şükela:  tümü | bugün
 • fırını 200 dereceye getirip folyoyla kırk dakika pişirince nefis oluyor.
 • fırında yapmak için: piştikten sonra keskin bıçakla dilimleyecekseniz kemiğini çıkarttırarak satın alın. ama unutmayın ki, kemiğinin üzerinde pişen et daha lezzetli olur. neyse.. zarını temizlettirin ama yağlarına dokundurtmayın. bunlar pişerken etin üzerine akacak ve hem kurumasını engelleyecek, hem de lezzet katacaktır. etin üzerinde bıçağın ucuyla küçük kesiler yapın ve bunlara taze biberiye ve soyulmuş sarımsaklar saplayın. hafifçe zeytinyağına bulayıp deniz tuzuyla güzelce tuzlayın. 180 derece fırında pişirin. üzeri turuncu olunca hazır demektir. eti çıkarıp kesmetahtasının üzerinde dinlenmeye alın ki, pişerken çektiği suyu tekrar içine salsın. merak etmeyin soğumaz. tepside biriken yağlı birikintiyi cızırdatıp biraz et veya tavuk suyu dökerek iyice kazıyın, bir bardak da beyaz şarap ekleyin ve ateşin üzerinde çektirin. sonra küplere bölünmüş soğuk tereyağı parçaları ekleyip bunların eriyip sosun koyulaştırmasını sağlayın. nişasta da ekleyebilirsiniz. sos yoğunlaşınca ince süzgeçten süzün ve sosluğa koyun. kuzu kolu keskin bıçakla dilimleyip tabaklara paylaştırın. dışı kızarmış, içi pembe ve sulu olmalıdır. yanına istediğiniz garnitürleri ekleyin, etin üzerine sostan gezdirip sofraya verin. yanında güzel bir kırmızı şarap..

  güzel kıyma da olur kuzu kol'dan aynı zamanda, unutulmaya..
 • en iyisini kuşadası değirmen'de yemiştim. bütün hayvanlarını kendileri yetiştirdikleri için etleri çok özel dolayısıyla kuzu etleri de muhteşem, usta da kararını kaçırmadan nar gibi fırınlayınca enfes olmuştu. et suyu ile harmanlanan patates ve soğanlarla lezzet şöleniydi. (bkz: değirmen restaurant)
 • bu akşam güveçte pişirilmiş koca bir tanesini tükettiğim. hemen ardından göbeğe gitmesin diye military press basıverdim.
 • etten anlamayanlar için, kuzunun sizi mahçup etmeyecek yeri.
  kasabınızdan ısrarla * isteyiniz.
 • padişah sofrasında derece ayarlı fırın, yağlı kağıt, alüminyum folyo vb. olduğunu öğrenmemi sağlayan cühela gıdası.

  he buğarınan pişecek he.
 • kız alacaksan soydan, et alacaksan koldan alacaksın sözüne konu olan et. bayram kavurmalarının şahıdır.
 • bütün olarak alıp dilimlettim. 1850 gram geldi. bu sabah tuzlayıp folyaya sararak fırında, 250 derecede tam 2 saat pişirdim. tamamını yarım saatte yedim. yarım kiloya yakın kemik çıktı. yediğim en güzel etlerden biri, doyamıyorum buna. ayda en azından 1 kez yemeden de duramıyorum. hayvan* gibi yiyorum.
 • pişme süresi ve sicakligi hakkında kesin bir bilgi olmayan et turu. kimi 200 derece 2.5 saat diyor, kimi 180 derece 1.5 saat. ben 190 derecede 2.5 saat pişirip fırının içerisinde yarim saat daha bekleyeceğim. bakalım umarım eti rezil etmem *
 • ortalama 1-1,5 kilogram bir parça, yağlı kağıt ve folyo ile sarılı halde 200 derecede 3,5 - 4 saat pişirildiğinde iç sıcaklığı 95-105 dereceleri buluyor. bu da şu demek oluyor; aile büyükleriniz takma dişleri olmadan dahi yiyebilirler.