şükela:  tümü | bugün
  • - iki eylem de insanların karnını doyurmak için yapılır.
    - kuzu da bir canlıdır, pırasa da.
    - kuzu da tarifsiz acılar çeker, pırasa da. ekleme: bitkilerin acı çekmesi hakkında link.
    - kuzuyu boğazlayıp midesine afiyetle indiren insan da kediye-köpeğe sokakta yapılan zulme karşıdır, pırasayı doğrayıp midesine indiren insan da.

edit: veganların bahaneleri karşısında şöyle bir çözüm ürettik: (bkz: veganlara özel acı çektirmeden kesilen dana)
  • maydonoza sordum aci cekmiyormus. rahat rahat yiyebilirsiniz dedi beni.

pirasaya o konuda o da cok kirginmis.
  • iki eylemin de birbirlerinden farklı olmadığını düşünüp sanrılarıyla yaşayacaklara hayatta ikiyüzlülükler dilerim. ölü beden yiyen kimse vicdanını rahatlatmaya çalışmasın. kuzuyu boğazlayıp kedi köpeğe yapılan zulme karşı olanlar acilen süs hayvanlarını sevdiğini belirterek hayvansever olarak kendini tanımlamasın, en azından samimiyetsiz olmazlar.
  • ne yicez aq ?
  • ceset yiyicilerin ahlaki acıdan yasadıkları ezikligi bastırabilmek icin basvurdugu komik bir kıyaslama.

(bkz: hayvan)
    (bkz: bitki)
    (bkz: sinir sistemi)
    (bkz: farkındalık)
  • peki ben hayvan severim diye dolaşıp böcek görünce ödü bokuna karışan ve onları acımadan öldürenlere ne demeli ? hangi hayvan sever olmak yılandan tut hamam böceğine doğadaki tüm hayvanları sevip kucaklamaksa şu dünyada gerçekten hayvan sever birisi var mıdır ?
  • bu tür mallara genellike cahil der geçerim ama türkiye'de hiç eksta çaba göstermeyip, sadece devletin zorunlu tuttuğu temel eğitimi alan biri bile "sinir sistemi" nin ne olduğunu bilir.

veganlara, hayvanseverlere... laf sokacağım diye böyle embesilce argüman uyduran biri cahil değil, düşük zekalıdır.

bireysel olarak gördüğüm/tanıdığım veganları sevmesem de, fikir olarak bu görüşün haklı, sadece günümüz için henüz erken olduğunu düşünüyorum.

eleştirecekseniz doğru düzgün argümanlarla eleştirin bari.

(bkz: 100 yıl sonra utanç duyulacak olaylar/#77603361)
  • ne yani pırasa yedigimiz için de mi sokağa döküleceksiniz. pırasa feministi mi oldunuz?pırasa yiyorsak allah yarattı kardeşim biz yiyelim diye. pırasa oldukça da yararlı bir bitki bence. ama pırasa yemeyin demek nedir şerefsiz allah senin belanı versin ya bu nasıl bir eşkiyalık.

çok stresli bir başlık oldugunu dusunuyorum.
  • hala sinir sistemi diyenleri gördüğümüz başlık. hala. sinir sistemi olmayınca çekilen acı acı değil çünkü. daha geçenlerde ağaçların kendi aralarında iletişim kurduğu, bir nevi konuştuğu yazıldı. bitkiler ile ilgili bilgiler bu derece sınırlı olmasına rağmen sırf sinir sistemi üzerinden hiçe saymak... (evrim ağacı beğnemeyene bbc verelim bilim adamları ile görüşmeler var; http://www.bbc.com/…-see-hear-and-smell-and-respond)

kafa şöyle çalışıyor herhalde; "benim gibi acı çekiyorsa yemem çünkü ben dünyanın en önemli canlısıyım, ne kadar bana benziyorsa o kadar yaşam hakkı olmalı çünkü ben! ben! benim gibi! ben! ben!.... ben demiş miydim?" üstelik kendi de yazmış, "kuzuyu yiyene değil kedi köpeğe zulmedene tepki göstermek". evet canım, biz zulme karşıyız, kimsenin hayatta kalma çabası ile alıp veremediğimiz yok. bitki de hayvan da can, sen de ceset yiyorsun; deal with it. ben mesela ağaçların kesilmesini yaşama hakları gasp edildi diye protesto ediyorum, senin gibi "benim oksijenim, benim meyvem" demiyorum. aramızdaki fark bu.