şükela:  tümü | bugün
 • başlık "kyk borcundan dolayı banka hesaplarına el konulması" olacaktı.

  olay arkadaşımın başından geçiyor, 2014 yılında aynı anda üniversiteden mezun olduk. 2017 yılında da borç ödemelerimiz başladı fakat ödeme yaptığımız başka hayat telaşları olduğu için ona başlamaya sıra gelmedi. bu sırada kriz oldu işsiz kaldık iş bulamadık şuanda da çalışmıyoruz derken geçen hafta garanti bankasından bir mesaj geliyor "hakkınızda haciz işlemleri başlatılacaktır" gibi. hemen bankayla iletişime geçiyor " benim herhangi bir borcum yok sorun nedir" diye soruyor. vergi dairesiyle görüşmesini söylüyorlar neyse sonra gidiyor vergi dairesine ve memur, durumda bir yanlışlık olmadığını kyk borcundan dolayı banka hesaplarına el konulup bloke edildiğini söylüyor. günü geçtiği için ödemenin hemen başlaması gerekiyormuş. fakat ödeyecek parası olmadığını söylüyor arkadaşım ama dinletemiyor. en az 1000 lira yatırmasını istiyorlar blokenin kalkması için fakat yapamayacağını söylüyor o zaman 600, 700 lirasını yatır gerisini taksit taksit öde diyorlar ve pazarlık yapılıyor. ama para olmadığı için uzlaşamıyorlar. anlayacağınız şuanda bütün hesaplarında bloke var ve ödemeden de kalkmayacak. babasından aldığı yetim maaşı var onu da alamayacak artık.

  elbette aldığımız parayı ödemeliyiz fakat iş bulamıyoruz. bulsak aldığımız maaş kendimizi döndürmeye ancak yetiyor. altından kalkamıyoruz. bu durum için önceden bilgi verilmeliydi.

  birlikte mezun olmamıza rağmen ben henüz yaşamadım fakat merak ediyoruz bu durumu yaşayanlar var mı?

  edit: şikayetten kastım, tebligat yapılmayıp bir anda bloke konmasının insanı ciddi anlamda bocalatması durumu. ki bir yazar arkadaşım bilgilendirdi mutlaka tebligat gelmiştir muhtara sorun diye. kendiside yaşamış aynı durumu. yoksa elbette borcumuzu ödeyeceğiz. (şikayet kısmı yanlış anlaşıldığı için yazıdan çıkarttım)

  edit 2: asla mağdur imajı yaratmıyoruz. öyle bir şey söz konusu değil sadece bu olayı yaşayan başka insanlar var mı diye bilgi almak istedik. ayrıca bilgilendiren yardımcı olan yazar arkadaşlarıma teşekkür ederim.

  edit 3: yetim maaşına devlet dokunmuyormuş sizin anlayacağınız o parayı alabilirmiş varsa aranızda bu ihtimalde olan içi rahat olsun.

  edit 4 : bir şeyler bazı insanlar tarafından kesinlikle inatla yanlış yorumlanıyor. hırsız diyenler, küfür edenler hangi psikolojiyle yazılanları okuyorsunuz bilmiyorum. bir durum yaşadık ve bunu paylaştım bizim gibi olayı yaşayanlar var mı varsa ne yapmalıyız?? diye cevaplar aradık. kimseye borcumuzu silin demiyoruz, ödemeyeceğiz demiyoruz. sadece bunun için henüz yeterli bütçemiz yok. mezun olduktan hayat telaşı olduğu için ona sıra gelmedi dedim. çoğumuzun yaptığı gibi aslında yalnız olmadığımızı da biliyoruz duyar da kasmıyoruz. aşağıda bir yazarın dediği gibi gidip kendimize kredi çekmedik. borç parayla yiyip içip gezmedik. saygısızlık yapmayın. yazılanı anlayın. hepsi bu.
 • herşeyi anladığım ama kime şikayet edeceğiz kısmını anlamadığım başlık. ya borç var ödenmemiş banka hesabına haciz konmuş bunun neresini şikayet edeceksiniz? kaldı ki yapılandırma vardı makul miktarda taksitlendirebilirdiniz. e yani bi de şikayet edin tam olsun.
 • 2010 ya da 2011 yılında hesaplarıma bloke koyulmasıyla başıma gelen olay.

  kyk kaşıkla verip kepçe ile alıyor. o zaman asgari ücret ile çalışıyordum. elde yok avuçta yok. gittim görüşmeye nakit ödersen şöyle, taksite böldürürsen böyle, vadi farkı şu kadar faiz indirimi bu kadar... 5500 tl'ye attığım imza bana yaklaşık 11000 liraya patladı.

  iş bulabilen var bulamayan var, parasını alabilen var alamayan var. hastalıkla boğuşan, ana-baba-kardeşlerine bakmaya çalışan var. devlet öğrenciye tefeci gibi davranmayıp biraz daha ılımlı olabilir. burs verdiği öğrencilere zorunlu görev yaptırması gibi mesela ne bileyim.
 • herkesin başına gelebilecek hadise.
  misal ben gelmeden hemen önce yatırdım sanırım borçları
 • yasal olarak emekli maaşı yetim maaşı vs ödenen hesaplara bloke konulamaz. kaldırabilir arkadaşınız.
  geçmiş olsun.
 • mezun olduktan sonra 5 senelik her ay 300 lira odenecek sekilde borcu yapilandirmistim. yuksek lisanstan dolayi da 2 sene erteleme yapmistim. su anda hala 10 bin tl borcum var ve secimden onceki yapilandirma furyasinda ana parayi degil, sadece 800 liralik faizi taksitlere bolerek yapilandirdilar. bu arada kyk borcu benim bildigim sadece ziraat bankasina yatiriliyor. garanti bankasi ne alaka cozemedim. yapacak bir sey yok, devlet sike sike odetecek bu parayi. askerlik de 30 bin tl oldu. ben uni'yi burslu okumama ragmen geri odemeli kredi verdi devlet bana. yapacak bir sey yok. keske universite okuyan ve para sikintisi icinde olan her gence devlet karsiliksiz odeme yapsa. sonucta egitimli insanlar yine o ekonomiye katki saglayacaklar ileride.
 • öncelikle söylemek isterim ki konuyla ilgili başlık açılması gereksiz, halihazırda konunun başlığı mevcut; (bkz: öğrenim kredisi borçlarının vergi dairesine devri)

  ben konuyla ilgili yaşadıklarımı da ilgili başlıkta detaylı anlatmıştım. ((bkz: #34939244) ve (bkz: #36292651)

  bu bir borç ve ödenecek, haksız yere paranız alınıyor değil. öyle bir algı yaratılmış ama burada asıl sıkıntı borcu alırken borçlunun da mağdur edilmesi. ben hiçbir şekilde ihtar uyarı vs. almamıştım, bana sormadan dövizime el koyulmuş ve tl ile ödemek istesem bile öncelikle bankadaki dövizlerim bozulmuştu. üstelik hesabımı blokeye alıp beni sebepsiz yere 10 gün kadar evrak işleri için bekletmişlerdi. o zamanlar yeniydi bu uygulama zamanla düzelir dedim ama bizim devlet dairelerinde işlerin nasıl olduğunu unutmuşum, burada hiçbir şey zamanla düzelmez.
 • ekonominin seyri ortadayken, devlete olan borçlarınızı bir an önce ödemenizi tavsiye ederim.
  hem ekonomiye can olun hem icra-takipten kurtulun.
  faize yatırdığın paralara haciz konmasına bu kadar üzülmemelisin. paran var işte, devlet de bu tespit etti ve el koydu.
  bir bardak soğuk su içebilirsin.
 • tabii ki hesaplara el konulacak. ne olsun başka? senin banka hesabında paran varsa ve o para ile borcunu kapatmak yerine parayı orada tutmaya devam ediyorsan kamu alacaklısı ya da özel alacaklı elbette ki o paraya el koyacak. yalnız emekli maaşı hesabına hiçbir şekilde, maaş hesaplarının ise belirli bir kısmına el konulabilir.

  ayrıca okuduğum başka bir entryde de devlet haber vermeden el koydu dövizlerime beni mağdur etti yazılmış. bildiğim kadarıyla son parayı çektiğin tarihten 2 yıl sonra ödemeler başlıyor. sen parayı kullanmışsın, 2 yıl geçmiş ve o sırada döviz falan da almışsın kendine ama ödemelerini yapmamışsın, sonra diyorsun ki bildirim yapmadan dövizlerime el koydular, mağdur edildim, bildirim yapmalıydılar. e bildirim yapsalar belki o dövizleri oradan çekecek ve yine ödemeyecektin. böyle yapardın demiyorum, sen iyi niyetli olabilirsin, bildirim yapıldığı anda gidip yapılandırıp ödemelerine başlayabilirsin o ayrı ama kötü niyetliler de var. herkese tek tek karakter analizi yapılamaz nihayetinde. borcunu takip etmesi gereken sendin. dolayısıyla o olayda da bir mağduriyet göremiyorum ben.

  bu kyk ödemeleriyle ilgili fikrimi de daha önce belirttim; bu borçların mutlaka ödenmesini ama kişi işe başlayana kadar da asla faiz işletilmemesi gerektiğini, işe başladıktan sonra ödemeler başlamazsa ancak ondan sonra faizin işlemeye başlaması gerektiğini savunuyorum.
 • daha 6 ay önce yaşadığım olaydır kendisi. devlet işsiz kalmamıza rağmen bizim cebimizdekilere göz dikerken bakanlar verdiğimiz vergilerle koruma ordularıyla dolaşabilir tabi ki.