şükela:  tümü | bugün
105 entry daha
  • an itibarıyla başıma gelmiş olaydır.
  • benim de başıma gelebilecek olaydır.
  • (bkz: güzel şeyler de oluyor)

baş edit: sabahtan beri gerek küfür eden, gerek hakaret eden, gerekse destek olan herkese elimden geldiğince cevap verip izah etmeye çalıştım; ama hala okuduğunu anlamayan büyük bir güruh var. mesajlarınıza cevap alamayacaksınız artık. o yüzden boşuna kudurmayın. devletin verdiği borcu kağıdı imzalayarak alıp devletle yatağa giriyorsunuz ve sonra çıkıp ödemeyelim diyorsunuz.

sözüm herkesi kapsamıyor; ama bu paraları rakı masalarında flörtleriyle yiyenler için muhteşem olmuş. çok meşhur bir söz var hatta, bıldırki hurmalar gelir götünü tırmalar diye.

1 milyon öğrenci aldıysa bu borcu, ihtiyacı olan 10.000 kişi anca çıkar. o yüzden özenle çalışma yapılıp kuruşuna kadar alınmalıdır.

edit: zekası henüz gelişmemiş bir iki tane primat gelen kutuma küfür ve hakaretlerini bıraktılar yine. işte devlet kimlere kimlere burs veriyor. neymiş o parayla rakı masası mı olurmuş. bu parayı tercih edenlerin büyük çoğunluğu 2-3 kişi kalıyor evde. öğrencinin rakı masası keyfi ayda bir burs yatınca olur. yani bu para ile gayet normal bir rakı masası oluyor. ayrıca kimsenin ne içtiğine, neyi siktiğine ya da neyi götüne soktuğuna karışmadım ben. dediğim şey gayet basit, borcun varsa ödersin. devlete borcun varsa sike sike ödersin. ödemezsen de yaptırım uygulanır. hadi şimdi gidip kudurmaya devam edin.

edit 2: bu entryden dolayı akp'ci oldum alksmflskmlskdmglsdkmg olum ekşi sözlük gerçekten inanılmaz bir yer olmuş ya. neymiş efendim vergi borcu silinen şirketler benim sayemdeymiş. eğitilmezsiniz siz.

edit 3: sakarya'nın geyve ilçesinde 2 sene okudum. ailemden sadece ve sadece 150 tl alırdım aylık ve istanbul'a ayda bir gidip gelirdim yol masrafı oluyor diye. tren bileti gidiş dönüş 50 tl civarı tutardı. kaç kaldı 100. kitabı var, ders notu fotokopisi var, yemeği var, az lükse girince gezmesi var. ben yeri geldi tavuk fabrikasında çalıştım, yeri geldi ayva bahçesinde ayva topladım sırf cep harçlığı için. ama insanlar sırf yorulmamak için devletin hazır verdiği bursu alıp gezerdi kafelerde, barlarda. şimdi o gezenler çıkmış vik vik vik ağlıyor. evet amına koyayım sike sike ödeyeceksiniz.

tekrar ediyorum; durumu olmayanlar, ihtiyacı olanları tenzih ederim. lafım o parayla sefa sürüp borcundan kaçanlara.
  • bir sigara içenlere karşı, bir de şu kyk burs-kredisini almışlara karşı olan nefret her gün artarak büyüyor. arkadaşlar zamanında yüzünüze kyk kredisiyle alınmış sigaraları mı üflediler? siz ezik ezik yurtta yatarken gidip eğlenen arkadaşlarınız mı vardı? ne olum bu nefret? sizi ilgilendirmeyen başlıklara yazıp zırlamayın komik oluyorsunuz. evet kyk kredisi aldık. evet ödemek istemiyoruz. evet sigara içiyoruz. ve evet zamlar hoşumuza gitmedi. ama tüm bunlardan size ne? gidin sağlıklı ve borçsuz yaşamınızı sürün siz bize laf yetiştireceğinize.

edit: elinde olsa aldığı telefondan, arabadan devlete bir kuruş vergi ödemeyecek olan adam gelmiş “kamuya olan borcu...” tın tın diye kafa ütülüyor. ulan geçmediğin köprünün parasını öderken iyi, senin verginle her gün her mahalleye birer ikişer cami dikilirken iyi. senin paranla tüm kamu çalışanları ömür boyu dolu dolu maaş garantisiyle yaşarken iyi. devlet erkanı birer jeff bezos hayatı sürerken iyi. bir kıçı kırık kyk kredisi alan üniversite öğrencilerine kaldı laf yetiştirmediğiniz.

edit2: devlet, cengiz limak kolin sabancı gibi pek fakir şirketlerin ve futbol kulüplerinin yüz milyonlarca dolar vergi borcunu silerken problem yok. derneklere vakıflara milyonlarca lira para aktarırken sıkıntı yok. ama aman allahım kyk borcunu silmek mi.. olamaz.
    tüm bu tantananız sırf üniversite okurken kredi alıp daha rahat bir yaşam sürmek yerine borç ödemekten korkup o krediyi almadığınız için. acıyorum size.

edit3: yazım kuralları gereği bazı kısımlar düzeltildi.
  • rakı masasında flörtlerinizle yemeyin parayı. bırakın o parayla bizi yönetenler ejder meyveli smoothie içecekler.

(bkz: svihs)
  • benim başıma gelmiş ve artık geçmiş olandır. allah yardımcınız olsun

binlerce mesajın ardından edit: ve açıklama

ülkedeki tüm banka hesaplarınızı donduruyorlar. sonra siz hesapta bakiye olmasına rağmen hiç bir şeklide para çekemiyorsunuz.

tabi bir telaş alıyor sizi ve bankayı arayıp ve ağzınızı yavşalayarak " noluyo yaaa !" diyorsunuz.

mğreniyorsunuz ki hesaplarınızı maliye bakanlığı dondurmuş size vergi dairesine ( eşşek gibi ) gideceksiniz diyorlar

ondan sonra vergi dairesine gidip diyorsununz ki "hayırdır hacı benim hesapları kurcalamışsın" filan...

adamlarda diyor ki senin şu kadar bize (a.q öğrenci kredisi yüzünden imzaladığınız o salak sözleşmeyi balyoz gibi kafanıza vurarak ) borcun var bunu öde (ki bazılarının (!) vergi borcunu silebilelim ) açalım diyorlar

sende dumur oluyorsun önce... sonra son derece mantıklı olarak soruyorsun ki ?

(hepsi büyük) - kardeşim hesaptan para çekemiyorum ki nasıl ödeyeyim ?

onlar da diyor ki önce bizimle anlaş sonra hesaplarını açalım

oturup (örnek ) 24 taksitte odeyecem ilk taksit gelecek ay olsun diyorsunuz. bir sözleşeme imzalayıp (borcunuz için tekrar borçlanıyorsunuz yani. o anda kendinizi köşeye sıkışmış pis bir sıçan gibi hissediyorsunuz) hesapların açılmasını istiyorsunuz. onlarda online sistem ile (eğer o anda çalışıyorsa) otomatik hesapları açıyorlar.

maliyeden si...miş eşek gibi çıkıp yeni borcunuza merhaba diyorsunuz.

ohhhhh.... !

not: aynısı tarafımca yaşanmıştır.

edit 2 : okul biytikten sonra 2 yil icinde odmeeye başlamalı ve 4 yilda bitirmelisiniz. yani toplam 6 yil sonra hesabiniza e-icra gelir

eger 2 yıl sonra takside başlamayacaksanız mantıklı bir neden bularak (hastalık, gibi misal) 1 yıl daha erteleyebilirsiniz
    24 ay taksitlendirince toplam borç içinde faiz oduyorsunuz

yani 24000 tl borç var toplam misal

24 ay taksit olursa ilk ay 1002 tl civarı
    2. ay 1050 tl civarı
    3. ay 1175 tl civarı
    ...
    şeklinde artarak odersiniz. çünkü her ay kalan paranın aylık faizleri bileşk olarak artar.
    hesabınız iyi yapın gerekirse kredi çekin derim ben

edit 3 : tebligat mebligat yok bam bam bam.... anladınız siz
  • ödediğim borçtur.
    lakin sosyal devlet kendi ülkesinde ihtiyacı olana gerçekten karşılık beklemeden burs veremiyorsa sıçayım öyle devlete.
    ben ödedim diye herkes ödesin diyenlerden de değilim. haksız alanlar elbette vardır lakin umarım sistem değişir karşılıksız ve mümkün mertebe sadece gerekenlere verilir.
    her kredi alan ihtiyaç sahibi olmadığından almıyor. ihtiyacı olana burs verdiğinden eminsen kimseye kredi vermezsin. kredi verdikleri tekrardan ödeyince başkalarına kredi veriliyor. verme kardeş kimseye kredi , ihtiyacı olana bursunu ver.
  • devlet, alamadığı vergilerin peşinden koşmak yerine, affeder, el uzatır. cengiz ona buna koyar ama vergi ödemez.

vergi indirimi, faiz indirimi her türlü destek verilir.

sonra gelir bize ayda %3 faiz uygular. ödeyemiyorum lan, mezuniyetten sonra insanlar kaç ay boş geziyor, borca giriyorlar bankalara borçlanıyorlar.

gelmiş bir de haciz uyguluyormuş, olaya gel.

birileri de gelmiş burada bu uygulamayı rakı masası falan diye ucuzlaştırmayı deniyor. hepinizin zihniyetine sıçayım.
  • bir zahmet ödeyin gençler!
  • tahminim, en baştan ödemeye başlamaya kardan ardından yapılandırma çıkinca yapılandırip baştaki ödenmeyen kısma gelmiş olma ihtimali yüksek.

örnek verecek olursak;

ocak 2017 de borç başlasın.
    mayıs 2018 de yapılandırma çıktı.
    gidip yapılandırma yaptınız. yaptınız ama ocak 2017 ile mayis 2018 arasına yapılandırma yapılmadı. siz mayıs 2018'den beri ödeme yapıyorsunuz kafaniz rahat. sonra bir gün bakıyorsunuz hesapta haciz var.

olayın böyle olma ihtimali yüksek. diğer türlü de uzun zamandır odemiyorsunuzdur borcunuz vergi dairesine aktarılmıştır.
360 entry daha