şükela:  tümü | bugün soru sor
  • akyazı sapagından girince 14 km.sonra solda gorulur,kaynak ve termal suları uzerinde 4 er katlı devre mulklerdir,bir kac gecelik de kiralanabilir,dairelerde 6 kisiye kadar kalma imkanı var,fırın ocak tencere tava caydanlık televizyon gibi her turlu malzeme dairelerde mevcut genis bir kuveti var devamlı kaynak suyu akıyor doldurup doldurup rahatlamak mumkun,carsaf yastık kılıfı benzeri materyal de temiz ve naylon ambalajında sunuluyor lokanta market gibi imkanlar mevcut olmakla beraber zaten etrafta alternatifleri de bol miktarda var,mangal,alabalık gibi gıda faaliyetleri icin de secenekler bol,alabalık icin (bkz: yılmaz kardesler alabalık tesisi)
  • kaplumbağa internet bağlantısıyla adamı fitil eden internet cafeye sahip mekan... (bkz: anne babayla tatile çıkmak)
  • apartman girişlerinde kıble yi gösteren okların ve kara çarşaflıların bolca bulunduğu can sıkıcı iç karartıcı devre mülker.
    allevotenin kıble yi "kibıl" * okumasından *ve aslını öğrenmesinden sonra bir daha gitmediği yerdir.
  • metrekareye düşen tesettürlü insan sayısında türkiye'de ilk 5'te olduğunu tahmin ettiğim yer. 2 günden fazla geçirildiğinde insanı yoruyor. havası, suyu güzel ama. türkiye gazetesi'nin tirajının bir bölümünü de karşılıyor burası çünkü alışveriş yapana türkiye gazetesi hediye.
  • türk usulü zevksizliğin, yağmacılığın, düzensizliğin güzel bir örneği.
    hayır site düzenli, temiz... her ne kadar evler çok içiçe de olsa; doğtu dürüst ağaç olmasa da - akyazı gibi bir yerde ağaçsız site yapmak zordan da öte ama başarmış ihlas abiler - kendi mantığında bir yer işte.
    ancak çevresi tam bir başıbozukluk örneği. çarşısında ne bir düzen, ne park yeri... kaldırımlar 1 metre falan; millet yürüyüş yapmak ister diye düşünmemişler. 2 tane cami var küçücük yerde. sanki katolik-protestan ayrımı varmış gibi... esnaf saygısız.
    esas soruna gelelim; 4 saatliğine gittim ve korktum buradan. kendimi amishlerin, mormonların arasında hissettim. 2-3 istisna dışında herkes kapalı; çarşaflı da bol miktarda mevcut. erkeklerin hemen hepsi hacı sakallı. bizim gibi "kafirler" gelince tip tip 'bakıyorlar'. adres sormak istediğimiz kadın beni görünce kapıyı kapattı ve cevap vermedi.
    esasında tutucu kesimin kendi aralarında tatilimsi birşeyler yapıp, kaplıca hamam olaylarına girmeleri için düşünülmüş ama; laila'ya sortie'ye türbanlı vatandaş girince nasıl garipsenirse burada da biz garipsendik.
    esnaf saygısız dedim; aslında uyanıklar da... dükkana girer girmez din kültürü ahlak bilgisi muhabbeti. dağ köyündeki balcı bile "yeriniz güzelmiş" deyince "önemli olan öteki taraftaki yerimiz amca" diye cevap veriyor ama 1 kavanoz balı 20 milyona satmaktan çekinmiyor.
  • dünyanın en sıkıcı mekanı.en eğlenceli aktivite kaplıca suyuna girmek.ama nineler ve dedeler çok beğeniyor*
  • basketbol sahasında çılgın tek pota maçların döndüğü devremülk site. bir yakınımızın "biz gitmiyoruz bu sene bari boşa gitmesin" demesiyle 15 günlüğüne gitmişliğim vardır. yaşlılar için ideal eğlenceler söz konusu olsa da gençlik için sıkıcıdır. çarşaflı kadınlar güruhu bir elin parmağı kadar bile olmazken, geneli muhafazakar insanlardan oluşan bir yapısı vardır. ağustos ve temmuz ayları gurbetçi vatandaşlarımızın istilası ile geçtiği için güzel kızlar da arada uğrar buraya.
  • bu doğal kaynak nasıl böyle özelleştirildi hala aklım almıyor! ama türkiye burası herşey olabilir. harika bir örneği izmir-balçova da mevcut iken akyazının hatta çevre köylerinde doğal yollardan ısınmasını sağlayabilecek ve akyazıyı harika bir yere çevirebilecekken hunharca katledilmesi üzücü bu zenginliğin. katlediliyor zira kaynağın tamamı özel kuruma ait ve dilediği gibi kullanıp har vurup harman savurma deyiminin dibini görememiş tesis!
  • ne kadar ihlas bir yer oldugunu tekrar söylememe gerek yok, yalniz bu suyunda nasil bir olay varsa banyodan ciktiktan sonra (an itibariyle) 2 saattir terliyorum. artik acilmadik gözenek kalmadi vücudumda.

2 gün burada yapabileceginiz en mantikli aktivite evinizde kalip banyoya girip cikip uyumaktir.
  • yılın bu dönemlerinde gittiğimden 6 ile 60 yaş arası insan görmekte çok zorlandım. gördüklerime selam verdim, yalnız olmadıklarını hatırlattım onlara. ama kafa dinlemek için 3-5 gün kalmak gayet ideal bence. bu süreden fazlası insanı yaşlı hissettirebilir, bu da istenen bir şey değil haliyle.