şükela:  tümü | bugün
  • bu alkolsüz içecek, rusya taraflarında pek makbul ve yaygındır. yanılmıyorsam ukrayna ve beyaz rusya'da da bulunur. bira'nın uzaktan akrabasıdır. içindeki arpa aroması o kadar baskındır ki kendinizi fırından yeni çıkmış ekmeği içiyormuş gibi bir his verir, oldukça lezzetlidir.

denk gelenlerin koyu kahverengi plastik şişesi olan "kvas oçakovskiy" olan markayı tercih etmeleri önerilir, denediklerim arasında en lezizidir.
  • içerken ekmak tadı almanızın nedeni ana maddesinin ekmek olmasıdır. ukrayna'da adım başı kvas satıcısı görmeniz mümkündür. kimisi de evinde yapar. doğu avrupa ülkelerinde toplumdaki yeri bizdeki ayran gibidir.
  • oblomov'un sürekli tükettiği içki.
  • evde oldukça kolay bir şekilde yapılabilen, sadece biraz zaman gerektiren kutsal içecek.

rusya'da okuyan abim buraya her geri gelişinde benim için oradan her zaman kvas getirir. geçen getirdiğinde ise yine eşşek gibi ırzına geçtim içeceğimizin. çok güzel kendisi, bir şey yapamıyoruz.

o yeniden rusya'ya döndüğünde fark ettim ki, kvasın güzelliğinden uzun süre yararlanamayacağım. o yüzden ben de evde yapmaya karar verdim şu mereti.

yapımı:

ilk önce standart boyda bir tencere ile başlıyoruz. tencerenin yarısını su ile kaplıyoruz.

ilk gün için gerekenler ise; yoğun tada sahip 3 dilim kızartılmış çavdar ekmeği (ekşi maya ekmeği çok daha iyi olur), 2 avuç dolusu yıkanmış kuru üzüm ve 2 dilim limon.

bu sırada kaynamaya başlamış suyunuza yukarıda verdiklerimi atın ve ilk yarım saat kaynar halde, ondan sonraki 8 saat içinse en kısık derecede bekletin. o 8 saat sonrası mükemmel kokuyu alacaksınız zaten.

8+ saat sonrası yaptıklarınızı bir güzel filtreleyip istediğiniz kavanoza veya kaseye koyun. kaseye koyduğunuzda ise bir tatlıkaşığı kuru maya ve isteğinize bağlı 75-100gr şeker ilave edin.

bunlardan sonra tek yapmanız gereken 2 - 2 buçuk günlük bir sabır işi.

2 günün ardından ürününüzü bir güzel karıştırıp buzdolabında 3-4 gün içinde içilmesi şartıyla bekletebilirsiniz. o mükemmel orgazmik tada şahit olabileceksiniz!

yapımı bu kadar kolay işte, sadece tek gerekeni sabır.

afiyet olsun herkese, slavlara teşekkürler!
  • litvanya'da bu içeceğe gira denir.tadı olağanüstü bir harika olmasa da içilmeyecek kadar kötü değildir.yalnız açtıktan sonra çabuk tüketilmeli ki asidi hemen kaçıverir nedense.
  • ukrayna'da sokaklardaki küçük sarı tankerleri görünce, adamların sokakta tankerden su sattıklarını düşünmüştüm ilk başta. o kadar çoklar ki. ama şişelenmiş su varken, neden böyle satsınlar ki, diye de kendime karşı tez geliştirmiştim.

nihayet bir öğle yemeğinde olayı anladım. o sarı tankerlerde kvas varmış meğersem. tankerin üstünü okusana be bacım.

tadı çok güzel. kolaya benziyor ama bana daha bi güzel geldi. zaten rus turistler sağ olsun, bizde de bir fabrikası açılmış. kim bilir, belki yakında istanbul'a da gelir (ya da istanbul'da nerede satılıyorsa, orayı bulurum).

http://satenist.blogspot.com/2012/10/kvas.html#
  • sürüsüne bereket olan rus turistler yüzünden antalya'da günde 20 ton üretim yapan bir fabrikası kurulmuş...
  • m.ö mısırlılar tarafından bulunmuştur. rusya'ya yaklışık olarak 10. yy getirilmiştir.
    çeşitli meyvelerden veya ekmekten yapılmaktadır. biragillerdendir, fakat özel bira statüsünü taşıyor.

ayrıca doğruluk payı nedir bilmiyorum ama halk arasındaki kvas arabalarının içine kurbağa atıldığını söylerler.
  • kvas, siyah ekmeğin suda bekletilip mayalanması sonucu oluşan rusların milli içeceğidir. kesinlikle katkı alkol yoktur. mayalanmanın verdiği bir etki ile % 0.07 ila 0.84 oranında doğal alkol içermektedir. rusya'nın vodkadan sonra milli serinletici içecekleri arasında en popüleridir.

kvas, sudan sonra en yaygın ve insanların sudan daha fazla tercih ettikleri içecek olarak gösterilir. kvas insanların sıcak yaz günlerinde kurtaran bir ilaçtır. gerçek rus kvası evlerde özellikle siyah ekmekten yapılan kvasdır. vitamin b ve vitamin c içermektedir. soğuk algınlığı, ateş ve hazım sorunları gibi birçok rahatsızlık için kullanılmaktadır. rus hastanelerinde kvas her hasta için gerekli günlük bir içecek olarak verilir. enerji içeceği olarak bilinmektedir. cinsel gücü arttırma özelliği vardır. şekerli olduğu için diyet günlerinde şeker dengesini korumak amacıyla rahatlıkla tüketebilirsiniz.
  • sovyet kolası, kvas rus milli içeceğidir. gazlı pekmez ve kola tadında alışıldığı takdirde lıkır lıkır gider az da olsa bir alkol oranı vardır...