şükela:  tümü | bugün soru sor
  • burs başarılı öğrencilere verilen bir şeydir. başarısız öğrencilere ise kredi verilir.

okul uzatmak da başarısızlık kriterlerine dahil olduğu için, hiç de hukuksuz olmayan durum. anladığıma göre, arkadaş dört sene boyunca burs almış, daha sonra okulu uzatınca bursu krediye çevirip öyle vermişler. arkadaş da "neden uzattığım sene de burs vermediniz?" diye kızıyor.

ne yapacaklardı? 4 senelik okulu 5 seneye uzatınca 5 sene boyunca burs mu vereceklerdi? o mantıkla, adam bir tane ders bırakır, (bizim zamanımızda okulu 7 seneden fazlaya uzatınca doğrudan kayıt siliniyordu artık nasıl oluyor bilemiyorum ama sanırım değişti) 4 senelik okulu 7-8 senede bitirir. mezun olana kadar da üzerinde senin benim hakkım olan parayı burs diye almaya devam eder.

edit: mevzuat çerçevesinde bakacak olursak da yine hukuki bir olay.

--- spoiler ---

`yüksek öğrenim kredi ve yurtlar kurumu burs-kredi yönetmeliği`
    madde 19:
    öğrenciye; öğrencilik halinin devam etmesi ve burs almasına engel bir durumunun olmaması koşuluyla, öğrenim gördüğü öğretim kurumunun normal öğrenim süresi kadar burs verilir.

madde 24:
    öğretim kurumunca başarısız olduğu bildirilen öğrencilerin bursu kesilir ve tekrar burs verilmez.

bursu kesilen öğrencilere, burslarının kesildiği tarihten itibaren yüksek öğrenim kredi ve yurtlar kurumu öğrenim kredisi yönetmeliğinde belirlenecek esaslara göre kredi verilebilir.

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/25563_0.html
    --- spoiler ---

mevzuata uygun işlem yapmak ne zamandan bu yana hukuksuzluk oldu?
  • bir hafta önce beni de arayarak aynı şeyi yaptılar. nedeni de "hazırlık okumadığımı onlara haber vermemiş olmam"mış. kyk hazırlık okuduğumu şu anda da 4. sınıfta olduğumu düşünürken ellerine mezuniyet belgelerim geçince aradılar. hazırlık okursanız 5 yıl, okumazsanız 4 yıl ödeme yapılıyor ve okul uzatılırsa bu aylarda ödeme yapılmıyor.

sorun şu ki neden hangi sınıfta olduğumu kontrol edip okulu uzattığımda bursu kesmiyorsun da 9 ay sonra yanlışlıkla ödediğin tutarı kredi borcuna çeviriyorsun?
    (bkz: devlet memurlarının bir işe yaramaması)

edit: burada istenen uzatıldığı sene kadar burs yemek değil, aranıp bursun kesileceğinin ve kredi verilmeye başlanacağının haber verilmesi ya da en azından bunun 9 ay sonra "sana burs vermişiz ama kredi olmalıymış, borç yazdık ödersin" şeklinde değil vaktinde yapılması.

ayrıca beni aradıklarında sorun uzattığımı bilip kredi vermeleri değil, hangi sınıfta olduğumu bilmeyip normal şekilde burs vermelerinden kaynaklanıyor.
  • gayet hukuk içerisinde borçlanmış yazar hedesi. 4 yıldan sonra krediye dönmüş işte koyduğun resimde de başka bir şey yazmıyor zaten. çatır çatır yerken iyiydi şimdi mi hukuksuzca oldu? ya da sen bimere benim 4 yıl bitti ama hala burs veriyorsunuz dedin mi?

edit: bütün bunlar benim bilgim dışında olmuş diyor bir de. demek ki paranın yattığından da haberin yok. o zaman ordan alıp geri ödeyiver.
  • türkiye cumhuriyeti devletinin hukuk kuralları çerçevesinde mevzuata uygun olarak borçlandırılmış şark kurnazı isyanı. orada burs olarak alınan da, kredi olarak alınan da açık açık yazıyor. okulu uzatmanın bursun krediye çevrilmesine neden olduğu da bilinen bir gerçek.

bir de kyk birçok öğrenciyi böyle mağdur ediyor demiş. hayır kardeşim kyk birçok öğrenciyi böyle mağdur etmiyor. kyk birçok öğrenciyi senin gibi haketmeyenlere burs vererek mağdur ediyor. burs maddi durumu kötü olan başarılı öğrencilere verilmeli. ama senin gibi uyanıklar bütün malını mülkünü annesinin üzerine yapan baban sayesinde sistemin açıklarını kullanıp kendini fakir gösterebiliyor. aslında bu bursa ihtiyacın olmadığı da okulu kendi isteğinle uzatmandan belli. tabii almaya devam ederken sıkıntı yok, ödemeye geldi mi hukuksuz diye isyan etmeyi biliyorsun.

apaçık bir şekilde görünüyor ki en başta burs yerine kredi çıkmış olsa almayacak kadar ihtiyacın yok bu paraya. milletin hakkını yiyip yiyip ağlıyorsunuz. müstehak size.
  • bir kişi de gelip dememiş üçbinbeşyüz lira para mı diye...
    (bkz: 100 bin lira para mı lan it oğlu it)

parayı kredi olarak aldın mı? aldın, afiyetle yedin.
    alırken almaman gerektiğini biliyor muydun? biliyordun.
    şimdi de bir zahmet öde geri devlete. ki ss1 ya da ss2 metoduyla ödeyeceksin zaten.

rezalet değil ama kyk'nın beceriksizliği söz konusu burada. devlet kurumları arasında doğru bir koordinasyon olsa sorun yaşanmazdı.

eyyorlamam bu kadar.
  • çevremde onlarca kişi mecburi olarak borçlanmıştır çünkü üniversiteye gelen genç hele ki şehir dışından geliyorsa yapacağı masraflar ailesine çok büyük yük olmakta bu da borçlanmayı kaçınılmaz kılmakta.hak eden onlarca kişiden ziyade durumu yerinde olan kişilere burs çıktığına bizzat şahit oldum oluyorum da.
    not: burs alan kişi
  • bir bataklığın dibine doğru çekilenler etrafındakilere, tutunup yukarı çıkmak için değil, onları da bataklığa çekmek istedikleri için tutunuyor gibiler. ne kadar memnun oluyorsunuz başka insanların mağduriyetinden öyle?

şu cümlenin nesini anlamıyorsunuz:
    "...burs bittikten sonra bana benim rızam olmadan, hiç bilgi verilmeden yeni bir kredi açılıyor ve (burası önemli) bu uzun bir süre sistemde "burs" olarak gözüküyor ve bu durumdan zaten şüphelenip kyk'yı arayıp sorduğumda "sorun yok burs olarak alırsınız" diyorlar ama sonrasında anlattığım gibi durup dururken borçlanmış oluyorum. ..."

adam/kadın şüphelenip aramış, yine de buna rağmen "sorun yok" cevabını almış. şimdi de kalkıp borçlandırmışlar. bunun neresi hukuki, neresi hakkaniyetli?

ya hu bu memlekette sizin yaptığınız işin, emeğin üzerinden semirip "şimdi biz türkiye'de iyiyiz"* diye zırvalayanlar var; ay benim çocuklarım babasız kalacak diye ağlayan ebru'nun zarraf'ını besleyene kadar parasız eğitim vermesi gerekenler n'olacak ya da?

bu durumun saçmalığı üzerinde yoğunlaşmak gerekirken bir de üstüne bu durumdan da saçma ithamlarda bulunmuşsunuz. ne garipsiniz.

ek not: parasız eğitimden kastım sadece harç ödenmemesi vs. değil. bir devlet kendi çocuğunun, gencinin eğitiminden, gelişiminden sorumlu olmalıdır. bunun için gerekli şartları oluşturmalıdır. haliyle her halükarda benim gözümde garipsiniz ama burada bir de bu kokuşmuş düzen için bile çok fazla olan saçmalık var.

*: simdi iyiyiz tayyip erdogandan sonra ne olacak