• ne yicez aq ?
  • hala sinir sistemi diyenleri gördüğümüz başlık. hala. sinir sistemi olmayınca çekilen acı acı değil çünkü. daha geçenlerde ağaçların kendi aralarında iletişim kurduğu, bir nevi konuştuğu yazıldı. bitkiler ile ilgili bilgiler bu derece sınırlı olmasına rağmen sırf sinir sistemi üzerinden hiçe saymak... (evrim ağacı beğnemeyene bbc verelim bilim adamları ile görüşmeler var; http://www.bbc.com/…-see-hear-and-smell-and-respond)

kafa şöyle çalışıyor herhalde; "benim gibi acı çekiyorsa yemem çünkü ben dünyanın en önemli canlısıyım, ne kadar bana benziyorsa o kadar yaşam hakkı olmalı çünkü ben! ben! benim gibi! ben! ben!.... ben demiş miydim?" üstelik kendi de yazmış, "kuzuyu yiyene değil kedi köpeğe zulmedene tepki göstermek". evet canım, biz zulme karşıyız, kimsenin hayatta kalma çabası ile alıp veremediğimiz yok. bitki de hayvan da can, sen de ceset yiyorsun; deal with it. ben mesela ağaçların kesilmesini yaşama hakları gasp edildi diye protesto ediyorum, senin gibi "benim oksijenim, benim meyvem" demiyorum. aramızdaki fark bu.
  • ne kuzunun ne de pırasanın öldürülürken çektiği acı umrumdadır. ceset yiyorsunuz gibi kafa siken vegan zırvalarınızı da alın gidin bir zahmet. babunlar gibi yemeğimiz henüz canlıyken yiyecek değiliz herhalde.

pırasayı da kuzuyu da kendimize besin sağlamak amacıyla yetiştiriyoruz. siz insanların fotosentezle yaşadığı, gül kokulu pembe kakalar yaptığı bir dünya hayali kuruyor olabilirsiniz ancak dünya gerçekte böyle bir yer: (bkz: ceylanı canlı canlı yiyen babun)
  • oldu olacak bakteriler canice öldürülüyor diye antibiyotik de kullanmayalım hasta olunca.

kardeşim ne yiyeceğiz biz? taş mı yiyelim?
  • populer kulturun etkisiyle vegan olup veganligi bagira bagira savunan ve vegan olmayan herkese cani gozuyle bakan salaklara, yediginiz soyalarin hasatinda ne kadar bortu bocek olduruluyor farkinda misiniz ? doganin bir dengesi var. etoburlar, otoburlar ve bu ikisinin karisimi. bu denge yillardir doganin dengesini koruyor. kendiniz vegan mi vejeteryan mi ne boksaniz olun ama insanlarin tercihlerine karismayin.

ingiltere'de bir parkta geyikleri olduruyorlar diye butun kurtlari toplayip goturmusler. cok degil 5 sene sonra parkin bitki ortusu, derenin icindeki bakteriler ve agaclarin durumuna kadar her sey degismis. bu bir denge. bozmayin. sacmalamayin. biktik sikindirik aciklamalarinizdan. o kuzular da pirasalar da yenecek. karsi durmaniz gereken asiri ve gereksiz tuketimdir ve bu sadece et icin degil her sey icin gecerlidir.
  • kuzudaki sinirler ile bitkideki sinirler bir mi? saçma versustur. mesela bir sineği öldürdüğünüzde onun bir insan kadar acı çektiğini sanıyorsanız malsınız.
  • türkiye'de ki veganlar aptaldır. gerizekalı ceset yiyici demiş ne aptal lan şunlar hakikaten iki gram akıl kalmamış protein eksikliğinden.
  • peki ben hayvan severim diye dolaşıp böcek görünce ödü bokuna karışan ve onları acımadan öldürenlere ne demeli ? hangi hayvan sever olmak yılandan tut hamam böceğine doğadaki tüm hayvanları sevip kucaklamaksa şu dünyada gerçekten hayvan sever birisi var mıdır ?
  • arkadaş dünyada yaşamaya ayrı bir boyuttan bakmış.
hesabın var mı? giriş yap