yapılar genelde icadiye caddesi üzerinde kuruludur.

vikipedi - https://tr.wikipedia.org/wiki/kuzguncuk

bir haber - http://listelist.com/istanbul-kuzguncuk-semti/

bir diğer haber - https://supergezginler.com/…uncuk-gezilecek-yerler/
  • mimari duygusu kalmadı artık ben de
  • huzurun, semtleşmiş hali.
  • doğma büyüme istanbullu olarak ilk defa çok yakın zamanda gördüğüm semt. burada yaşayan bir hatuna kafayı takmasaydım belki ölünceye kadar da burayı görme şansım olmazdı. eski istanbul havası, mahalle kültürü vb. şeyler gerçekten anlamlı. en önemlisi boğaz'ın dibinde yaşıyorsun. bu herkese nasip olmaz. her yere ulaşım kolay. ana caddesinde bir sürü sevimli kafesi var. ama apartmanlar perişan vaziyette be kardeşim. üstelik o bahsedilen ahşap köşklerden falan da görmedim. (her yeri aynı değil demek ki) her yer kedi kokusuyla kaplı. ben de bir sürü kedi besliyorum ama ataköy'de yaşıyorum. burada her yer deli gibi geniş bahçelerden ibaret. ancak kuzguncuk dip dibe evlerin olduğu, daracık sokaklardan oluşan bir semt. dolayısıyla kedi severler kedilere apartmanların önünde bakmaya çalışıyor ve benim aksime temizliğe de zerre özen göstermediklerinden dolayı oldukça problemli bir semt havası var. sonuç olarak; burada yaşayacaksanız öğrenci ya da bekar olmalısınız. ailenin yaşayabileceği bir yer değil. arabanız olmayacak, daha doğrusu arabaya da ihtiyaç duymayacaksınız. genç olacaksınız ki yokuşlarını çıkabilesiniz. boğaz kıyısında kahvaltı, küçük kafelerde oturmak vb. şeyler hayata dair tek beklentiniz olacak. öğrencilik yıllarımda burada oturmuş olmak isterdim. ama şimdi burası oturmak değil, gezmek isteyeceğim bir semt yalnızca.
  • kendine özgü bir yer bostanına uğrayın mutlaka lahana alırsınız biraz, ada kafede de bir magnolya
  • haftaya pazar sabah erkenden gezeceğim eski istanbulun değişmeyen istanbul ruhu kokan ilçesi.
  • her yaz geleneksel olarak alt yapi calismalari bahanesi ile mahalle sakinleirnin huzuru ve esnafin is kaybettigi mahalledir.

ornek olarak en son yapilan sozde lagim gideri duzeltmesi isi taseronlara verildigi icin ve belediye ile duzugn iletisim ile halledilmediginden mahalleyi sel basmis onlarca dukkan ve ev rezil olmus ve bir suru insan kotnorlsuz yapilan is yuzunden cikan toz ve kokudan hasta olmustu. sanki devasa sokaklara sahiomis gibi kocaman kamyonlar, dev asfalt makineisni sokmalarida isint am trajikomedisi idi.

ozetle her anlamda tarihi bir yer olmasina ragmen hic bir sekilde ozenli alt yapi calismasi yapilmamaktadir burada...

uskudar ve buyuksehir belediyesinin yerinde olsam burayi ve bunun gibi mahallelere daha faz;a ozen gosterir, bol ic ve dis turist gelmesini saglardim, sehir icinde bu tur yeri bulup birde ozensiz davranmak buyuk kayip cunku.
  • üsküdar sahilden (bkz: beylerbeyi)'ne gelmeden küçük bir semttir. aynı zamanda yukarıdan yani (bkz: bağlarbaşı) üzerinden (bkz: icadiye)'den aşağı salındığında da varılır. isim olarak bilinen ama fazla ellenmemiş olması, sakin ve doğal havasını bozmamıştır. civarda ki tüm kafeler işlerini güzel yapıyor. sokak araları meşhurdur, evleri pek bir şirindir. kahvesi ve kuzguncuk helvası lezzetlidir. bostanı havadar, kedisi boldur buranın. gelenler ve yaşayanlar inanılmaz uyum içindedir. haftasonu alternatif olarak değerlendirilmesi iydir. bir çok evin önünde ticari amaçla fotoğraf çekmek yasaktır yazar. bir ara düğün fotoğrafçıları bokunu çıkarmıştı. buranın tek sorunu altyapı kazısının hiç bitmemesi. her zaman bir yerleri kazıyorlar. düşünüyorum da acaba alt yapı ayağına gömü falan mı arıyorlar?
  • tarih itibariyle ve her yaz oldugu gibi yine belediye ve taseronlarin is bilmezligi yuzunden mahvedilmistir. ıcadiye caddesiin girsindeki tarihi agacin asiri derin kazi yuzunden kokunden yikilmasi da tuy dikmistir... bu kadar guzel ve onemli bir yeri yasanamaz hale getirmek icin ozenle calisiyorlar.
hesabın var mı? giriş yap