şükela:  tümü | bugün
  • görüntü olarak roka ve ıspanağa benzeyen ekşi tada sahip fevkalade yeşillik.
    gün içinde nerden aklıma aklıma düştü bilmem lakin yeşillik dünyasının gölgede kalmış kralıdır bence.
    kendiliğinden limonlu diyebiliriz tadı için.
    roka, tere, dereotu, maydonoz, marul, kıvırcık gibi bilumum yeşilliğe tapan biri olarak iddia ediyorum ki kuzu kulağı rokayı bile tahtından edebilir o derece de şahanedir.
  • erüst sağolsun, çoğu büyük markette bulunabiliyor. bazı yerel marketlerde de roka maydonoz gibi demet halinde oluyor.
  • her akşam bir bağını iki bağ maydonoz ile harmanlayarak mideye indirdiğim ot...
  • adını duyduğumda beynimin önce yiyelim diye sevindiği, sonra ot olduğunu anlayıp üzüldüğü bitki. yanıltıcı reklam tam olarak bu.
  • askerde dağda bayırda karın acıkınca, yaprakları gayet iyi atıştırmalık olan hafif tadı mayhoş bitki. yeşil salatada limon zorunluluğunu ortadan bile kaldırabilir bazen.
  • ilk çocukluğumdan beri tanıdığım, çalı diplerini araştırmaya değer mekanlar haline getiren, başka hiçbir yardımcıya gerek kalmadan ağzımızı ekşiyle tatlandıran ve kendimizi doğanın koynunda hissettiren ot cinsinden hediye. meze bile sayılır. insan çok sevince bakımsız bırakabiliyor, kuzu kulağından neler olur, ne çeşitlemeleri yapılabilir, azıcık daha az sevenlerinden öğreneceğim belki. kuzu kulağı mı demeli kuzukulağı mı onda kararsızım.

(bkz: yenebilir otlar)
    (bkz: karamık/@ibisile)
  • erik dediğimiz ağaçta yetişen kütür kütür versiyonunun yerde, marul gibi toprakta yetişen kıtır kıtır şeklidir. tadı aynıdır ama ben şu an kanzuk manzuk istifa etsin:(
  • neredeyse şeffaf olur kuzuların kulakları. ince, pembe ve hafif tüylü bir organ. genelde sarkık olur, aslında genellemeye gerek yok, hep sarkık olur. dik kulaklı kuzu olmaz, ben görmedim hiç. kulakları kalkık olsa aslında daha iyi işitebilir kuzular. şöyle bir hipotez ortaya atılabilir bu konuda: hiçbir kuzu başka bir kuzunun kulak deliğini görmemiştir.

kulaklarını kaldırıp kulağına bağırsanız şaşırır muhtemelen, duyduğu o ses hayatında duyduğu en yükses sestir çünkü. bunu yaptığınızda deli gibi kaçacaktır sizden. ama yapmayın bunu, yazık hayvana.
  • aroma olarak eriğe görsel olarak rokaya pek çok benzeyen ot.
  • tadından mütevellit ekşi kulak da derler.