şükela:  tümü | bugün
  • bi boku beceremeyen kurum. iletişimden, ifadeden, en basit işleri yapmaktan acizliğin abidesi. bu sene yüzlerce belki binlerce insanı bu sefer beceriksizliğinden ötürü mağdur etmiş, normalde işe yaramazlığından ötürü mağdur eden arayış halindeki umarsız kurumcuk. tanımların sonu gelemeyecek gibi.

1 sene hazırlık okumuş ve 1 sene de çalışmadığı sürece okula gidecek parası olmadığından okula gidemeyip 3 işte birden çalışarak para biriktirmiş biri olarak şimdi mezun değilim, 2. sınıftayım. bunca senedir bakan veya milletvekili çocuklarına "burs" veren, aylık geliri olmayan bana bu senelerden sadece 1'inde kredi taklifinde bulunabilmiş olan kyk bu yıl beni şaşırtıp burs vermeye karar verdi. herhalde dedim paraya ihtiyacım yok benim. yani kyk'nın işini düzgün yapma ihtimalinden daha yüksek bir ihtimal gibi. bir yerlerde param var ve ben bilmiyorum sanırım. gringotts'a bir ara uğrarım bu gazla. efendim gidip e-devlet şifremi alıp taahhütname'yi online kabul ettim söyledikleri gibi. yani bir moron olmadığım için doğru düzgün hallettim. bir moron olmadığım için kyk çalışanı değilim sanırım. neyse ayın 7'sinde yol param olmadığı için ilker'den kızılay'a ve kızılay'dan da altındağ'a yürüyerek ilk bursumu almaya ziraat bankası altındağ şubesine gittim. peşime takılan lsd manyağı bir genç ve deli bir adamı konu edinmiyorum. ya da ediniyorum lan. yol ilerledikçe önce erkekler gözleriyle siktiler, sonra hemcinslerim. tuhaf yermiş altındağ. çalışanların çay kahve içmekten iş yapamadığı altındağ ziraat bankası şubesinde yarım saatte bir sıra ilerlediğinden 3 saat orda bekledim. ayakta bekledim ama. yürümekten 839457983 tane yara tutmuş ayaklarımın üstünde usulca bekledim. neyse bursu alınca dolmuşla giderim diye hesaplıyorum tabii. sıra bana geldiğinde öğrendim ki hesabım açılmamış. o an orda patlayıp herkesi kendimle beraber öldürebilmek amacıyla bir süre enerjimi bu görüntüye yoğunlaştırmaya çalıştım ama olmadı. çalışana "nasıl olur, sorun ne olabilir sizce?" gibi sorular sordum fakat ilk defa oluyor dedi. yürüyerek yeniden kızılaya dönüp ayağımın acısından ağlamamaya çalışırken kurtuluş'a kyk'ya doğru yol aldım. neyse oraya giderim, sorunu öğrenir bugün burda bi arkadaşta kalır yarın bursu alırım umuduyla kyk'ya vardım. daha ben problemi anlatmadan "biz o işlere bakmıyoruz söğütözü'nde bir kyk daha var, oraya gidin." dediler. yani sen de kyk'sın ama burs, kredi, yurt vs işleriyle uğraşmayan bi kyk'sın. sadece işe yaramamak için varsın lan. değişik.

az evvel başka bir şey öğrendim. aynı sorunu o kadar çok insan yaşamış ki nerdeyse kimse burs/kredi alamamış diyebilirim. sorun da chrome kullanılmasıymış. internet explorer kullanmamız gerektiğini taahhütnameyi onaylamak için verilen sürenin uzunluğuna bakarak anlamalıydık sanırım. ilk günden açsak anca kabul ederiz. ulan bari duyur da öyle yapalım. haberimiz olsun. bir de en azından taahhütnameyi kabul ettiğimi görmeyeyim ben o sayfada. aaa neden olmuyo ya bi de şu tarayıcıdan deneyeyim, diyeyim. bu kadar mı işlevsizsiniz ben anlamadım ki? 50 lira kazanmak için sabah 5'e kadar gevşek insanlara sikindirik içkiler hazırlayıp sabah 9'da derse girip öğlen 1-2 saat uyumak için eve gelmek ve geri işe gitmekten ibaret asosyal bir hayatı 23 yaşımda hak edecek ne yapmış olabilirim acaba? hayır boktan bursunuz için ölüyor değilim, sadece 300 lirayı yarım saatte harcayacak bir insana burs veriliyorken hala kyk gibi bir kurum üzerinden iktidarın utanmadan prim yapabilmesine, bursları şöyle yükselttik öğrencilerimiz rahatladı diyebilmesine ayar oluyorum. o bakanın ve o milletvekilinin çocuğu o boktan bursu aldığı sürece ben de sizin yakanızdayım lan. söğütözü'ne de yürürüm gerekirse. hadi bakalım.

edit: taahhütname onay süresi uzatmışlar. herkesinki onaylanmış görünüyor. hatta burs sonuçları sorgulama sayfasında taahhütnamenin işleme alındığı, ocak-şubat aylarında ödeme yapılacağı da yazıyor. ama hepimiz "kredi no yok" uyarısı aldığımızdan götümüz atıyor gene. şahsen o burs hiç gelmeyecekmiş gibi davranıp gene çalışıcam ben. 50 yaşımda falan mezun olurum diye düşünüyorum. o da üniversitede devamsızlıktan öğrenci bırakan heyecan arayışındaki hocaların o yıllara doğru son bulmasını ümit ederek.

neyse taahhütnameyi iptal edip sonra geri kabul ettik internet explorer üzerinden. olur da ilerde sen de benim sorunumu yaşarsın diye adım adım yazıyorum buraya.
  • "ogrenim kredisi kazandiniz" diyen sacma kurum. ulan ilerde fazlasiyla odeyecegim paranin nesini kazanmis oluyorum?
  • ücretli olarak çalıştığım tespit edildiğinden başvurum değerlendirilmemiş. nerede çalışıyorsam bana da haber verseler keşke.
  • geleneği asla bozmadan açıklanmasına 10dk kala çökmüştür.

ve açıkanmıştır... ve karşılıksız bursu 300tl ıcın benı zafer turuna çıkarmıstır...
  • hayatımda ilk kez devletten bi para alacağım, onda da başvurular başlamadı. annem suriyelilere para yetiştiremeyen devletin bize bu sene para vermeyeceğini duşunuyor.
  • hadi ya açıklayın artık 660 lira vereceksiniz 6600 liralık heyecan yaşatıyosunuz
  • eğer param olsa yemin ederim burada bir sn kalmam. daha bu sabah müdür yardımcısı odaya pat diye daldı: "bu ne hal !, yataklar toplanmamış, pencereleri açın , adınız ne sizin, ışık niye açık kalmış !" . sırf ucuz ücrete kalıyoruz diye bunların azarlarını işitiyoruz.
    yemekler desen yenilecek gibi değil.
    her türden tuhaf insan mevcut.
    siyasi gruplaşmalar falan.
    yok afrika'dan yok afganistan ya da kamboçya gibi tuhaf ülkelerden gelen tip tip insanlar.
    gece 11 de kapıların kapatılması.
    bana kızabilirsiniz ama cidden yaşamadan bilemezsiniz.
    internet mi ? sadece google' da search yapabilirsiniz.
    gelmeyin.
  • (bkz: amlarına koyayım ben onların çok ayıp ediyorlar)

öğrenim kredisine layık görmüşler. kime çıkıyor bu burs çok merak ediyorum.
  • kimi yolsak kardır.
  • bir anlik boslugumu yakalamis olan adam yolma konusunda uzmanlasmis kurumun kisaltmasi.

borclarimi gunu gunune odememe ragmen yaptigi cakallik ile 2000 lirayi kitledi, sonrasinda da "ee yonetmelik bole" diyip isin icinden siyrildilar, bana da ustune soguk su icmek ve devletime bolca sovmek kaldi. neymis efendim, ogrenim kredisi borcu yapilandirilirken tumu taksitlendiriliyormus; ama katki kredisi yapilandirilirken sadece borcuna ait gecikme faizi taksitlendiriliyormus. isin ilginci bu sadece yonetmelik de yaziyormus... ne kanunda var, ne kurumun yaptigi resmi duyuruda, ne de borc dokum sayfasinda...