• ulan ne yüzsüz heriflermişsiniz be. hepimiz o parayı aldık ve çatır çatır yedik işte.

o parayı alırken herkes kadar zorluk içindeydim. aileme yük olmak istemiyordum, şehir dışında kız arkadaşım vardı, bir yandan da komedi bir paraya tam zamanlı olarak iş hayatına atılmıştım. kyk parası bana o dönemler ilaç gibi gelmişti. hayatımı idame ettirmiştim sayesinde.

okul bitti, kız arkadaşımla ayrıldım, şu an istanbul gibi bi' yerde 2.650 lira gibi gayet düşük bir maaşla çalışıyorum ve bir yandan da sike sike borcumu ödüyorum. 2 yılda 10 bin lira ödedim, 3 bin kaldı. yapmak istediğim pek çok şeyden geri kaldım ama delikanlı gibi aldığım parayı geri ödüyorum.

ben bu kadar cefa çekmişken ve çektiğini bildiğim bir sürü insan tanımışken sizin gibi şark kurnazlarını görünce utancımdan yerin dibine giriyorum.

ekleme: lakayitciddi nickli yazar yalan söylüyorsun diye mesaj attı bana. 2009-2013 yılları arasında marmara iletişim'de okudum, 2010-11 yılları arasında sports tv'de kj operatörü olarak tam zamanlı çalıştım. ilk maaşım 100 liraydı, evet. sabah 06.30'da işe gelip 15.00'e doğru işten çıkıyor ve okula gidiyordum. kız arkadaşım kocaeli'de yaşıyor, sakarya üni'de okuyordu. bazı günler işten ya da okuldan çıkıp yanına gidiyordum. söz konusu yazara ismimi de söyledim, isteyen istediği gibi araştırıp neyin ne olduğunu öğrenebilir. reel'de arkadaşım olup ekşi'de de yazar olan arkadaşlarımı da söyleyebilirim. bi' de onlara sorarsınız isterseniz.

ekleme 2: herkes çok zor durumda değil, kendinizi kandırmayın. benim çevremde de ödeyecek durumu olduğu halde: "banane abi, ben ödemem, devlet siler zaten" diyen çok adam oldu. yapılması gereken "devlet herkesin borcunu siliyor, bizimkini de silsin" demek değil. devlet-vatandaş arasındaki bu sorunların önlenmesi için, devletin tamamen bir sosyal devlet olması için mücadele vermek. ben bunun çok mücadele ettim, bedeller ödedim. hakkımda en ufak bir şey bilmeden sallamak yakışmaz size.
  • borçlar silinirse, adaletin sağlanması için şimdiye kadar ödenmiş tüm kyk borçlarının da sahibine geri verilmesi gerekir.
  • chp önerdiyse reddedilecek önergedir.
    bu adamlar zamanında kendi önergesini chp’nin sanıp geçirmemişlikleri var meclisten.

bkz:
    akp kendi teklifini reddetti

edit: link
  • yüzsüzlüğünüzü sikeyim ya diyerekten veto ettiğim kampanya. sen geri ödeyecem diye borç al, ödeme vakti gelince "ya borçları silelim knk ;)" modunda takıl. böyle ibnelik zor görülür.
  • el atmışken konut kredisi borçları da silinsin. sonuçta kimse keyfinden konut kredisi kullanmıyor değil mi? ama yok ya, "ben ödedim herkes ödesin" diyenler yüzünden silinmicek ya of.

amınakoyim size de kalsa devlet herkese maddi manevi bir şey versin ama hiç vergi almasın ve hiç enflasyon olmasın...
  • bunu vaad eden partiye oy verecek kisilerle her hafta makarna ve kömür veriliyor diye oy veren kisilerin zihniyeti arasinda hic bir fark yoktur.
  • bizim memleketin insanının en sevdiği ve alışkanlık haline getirdiği olaylardan biri de borçlarına karşılık bir af ya da kolaylık beklemek oldu. adam senelerce vergi, ceza ödemiyor, sonra da ne de olsa af gelecek bugün yarın diyor. baktığımda haklı da insanlar. iki seneye bir vergi affı diye bir şey geliyor. faizler siliniyor, onlarca taksite bölünüyor. eminim ki o borçlar o ufacık taksitlere rağmen yine de ödenmiyor.

kyk borçları için beklenti de yine aynı şekilde. herkes bir şekilde bu borçlardan sıyrılmayı düşünüyor kime sorsan kendini haklı görüyor. gel gelelim kazın ayağı öyle değil. bunun adı kredi. senin ileride geri ödeyeceğine dair senet imzaladığın bir borç. e şimdi ne oldu da borcunu inkar ediyorsun?

savunma da efsane yalnız. koco koco şirketlerin borconu siliyorlar ama. silmesinler arkadaş. onu silenlere zaten zehir zıkkım olsun. sen yanlış olan bir şeyi savunmanın temeline oturtursan, sen de bir şekilde fırsatını bulunca o koca koca şirketlerin gireceği yollara gireceksin belli ki. tek fark şu an çapın buna yetiyor.
  • adam aldığı borcun geri ödemesine haraç yazmış. bugün de "pes" diyecek bir entry buldum çok şükür.
  • yıllarca bedelli askerlik üzeriden click bait haber yapan gazetelerin yeni gözdesi. kyk borçları silinmesin. faizleri silsinler yeter başka bir şey istemiyorum.
  • bugün baktığımda tüm borcumun silindiğini gördüğüm ödeme.

8.000 liralık kredi ve 4.000 liralık harca, 3 yılda 18.000 lira geri ödememin etkisi olabilir.
hesabın var mı? giriş yap