şükela:  tümü | bugün
  • edit: bedavacı değilim, her şeyi ekstra emek vererek, bileğimin hakkıyla kazandım. yanlış bölüm okuyanlarla dolu ülke. myo okuyan ama sonra tıp kazanan kredi alamıyor. kredi borcunu ödeyen tekrar alabilsin, borcunu ödemeyenler her gün af isterken bedavacı ben olamam. başka sözüm yok hakim bey.

halihazırda mevzuatın izin vermediği durum. ama önceden alınan kredi borcunun tamamının ödenmesi, myo okurken kredi/burs alanların tıp, hukuk gibi bölümleri kazanmaları vs. durumunda yeniden verilebilir. bir kez aldın, tamam, artık yok demek de ne bileyim biraz şey gibi yani.
  • hiç de şey gibi değildir. yaşın gereği bu ülkeye hiçbir şey katmadığın halde devlet sana 4 sene boyunca kredi/burs verdikten sonra yeaa ben 4 sene daha okuyacam hacı dayı bağa para vir demeye hakkın yok.

suriyelileri görüp bedavacılığa alıştı millet. çay, makarna, kömür de verelim istersen.

durun durun ben de edit: yanlış bölüm seçmek devletin suçu değil. myo bitirip tıp okuyan kişi çok uç bir örnek ve ülkede 10 kişi falandır herhalde.

sonuçta devletin kaynağı sınırsız değil. sana ikinci kez burs vereceğine doğru bölüm seçmiş başka bir öğrenciye ilk ve son kez burs verebilir.
  • devlet okumanın külfet olduğunu düşünüyorsa tabii vermeyecektir. suriyeli değilim ben bu ülkenin vatandaşıyım. ve bilgiden daha değerli bir şey var yok bana göre. hatta nesnel konuşursak zaten bilgi çağında yaşıyoruz. buradaki -bilgi kelimesi twitter'dan ınstagram'dan günü yakalayıp haberleri öğrenmek veya makara yapmak değil. dolayısıyla ben okuma hayatımı bitirine kadar maddi gücüm el vermiyorsa kredi alabilmeliyim. ki bu ülkeye bir şeyler katabileyim değil mi?

ama gel gör ki mevcut sistemde mezun olanların ne kadarı kendi işini yapabiliyor veya ne kadarı iş buluyor. genç işsizlik yüzde 26 olmuş. nicelik olarak her yere üniversite açıp niceliği arttırırsın ama niteliğe bakmazsan herkese 1 defa verirsin kredi tabii.
  • bildigim kadariyla farkli seviyede bir program okuyorsaniz (lisans, master, phd) mumkundur. her seviye icin birer kez kredi/burs hakkiniz mevcut.
  • bence de mümkün olması gereken durum. önlisansta alan lisans okuyunca alamıyor. dgs dışında yeniden alması mümkün değil. ben okurken biri vardı, doğulu, inşaattan çıkıp öğretmenlik okumaya gelmiş. evli. daha önce işletme myo okumuş, memleketinde :) üstten ders alıp 3 yılda bitirdi okulu. gıpta ile baktık adama. şimdi bu adamın hakkı değil miydi amk?
  • eğer önceden 2 yıllık mezunsanız yada 1 sene kredi alıp bıraktıysanız tekrar okuduğunuz bölümün normal süresi 1 yıl eksik alabilirsiniz. örneğin 2 yıllık bitirip tekrar 4 yıllık bölümde 2 yıl, 7 yıllık bir bölümde 5 yıl alabilirsiniz.

edit: öğrenime 1 yıldan fazla ara verilmemesi gerekiyormuş.
  • lisansta kredi, yüksek lisans ve doktorada burs olmak üzere toplamda 3 kere almışlığım vardır.
  • yöntem basit. bir kez kredi alana, borcunu ödemesi durumunda yeniden kredi alabilmesinin yolu açılmalı. burs alan yeniden burs almamalı. kredi için başvuru yapabilir hale getirilmeli. yani burs ilkin çıkmadıysan bir. daha çıkmayacak şekilde, bir kez kredi alan borcu ödemesi durumunda yeniden alacak şekilde yapılandırılabilir. bu durumda mümkün olacak durumdur.