şükela:  tümü | bugün sorunsallar (3)
 • elbette ki geri ödemiş olanlara büyük haksızlıktır.

  eğitim desteklenmeli evet, karşılıksız burs verilmeli evet, 18 yaşında kredi yükü altına girmesin insanlar evet tamam da yanlışı yanlışla savunmak niye?

  "nasılsa af gelir enayi miyim ödeyecem" diyen haklı oluyor da "ben binbir zorlukla ödedim alan herkes ödesin" diyen niye haksız oluyor? borcuna sadık olanı cezalandırmak, sadık olmayanı ödüllendirmek değil mi bu? bu şekilde mi düze çıkar bir ülke?

  buna getirilecek en adil çözüm, borçlu olanların borcunu silip, borcunu ödeyene de parasını iade etmektir. kredi ve yurtlar kurumunun adı da burs ve yurtlar kurumu olarak değiştirilip katkı ve öğrenim kredisi ortadan kaldırılırsa her seçim öncesi millet bu konuda birbirine girmekten vazgeçmiş olur.
 • "ben ödedim, herkes ödesin" diyenleri anlamayanlar varmış. anlatayım:

  hukuk fakültesine girdiğimde cebimde beş kuruş yoktu. fakülte hayatım boyunca, neredeyse istisnasız haftanın 7 günü gece 12'ye kadar çalıştım. haftasonu bazen gündüz çalıştım gerçi ama sonuçta her gün.

  meslek hayatıma borçlu başlamak istemediğim için ne öğrenim kredisi ne de katkı kredisi talep ettim. arkadaşlarım kredilerini çekerken atm'de yanlarında az beklemedim, o heyecanlarına az ortak olmadım. ama hiç iç geçirmedim. çünkü günün birinde taksit taksit ödemek zorunda kalacağımı biliyordum. sıktım dişimi.

  şimdi, benim gibi düşünen ve dişini sıkan insanlarla alenen taşak geçercesine "bu kredi borçları affedilsin" dersen sana çok sağlam söverim.

  devlet müşkül durumdaki her öğrenciye burs versin derseniz sonuna kadar desteklerim. ama verilme ve geri ödeme şartları belli bir 'kredi'den yararlananların affedilmesi, bunda rızası olmayan herkesin hakkına girmek, o kredilerde 1 kuruş bile olsa haklarını gasp etmektir.

  hırsızlık için uygunluk istiyorsunuz yani, özü bu.

  edit: entry ile ilgili çokça mesaj (bolca küfür) alıyorum. yazdıklarımı zırva olarak niteleyen ve %bilmemkaç faiz isteyen devlete bir çift lafım olup olmadığını soran bir arkadaşa verdiğim cevabı eklemek zorunda hissediyorum kendimi. aslında çektiğim çileyi daha detaylı anlatırdım da gerçekten gerek yok.

  "tatlım böyle yaklaşırsan orta yolu bulamayız ki :)
  faiz indirimi yapılabilir tabii ki. bunu özel sektör de devlet de sıklıkla yapar. ama sen kalkıp hiç ödemeyeyim dersen orada dur derim.
  staja başladığımda büro "haftasonu çalışılmıyor" dediğinde "nasıl yani kendime ait bir günüm, vaktim mi olacak" diye düşünmüştüm. o kadar alışmıştım ki çalışmaya, boş vaktim olmamasına. katkı kredisiyle öğrenim kredisi epey işimi görürdü ama almadım işte.

  gelelim diğer tarafa: şu an hakimlik yapan kayserili bir sınıf arkadaşım ağzını yaya yaya "gırediyi çehiym de keraneye gideceğm" derdi. şimdi ben yıllarca o şartlarda çalışacağım, adam aldığı parayla geneleve gidecek ve ben o adamın genelev parasını çıkarmış olacağım öyle mi? ajite etmiş olmamak adına entry'de yazmadım ama belki de yazmam gerek."

  bir başka cevap (bu arkadaşla orta yolu bulduk sonunda):

  "işte bunlar hep denetim eksiğinden, devletin güçsüzlüğü veya umursamazlığından kaynaklanıyor. ne olacak ki şimdi af çıksa? evet gerçekten zor durumda olduğu için alanlara yarayacak ama adaletsizlik ortadan kalkmış mı olacak? bataklık kurumuş mu olacak? hayır.

  bu da sadaka kültürünün bir parçası. devlet istiyor ki elinde af belgesini sallasın, insanlar da ona biat etsin, diğer aksaklıkları görmezden gelsin. ülkeyi batağa sürükleyen her hükümet seçimlerden önce imar affı, vergi affı, suç ve ceza affı getirmiştir bu ülkede. bunlar hep sadakadır. mücadeleyle elde edilmiş değil tepeden inmiştir.

  oysa yapılması gereken mücadele ederek sistemi adil hale getirmek olmalıdır. o zaman irili ufaklı her yara, her adaletsizlik ortadan kalkacaktır."
 • yukarıda empati diye borcun üstüne yatan ibişler, halen çektiği şeyin kredi olduğunun farkında değil. senin mantığına göre hirçbir borcu ödemeyelim, ihtiyacım vardı empati lütfen!
 • adam suç işler af ister, kredisini ödemez af ister. çalışmaz çabalamaz aş ister, yattığı yerden para kazanmak ister. sonra da utanmadan bir de kendiyle övünür. makarna, kömür alanları eleştirir.
 • "ben ödedim, herkes ödesin!" diyenlere çemkirenlerin olması hakikaten de bu ülkenin neden gelişemeyeceğinin göstergesi.

  açık açık, tane tane anlatayım:

  senin ödemediğin o borçlar benim cebimden çıkmış oluyor. ben yok canımdan seni üniversitede finanse etmiş oluyorum. bana ne arkadaş senin üniversitede yediğinden, içtiğinden. zaten eğitim giderlerinin büyük bir kısmı vatandaşın cebinden çıkıyor. onun dışında bir de senin kahvaltı paranı, sinema paranı, kitap paranı, doğalgaz paranı neden ben karşılayayım!

  bu ülkede sonradan nasıl ödeyeceğini düşünüp o krediyi almayan yüzbinlerce sorumlu öğrenci keriz de, bir siz mi akılısınız?..

  suriyeliler neyse, gecekondu dikip tapu diye dilenenler neyse, köprüden kaçak geçif af isyenler neyse, bunlar da o.
 • borcum var bir kısmını ödedim, bir kısmı şuan çalışmadığım için duruyor. borcumu silip üstüne on katını da verse oy vermem. silerse oy veririm diyenlerin makarnaya geleceğini satandan gram farkı yoktur. aksine okumuş cahil olduğu için daha da korkulasıdır.
 • ne zaman böyle bir başlık görsem

  @1 torbadan çıkabilir

  @2 ödeyeceksiniz zehir zıkkım ödeyeceksiniz

  @3 hayaller filan

  @4 sen ödedin diye ben ödemeyeyim yani...

  @5 başbakanlık bursu alan yani onlar içinde almaması gerekenler vardı bıla bıla...

  @6 kesin öğretmenler

  @7 düşünüyorum ki bunu okuyorsun.. ay yanlış başlığa gelmişim

  birilerini umutlandırırken birilerini sinirlensiren torba efsanesi arada bir hortlar...
 • gençler borçlarla hayata atılmak istemiyorsa çekmesin soktuğumun kredisini arkadaş ?

  çevrenizdeki arkadaşlarınıza özenip saçma sapan harcamalar için kullanıyorsunuz sonra "gençler borçla başlamasın hayata"

  dipnot : silerlerse, silinmesine sevinen borçlu kişiler artık 'güney doğu'da kaçak elektrik var, ben ödüyorum' diye yakınamaz bile. ha onlar elektrik çalmış, ha sen devletin kredisini ödememişsin.

  önemli edit ;

  küfür ve hakaret içermeyen bir entry sonrası gelen mesajlardan seviyeli olanlarda vardı. ancak biri var ki ifşa etmek istiyorum onu burada.

  ortamlarda adamım diye gezinir ne olacak.

  kendisini zaten şikayet ettim.

  burada
 • silinme değil de, bir işe girene kadar faiz işletilmeyebilir. zaten işsizlik almış başını gidiyor. bir de yeni mezuna iş veren neredeyse yok gibi...

  işe girdiği anda direkt maaş hesaba yatar yatmaz aylık taksiti kessinler. okumuşu da okumamışı da devletten bir şeyler kaçırma derdinde amk! silinsin nedir! faiz işletilmesin de, borcum borç de eyvallah da silinsin ne amk! senin ödemeyeceğin para yine bana ekstra vergi olarak gelecek. sikeyim sizin zihniyetinizi!
 • hükumet taşın suyunu çıkarırken ve silkeleyecek bir kulak ardınız kalmışken bu borçların silineceğini düşünmek amiyane tabirle saflıktır.

  edt: imlâ