şükela:  tümü | bugün
 • yılmaz karakoyunlu'nun yazdığı, bu sezon bursa devlet tiyatrosu tarafından sahnelenen ve galip erdal tarafından yönetilen tiyatro oyunu. daha önceyse, 2007'de, obkt tarafından sahneye konulmuştu.

  ahmet vefik paşa tiyatrosu'nda izleme şansına sahip olduğum oyun, zorlu ikinci dünya savaşı yıllarında yürürlüğe konulan varlık vergisi'nin toplum içinde kısa sürede yarattığı değişimleri ve sancıları neşeli bir dille anlatıyor. oyunculukların hepsini de çok beğendiğimi belirtmeliyim. arzu tan bayraktutan fazilet rolünde çok başarılı. fazilet'in eşi rolündeki ömer naci topçu da tüm salonu etkileyen bir oyunculuk gösteriyor.

  --- spoiler ---

  oyun, devletin verdiği kararlar neticesinde el sallayan hukuki boşlukların orta sınıf bir ailenin dünyasına inerek nasıl kötüye kullanılabileceğini, fikri ve zikri ne olursa olsun zor durumda kalmış vatandaşların açıklarından istifade ederek refah bir hayat için mütemadiyen fırsat kollayan bir kadının nasıl düzen bozabileceğini, o yıllarda toplumda yozlaşmış bir sınıfın nasıl yaratıldığını, sırf varlıklı sınıfa sunulan şartları zor müeyyidelerle tüm toplumu dikkate alan, akılcı bir iktisadi önlemin alınmadığını, düzensizliğin artmasından sonra geri çekilen yasayla maalesef başa dönülemediğini, yoksul sınıf için zaten kötü olan şartların bu yüzden pek de değişmediğini alaycı bir dille ve başarılı müziklerle gösteriyor. oyun, devletin o yıllarda aldığı yanlış kararları anlatmak yerine her devre bir şekilde ayak uydurabilenlerin zamanın ne getireceğini bilmeden yozlaşmalarını yansıtmak suretiyle eleştirisini daha çok bu yönde sunmayı uygun görüyor.

  --- spoiler ---
 • bu sezon trabzon devlet tiyatrosu tarafından sahnelecek. izleyince bir edit yaparız artık.
 • ikinci dünya savaşı sırasında varlık vergisi'nin çıkarılmasını lehine çeviren fazilet'in ve etrafında gerçekleşen olayları, eğlenceli bir şekilde anlatan trabzon dt oyunu.