şükela:  tümü | bugün
 • boyle acaip bir bira. ozel bardagi var (bkz: belcika biralarinin ozel bardaklari). http://eulogybar.server101.com/beer/image157.gif

  ozelligi, hafif sekerli olmasi ve icilmeden once biraz beklemeniz. onunuzde reaksiyona giriyo bira resmen. homojen bir yapiya kavusunca icebiliyorsunuz biranizi.
 • tahta bi düzenekte asılı kum saati görünümünde bardaa olan belçika birası. niye adı kwak dediimde bardaa dolayısıyla içerken kwak diye ses çıkıyo da ondan dedilerdi.
 • bu biraya neden kwak denildigini bilmeyenler bir bara goturulur ve birayi hizla icmeleri tavsiye edilir. bardagin en dar orta noktasina gelindiginde ise biranin adinin nereden geldigi "islak" bir sekilde anlasilir. eger bira bu dar kisma geldiginde hizla icilirse bir baloncuk yapar ve icenin yuzune bana gore "plamp", belcikalilara gore "kwak" seklinde bir ses esliginde carpar. suratina carpan biranin sersemligi ve serinligi esliginde bilgi hazinemize bir yenisi eklenir. oda sicakliginda icilen bu komik biranin iki bardaktan sonra insani balyoz yemis gibi yapmasi da bilgi hazinemize eklenmesi gereken bir kucuk ek bilgidir.
 • tam adi pawel kwak'tir.

  kwak argoda sperm demekmis ayni zamanda. hadi talihsiz bir adin var, niye urettigin biraya da verdin be pawel amca diyesi geliyor insanin tabi bu durumda. ama bira nefistir, adina takilmayiniz.
 • tadi manchester'a oldukca benzeyen, yuksek alkollu ve icimi kolay en karakteristik belcika biralarindan biri...pek bir kolay cakirkeyif yapar insani bu kizil mendebur...

  birader arkadas takimina goturulebilecek en guzel belcika hatirasidir ayni zamanda...tabi bavulda yeterli yeriniz varsa...
 • cok guzel tasarimli 750cl'lik siselerde satilir.
 • hani eğer efes içmeye alışkınsanız sahiden de, ilk deneyiminizse gerçekten tedbirli olun. hani duvel filan iyi bi seçimdir, ya da jupiler, alman biraları bi nebze. ondan sonra, alıştıktan sonra gidin güzelce için. araştırsanız nası bi şey olduğunu görürsünüz de açıklamak maksadıyla:

  http://en.wikipedia.org/wiki/file:kwak.jpg

  bunun yanında aslen french fries dedikleri orijini fransa sanılan patates kızartması öyle bi gider ki. işte o patates kızartması belçikalı eleman sallamadıysa (ki araştırıdım da biraz) belçikadan çıkmıştır ve şahanedir. çerez olarak yiyin gitsin. yaşasın bira ve patates.
 • duvel, delirium tremens, kasteel gibi ismi çok duyulan efsaneler de güzel biradır da kwak candır lan. canım çekti gece gece.
 • tadıyla, alkol oranıyla, içimiyle hayatımda içtiğim açık ara en güzel bira. sanırım önümüzdeki altı ay boyunca sadece bu birayı içeceğim.
 • koyu renkli, hafif şekerli, bol köpüklü, özel bardağında içimi keyifli olan ve tadı da çok güzel olan belçika birası.

  bardağının özelliği hikayeye göre şöyledir;
  18. yy.'da at arabası sürücülerinin yolda giderken, biralarını şişeleri devrilmeden içebilmeleri için bu bardak şekli ve ahşap tutacağı geliştirilmiş ve böylece at arabası sürerken hemen oturdukları yerin yanına astıkları ahşap tutacak sayesinde biralarını dökülmeden rahatça içebilmişlerdir.

  kwak bardağı görselleri