şükela:  tümü | bugün soru sor
  • sarı kırmızı siyahın karıştığı çubuklu formalarıyla kalbimizde yer teşkil etmiş camia. bir dönemler belçika futbolunun gözbebklerinden biriydi. bir zamanlar belçika'da yaşayan rahmetli büyük dayım tarafından takdim edilmişti bana. ben bir süre bir valon gibi seslenerek racona ters düştüysem de 11 mayıs 1988 ajax mechelen maçı'nda hanyayı da, mechelen'i de kavramıştım. kupa galipleri kupası finalinde hiç bir şans verilmeyen takım ikinci yarıda attığı golle maçı kazanmıştı. sonrası ise osmanlı'nın duraklama ve gerileme dönemi, ne siz sorun, ne ben söyleyeyim...
  • su an 2. ligde surunen 80'li yillarin ikinci yarisinda firtina gibi esen futbol takımı. 4 belcika ligi, 1 belcika kupasi disinda kupa galipleri kupasi ve super kupayi da kazanmislardi. ve su an hala avrupa'da kupa kazanmis en son belcika kulubu unvanina sahipler ve bunu da daha uzunca bir sure koruyacaga benziyorlar...
  • (bkz: mechelen)
  • 1987 /88 sezonu kupa galipleri kupası'nı müzesine götürmüş olan belçika kulübüdür.

fransa'da oynanmış olan finalde ajax amsterdam takımını 1-0 yenmişlerdir.
  • 1988 yılında o dönemdeki abuk puanlama sistemini de etkisiyle uefa takım puan sıralamasında 1.sırada yer almış kulüp.

http://kassiesa.home.xs4all.nl/…hod1/tcoef1988.html
  • tanım: belçikalı futbol kulübü.

geçtiğimiz aralık ayında brükseldeydim hafta sonu için. cumartesi akşamı mechelen-lokeren maçı için mechelen'e geçtim, iki şehrin arası trenle 20-25 dk. falan zaten. o ara belçikada terör sıkıntısı yoğun yaşandığından meğer maçlara sırt çantası hatta kadınların el çantasıyla bile girilmesi yasakmış. ulan güzelim sırt çantasını atacak halim yok ya. neyse stadın karşısı mezarlık, gören arkadaşlar varsa bilirler. girdim mezarlığa bir ağaç dibine sakladım çantayı. maçtan sonra da elimle koymuş gibi buldum. o karanlıkta hafiften yusuf yusuf durumları olmadı desem yalan olur bu arada. neyse şimdi düşünüyorum da belçikanın şu halinde aynı şeyi yapsam ve hasbelkader polise falan denk gelsem direk terörist diye paket yaparlar sanırım.
  • bugün normal sezonun son sırada girdiği son haftasında waasland-beveren'i 2-0 yenmesine rağmen, eupen'in de mouscron karşısında 4-0 kazanmasıyla birlikte averajla 2017-18 sezonu sonunda belçika birinci liginden düşen takım. komplo teorisyenliği yapmak istemiyorum ancak ligde kalan eupen'in averajı -17, düşen mechelen'inki -18. eupen maçında 72'nci dakikada skor 0-0'dı. maç 4-0 bitti.