şükela:  tümü | bugün
  • öncelikle gönül isterdi ki hiç kimseye geri ödemeli kredi verilmesin ve tüm öğrenciler burslu şekilde okuyabilsin. bunun için pekçok kampanya yapıldı ama tabi pek önemsenmedi.

    bence en azından şu anki mevcut sisteme adalet getirilmesi mümkün olabilir. bildiğiniz üzere devlet şu anki sistemde birisine kredi veya burs vereceği zaman ailesinin maddi durumunu göz önünde bulundurarak bunlardan birisini veriyor. bu yöntemin iki saçma sonucu var birincisi; araştırmaların doğru sonuçlar vermemesi ve 10 farklı yerden burs alan elemanlara burs çıkması bunun yanında açlıktan kırılan insanlara kredi çıkması gibi durumlara hepimiz tanık oluyoruz.

    ikinci saçmalık ise devlet kredi mi burs mu vereceğini planlarken öğrencinin ailesini göz önünde bulunduruyor. iyi de kardeşim o borcu öğrencinin ailesi ödemeyecek ki? çocuk ödeyecek? elbetteki ailesi ödeyenlerde olacaktır ama on binlerce liralık borcu "nasıl olsa ailesi zengin öderler" diyerek birine kitlemek doğru mu? belki ailesi "o senin borcun sen öde" diyecek. ya da kişi gurur meselesi yapıp tek kuruşunu bile ailesine ödetmeyecek. yani uzun lafın kısası kime burs kime kredi verileceği belirlenirken ailenin ölçüt alınması çok saçma. aile değil borçlanan kişi göz önüne alınmak zorunda. peki borçlanan kişi borcu aldıktan 5 yıl sonra iş bulabilecek mi? ödeyebilecek mi? devlet bunu nereden bilecek? hah işte geldik asıl konumuza bilemez kardeşim. devlet ne kimin gerçekten bursu hakettiğini ne kimin kredi hakettiğini bilemiyor. kimin iş bulabileceğini hiç hiç bilemez.

    peki olması gereken nedir? çok basit bir yöntem sunuyorum. tüm öğrencilere (şu anki haliyle) 400 lira veriyorsan 200 lirası burs olsun 200 lirası kredi olsun. böylece herkesin borcu olsun ama az olsun.