şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ''bütün afrika bağımsızlığına kavuşmadıkça bizim bağımsızlığımızın hiçbir değeri olmayacaktır.” sözüyle en iyi şekilde siyasi felsefesi özetlenebilecek, bugünkü ortadoğu'da sorunların çözümü için de perspektif sunabilecek yüce bir şahsiyettir.
 • 1909-1972 yılları arasında yaşamış anti-emperyalizmin afrika'daki en önemli sembollerinden biri olmuş eski gana lideri. 1957'de kurulan gana'nın ilk lideri olmuş ve osagyefo (zafer kazanan lider) lakabını almıştır.

  (bkz: jomo kenyatta)
 • adı pek bilinmeyen, ikinci dünya savaşı dönemin bağımsızlıkçı liderleri arasında en önemli gelenlerinden.
 • afrikanın yetiştirdiği en bilgili, en önemli ulusçu liderlerinden. klasik anlamda ulusçu bir lider değildi; daha doğrusu dünya görüşü "klasik ulusçuluk"la sınırlı değildi. bu da bir süre sonra dayandığı siyasal ve sosyal tabanla kendi arasında bir kopma getirecekti. siyasal kurtuluşu kesin bir amaç değil, bir aşama olarak görüyordu. o'na göre siyasal bağımsızlık kazanılsa da, emperyalizmin egemenliğinden kurtulmak bir yana, bu egemenlik daha da yoğunlaşabilirdi. bu konuda şunları söylüyordu: " kapitalizm, bu son döneminde, yeni-sömürgeciliğe, son aşamasına dönüştü; tekelci kapitalizm ya da emperyalizm biçiminde son kozunu oynuyor. çağımızda tecrübesiz, genç devletlerin onayı hatta isteği ile afrika, yardım perdesi arkasına gizlenen bu yeni yöntemle kapışılmaktadır. bu yağmanın indireceği darbe, birinciden de ağır olabilir.
 • ganalı siyasetçi. afrika ülkesi gana'nın kurucusu ve ilk devlet başkanı
  afrika'nın sömürgecilik karşıtı ve 20. yüzyılın en etkili pan-afrikacı liderlerinden biri

  http://otamoka.com/wp01/tarih/kwame-nkrumah/387/
 • pan-afrikacı ve sosyalist önemli lider. afrika, afrikalilarındır bakışıyla pek çok özgürleşme çabasına esin olmuş ve bolca düşman edinmiştir.
  "afrika fakir değil, zenginliklerimizi çalıyorlar".