şükela:  tümü | bugün sorunsallar (3)
1806 entry daha
  • az önce haberlerde yine izledim, sanırım bu sefer olacak inşallah.

gençler borçlarla hayata atıldığı ilk anda başlamak zorunda değil.
    ön edit silinmrsiyle alakalı haber link

edit : çok ağlama mesajları geliyor.

edit 2 : ama biz borcumuzu ödedik diyenlere alternatif olarak diyorum ki devlette size ödediğiniz ücret kadar vergi muafiyeti getirir. ne bileyim araç vergisi, ev vergisi vs. gibi durumlarla ödediğiniz borç kadar devlete olan verginizden düşersiniz.

son edit: abartmıyorum en az 100 tane mesaj geldi, gerek çaylak gerek yazar hepsine yazmaya çalıştım. hakaret içerikli olanlara yazmadım.
    kyk geri ödemeli bursundan yararlanmayanlar resmen ağzından köpükler çıkarak yazıyor. böyle bir şey yok ya. birde dilencilik diyorlar , lan ne alakası var amk :)
  • gençler borçlarla hayata atılmak istemiyorsa çekmesin soktuğumun kredisini arkadaş ?

çevrenizdeki arkadaşlarınıza özenip saçma sapan harcamalar için kullanıyorsunuz sonra "gençler borçla başlamasın hayata"

dipnot : silerlerse, silinmesine sevinen borçlu kişiler artık 'güney doğu'da kaçak elektrik var, ben ödüyorum' diye yakınamaz bile. ha onlar elektrik çalmış, ha sen devletin kredisini ödememişsin.

önemli edit ;

küfür ve hakaret içermeyen bir entry sonrası gelen mesajlardan seviyeli olanlarda vardı. ancak biri var ki ifşa etmek istiyorum onu burada.

ortamlarda adamım diye gezinir ne olacak.

kendisini zaten şikayet ettim.

burada
  • silinmesi durumunda yeni alacak öğrenciler de nasılsa silinecek deyip ödemeyeceği kredi. köprü cezaları, şirketlerin vergi borçları silinmesi gibi bu da devlete ekstra yük olacaktır. faizsiz ekstra 2 yıl erteleme gelmesi daha mantıklı olur. 2+2 yıl sonra ayda 400-500 tl ödeme yapamayacak kişi de bir zahmet çekmesin bu krediyi.

not: 2 yıldır ödüyorum.

edit: başlığa yapılan yorumlara bakılırsa insanlar ödeyemiyor değil ödemek istemiyor. işte bu yüzden af gelmemeli. gss gibi bize sormadan yapılan bir borç değil bu. gücün yoksa yapılandırma iste, faiz silme iste.
  • daha önce kyk kredi borcunu ödeyenler tarafından açılacak davalar ile yürütmesi durdurulacak karardır.

şimdiye kadar ödeyenler salak mı aslanım ?
  • geri ödemesi olduğunu bilinen bir şeyi çekip sonra borçlarımız silinsin demek de ne bileyim. ben mezun olduktan 1,5 sene sonra bulabildiğim işin 6 ayını kyk ödemek için çalışmıştım zamanında. biz eşek miyiz afedersin?
  • bunu teklif olarak sunanın da, kabul oyu verenin de, yasalaştıranın da ta.... diyeceğim ancak şimdi üstüne alınan vekiller tarafından gg edilmek istemiyorum.

saçmalık ötesi saçmalıktır. arkadaş, "ben çok zekiyim, üniversiteyi kazandım, cahil değilim artık!!!" diye hava atan bir genç olarak, madem bu mereti ödemek istemiyordun ne diye aldın? kredi lan bu kredi! bu krediyi sadece ihtiyaç sahibi olan almıyor ki, arabasının benzini çıksın diye alan, pubda bi kadeh daha fazla içerim diyen de alıyor ve aldı. dahası, çok zor durumda bu paraya muhtaç bir şekilde okumuş adamın da belki şu an durumu iyi, ödeyebilecek gücü var. ne diye siliyorsun ki lan?

"vergi borcu affedilen şirketlere birşey desene aq!" diyenlere de kafam girsin. yanlış yapılıyor diye yeniden yanlış yapılmasını diretmek neyin kafası?

ey kredisini ödeyen arkadaşım! mezun oldun, işe girmek için çabaladın. işe girdin ve tam yeni toparlanmaya başlarken cayır cayır bu kredileri ödedin. belki de yeni düğün yapmıştın ve eşinle gezeceğin yerde bu parayı ödemek için çırpındın. şimdi ise otur da siyasetçiyi savun.

bu işi bedelli ile karıştıranlar da var. bedelli askerliğin orduya bir faydası var. işine gücüne dönüp kazandıkları ile devlete yarar sağlamak isteyenlere bir faydası var. bu mereti silmenin faydası ise "ohhh iyi yedim, şimdi işim gücüm de yerinde ama ne güzel ödemeyeceğim" diyen adama da var.
  • herkes karıyla,kızla yedin diyorlar. kredi çeken kadınlar ne yaptı bunu ? onlar kimle yedi? ödeyemeyeceksen kredi çekmeyeceksin diyen yavşaklara soruyorum. herkesin gelir durumu sizlerin ki kadar iyi değil. ben aldığım kredi ile 2008-2012 yılları arasında 85 tl yurt parasını ödeyip kalan para ile geçinmeye çalışıyordum. yetmiyordu evden 100tl istiyordum. bir bilmişsiniz karıyla,kızla yedi, alkol içti.... o kadar parayla geçimini sürdürüp karıyla,kızla yemek mümkün mü ? sayın amına koduğum zırtapozları.hala ödüyürum borcumu. 900tl gibi borcum kaldı. umarım borçlar silinir.

edit: mesaj kutusu ağzında salyaları akan, anlayıp dinlemeyen, tatlı tatlı aldıncılarla doluyor. siz bunun muhabbetini yapmaya devam edin. burdan yazarak veya mesaj atarak hükümetin kararını etkilediniz. biz kendi içimizde birbirimizi yiyelim. büyük şirketlerin vergi borçları sıfırlandı zaten. biz hala devenin kulağının 1 tane tüyü için birbirimize giydirelim. cahiller sizi.

edit 2: hay nerden yazdım. illallah ettirdiniz. alt tarafı görüş bildirdim. bana yazasıya kadar entry girin. bu yaptıgınızdan dolayı bakanlar kurulunu arayıp hemen söyleyeceğim. bir an önce torba yasadan geçirsinler.zaten buraya yazdım diye bakanlar kurulu beni dinleyecektir. kesin fikirlerini değiştireceklerdir.
  • bu konuda süren tartışmalar genelde bu kredilerin çekilip saçma sapan yerlere* harcandığını iddia ediyor. ben bu krediyi çektim. hala da ödüyorum. bitmek üzere gerçi ama olsun. bu krediyi çoğu zaman kırtasiye harcamalarım, kitap alımı vs işleri için kullandım. ama daha iyi bir amaca da hizmet etmişti bu kredi vakti zamanında benim için. çoğunu biriktirip yazları sevgilimle 2-3 ay boyunca avrupa'da gönüllü hizmetlerine gitmek, dil kursuna katılmak, festivallere gitmek gibi... euro o zaman 2 falandı sanırım. türkiye'de harcayacağıma orada harcarım diyerek aile yanında üniversite okumanın ve yeşil pasaportun da verdiği güçle hayvan gibi ortalama yapıp yazları hayvan gibi gezerdim. şimdi bu kredi ile bir öğrencinin bunu yapması mümkün değil. haliyle aldığın krediyle anca starbucks'a gidersin. orada da biter. bir dönem bu krediyle altın alan tanıdıklarım var. şimdi nereye alıyorsun altını.

tartışmanın ekseni belki de haklar temelinde eğitim, sağlık, barınmaya kaydırılmalı. üniversite aldığın eğitim beşeri sermayene bir yatırım ve bunun kamusal sorumluluğu var. sen kamuya bu katkıyı sunmuyorsan belki o zaman geri ödeme söz konusu olabilir. krediyi bitirmek üzere olan* biri olarak silinmesi taraftarıyım. ben ödedim o da ödesin biraz kasabalı bir akıl.
  • kulüplerin borçlarının yapılandırılması için zarar eden, milletin amına koyacağını belirten müteahhitlerin milyonlarca liralık vergilerinin silinmesine sese etmeyen ibişlerin, haksız hukuksuz dağıtıldığı için, yandaşın çocuğuna verildiği için burs alamayan binlerce gencin geleceğine ipotek konulmasını gönülden desteklediğini gösteren teklif.

gücü gücü yetene. benim durumum vardı ödedim ben çektim başkası çekmesin diyeceği yerde boka batsınlar işe girip aldıkları üç kuruş parayı da faize gömsünler diyen ne çok insan var. bu ülkeden bir bok olmayacağının kanıtı adeta.
  • güzel şakaymış.
3480 entry daha