şükela:  tümü | bugün
 • başarılı öğrencileri desteklemek amacıyla öss sonucuna göre sayısal-1, sözel-1, sayısal-2, sözel-2, eşit ağırlık-1, eşit ağırlık-2 ve yabancı dil puan türlerinde ilk 100'e giren öğrencilere verilen başarı bursu.

  öğrencilerin öğrenimleri süresince aylık olarak devam eden burs, normal aylık burs tutarının üç katı ve karşılıksız olarak verilmektedir.
 • kimisinin, üniversitedeki ikinci yılında derece yapıp o bursu kapma umuduyla öss'ye tekrar girme sebebi.***

  zöge: tamam kaybetmedin hızını pratikliğini tamam. yav sen ne zaman girsen derece yaparsın tamam. tamam sen haklısın tamam.
 • mezun olduktan hemen sonra kyk'ya başvurulup kestirilmesi gereken burstur. aksi takdirde kyk bir süre bursunuzu yatırmaya devam edebilir*, artık mezun olduğunuzu fark edince ise mezuniyetten sonra yatırdığı bursları öğrenim kredisine dönüştürerek sizden geri talep edebilir. sonuç olarak öğrenim kredisinin 3 katı kadar karşılıksız burs alıyorum diye sevinirken, öğrenim kredisi alan bir öğrencinin mezuniyetten sonra yapacağı miktara yakın bir geri ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz.
 • zatıalimin üniversitedeki ikinci yılımda derece yapıp o bursu kapma umuduyla össye tekrar girme sebebim.

  iyi ki de girmişim, zira bir yıl gıdım gıdım, heycanla ama borca batıyoz galba lan diyerek beklediğimiz kyk kredisi 3 kat burs olarak geri dönmüştür. bu yıl 720 tl olarak, final döneminin hemen öncesi okulu uzatma kararımı perçinlemiştir kendisi.
  devletten en iyi intikam alma şekli.
  herkeşler yapsın, össlerden bi milyon birinci çıksın.
 • 2012 yılı itibarıyla 780 tl olan burstur. ilk aldığımda 540 tl olan burs her yıl başında olmak üzere 540-600-720-780tl sırasıyla artmıştır. hele bir de hayatınıza pek karışmayan bir aileyle birleştiğinde oldukça rahat bir öğrencilik hayatı geçirmenizi sağlar.

  ve yeni alacaklar için bir not: bu burs her türlü ekonomik durumunuzdan bağımsız sadece sınav derecenizle aldığınız bir burstur. hatırladığım kadarıyla kredi ve burs başvurularında sadece bursu işaretlemek almak için yetiyordu. bursu almaya ocak ayında başlayacaksınız. o zamana kadar olan bursları toplu yatırırlar bir anda 3000 lira alırım gibi boş düşüncelere de kapılmamanızı öneririm sonra üzülürsünüz*.
 • üniversite sınavlarında ilk 100'e giren şahıslar genelde lisedeyken de dershanelerinden burs aldıkları, para ödemedikleri için pek de heba olmayan burstur. ilk 100'e girmek burada ağlayan zavallı piçlerin iddia ettiğinin aksine öyle baba parasıyla alınan özel dersle falan becerilecek iş değildir zaten, göt ister.
 • bilek hakkıyla alınan en kıyak burstur ve sonuna kadar hak edilir. devlet burs dağıtırken herhalde elindeki en iyi öğrencileri ayrı tutup , fazladan ödüllendirecektir. ayrıca ygs-lys ve ya tercih durumu fark etmiyor, her türlü veriyorlar.
 • şimdi halihazırda zaten bir üniversiteye yerleşmiş bir öğrenci olarak, bu sene bir daha lys'ye girip bu başarıyı sağlarsam bu bursu alabiliyor muyum yoksa sadece yerleştiğim sene mi ilk 100e girmiş olmalıydım? bilen biri yeşillendirirse sevinirim.
 • "seçilmiş" ilk 100'e verilen meblağdır.
 • zamanında bir soruyla kaçırmıştım. hatta yanlış yaptığım bir soruyu işaretlemesem, boş kalsa bu bursu alıyordum. hatırlıyorum da çok üzülmüştüm lan. şu günün parasıyla 50-60 bin lira para vereceklerdi mezun olana kadar.