şükela:  tümü | bugün
  • teknoloji tabanlı bir fikri ya da iş modeli olan girişimcilere, birebir mentorluk, yatırımcılara erişim ve çalışma alanı desteği sağlayan koç üniversitesi kuluçka merkezi'nin yeni adı.

girişimci destekleri kapsamında iki ayrı program yürütüyorlar.

bunlar:

hızlandırma programı ve ön hızlandırma programı olarak ayrılıyor.

hızlandırma programı girişim fikrini ürün aşamasına getirmiş, pazarda geniş kitlelere ulaşmak isteyen ve yatırım arayan girişimlere uygun bir program olarak öne çıkıyor.

ön hızlandırma programı ise fikir aşamasında olan, girişim fikrini keşfetme ve pazarda doğrulama aşamasındaki girişimciler için tasarlanmış.

girişimciler, her iki programda da teoriden çok, uygulama odaklı bir eğitim programı ile karşılaşıyor. dünyada da oldukça trend olan yalın girişim yaklaşımı üzerine türkiyede'de az sayıda kişide bulunan lean launchpad sertifikalı mentorlardan eğitim alınıyor.

3 aydan 6 aya kadar süren programda, aynı zamanda girişimcilik ekosistemi ve kendi alanında uzman mentorlardan -arama motoru optimizasyonundan kullanıcı deneyimine kadar - birçok farklı konuda girişimcilere yol gösterici destekler veriliyor.

tüm bu eğitim ve mentorluk sürecini kendilerine tahsis edilen açık ve kapalı ofislerde sürdüren girişimciler, program sonunda gerçekleştirilen demoday etkinliğinde, girişimcilik ekosistemi ve kworks'ün kurumsal iş ortaklarının karşısına çıkıyor.

programın tamamlanmasından sonra da girişimciler kworks'ün sağladığı imkanlardan ve koç holding grubu ağına erişimden yararlanabiliyor.

önceki dönemlerde bu programlara katılıp başarı göstermiş girişimler: scorp, kolay ik, appanalytics, lala eğitim, kolay randevu, stajım.net olarak sıralanıyor.

koç üniversitesi öğrencisi olmaksızın, türkiye'den tüm girişimciler her iki program için de http://kworks.ku.edu.tr/ adresi üzerinden başvurularını gerçekleştirebiliyor.
  • koç üniversitesi öğrencilerine ayrı bir ayrıcalık sağlıyorlar. tabi koç öğrencisi olarak bu ayrıcalığı sağlamasalar bile elimi kolumu sallayarak girerim çünkü okul kampüsü alanı sayılıyor kworks aynı zamanda. tabi bu yüzden içeride içki de içilemiyor. güzel haberler alkolle kutlanamıyor.

burada yer alan startuplar ciddi bir eğitim ve mentorluk sürecinden geçiyor. çok yakından ilgileniliyor, sorunları dinleniyor çözümler ve iş bağlantıları yaratılıyor. her startup işi ile ilgilenenleri buraya bi uğramalarını tavsiye ederim. aynı zamanda hızlandırma yada ön kuluçkaya seçilen girişimler çeşitli hizmet paketlerinden ücretsiz yararlanıyorlar. avukat, tasarım danışmanlığı, mali müşavir vs. gibi.

benim bu mekandaki favorim yusuf ve maksel. makselin adı mustafa kemal aksel olmasına rağmen neden kaksel yerine maksel dediklerini hala çözememe rağmen bu iki kworks çalışanı arkadaş startupların sorunlarına ve o sorunlara çözüm getirmek adına geceli gündüzlü çalışıyorlar. birebir şahidim. maksel dijital platformlardaki tasarım ve pazarlama konularında tecrübeliyken, yusuf işl geliştirme strateji ve finans alanında tecrübeli.
  • türkiye'de girişimcilik ya da startup ekosisteminin en çalışkan kurumudur. birikimli ve yetkin insanları bünyesinde bulundurur. açtıkları kuluçka programlarına dahil olun ya da olmayın derdinizi dinler, yardımcı olmaya çalışırlar. çılgıncasına etkinlik yaparlar ve bu etkinliklerin çoğu ücretsizdir, ücretli olanların da fiyatları makuldur.

(bkz: appanalytics) gibi ne idüğü belirsiz bir startupı da çıkarmış olsan içerisinden (bkz: codela), (bkz: scorp), (bkz: kolay ik) gibi canavar startuplar çıkmıştır.

yeni nesil girişimlerin yolu mutlaka buradan geçer.

programlarını web sitelerinden takip edebilirsiniz: kworks
  • 2018 yili itibariyle kworks draft adi altinda, ikinci asamayi gecen girisimleri daha yakindan tanimak amaciyla mentor bulusmalari gerceklestirecek olan kulucka merkezi. bu sayede diger kulucka merkezlerinden bir farklari oluyor. girisimleri tanimak icin 5-10 dakikalik sunumdan ziyade, girisimleri birebir analiz edebilecekleri koca bir yarim günü uygun görmüsler..

potansiyel 2018 kworks girisimlerinden biri icin:
    (bkz: 3dnity)