şükela:  tümü | bugün
 • taraf ülkelerin onumuzdeki 10 yıl icinde atmosfere saldıkları co2 gaz miktarini yuzde 5 indirmelerini ongoren metin. gorunuse gore george bush j.r.'in bilim danismani olan sirketin yanlis bilgilendirmeleriyle baskan protokole karsi cikmakta ve yuzde 30-40 enerji kayibina ugranilacagini iddia etmektedir (bkz: competitive enterprise institute).
 • sera etkisi yapan gazların atmosfere salinmasinin azaltilmasini ongoren uluslararasi bir antlasma.
  1997 tarihli kyoto antlasmasi, abd ve 'bolgesel muttefikleri' haric, basta ab olmak uzere tum ulkeler tarafindan destekleniyor.
  hatta bu konuda sting ve bashkan bush arasinda ciddi boyutlarda bi kapishma yasanmishtir. cunku kuresel isinmanin cok tehlikeli boyutlara ulashmasi sozkonusu.
 • antlasmaya gore her ulke green house gazlarini azaltmak icin butce ayirlamali ve bunun icin calismalarda bulunmalidirlar. bush a gore ise gelismekte olan ulkelerle gelismis ulkelerden ayni katilim beklemek gercekci olmayacaktir ekonomileri el vermiycegi icin. diger argumana gore ise gelismekte olan ulkeler bu gazlardan daha fazla uretmektedirler ve ayni sorumlulugu tasimak zorundadilar. bushun avrupa turnesinin buyuk bi bolumunu bu konu olusturmaktadir.
 • bu protokol 1997 yılında kyoto'da benimsenerek 16 mart 1998 tarihinde new york'ta imzaya açılmıştır. şu ana kadar 84 taraf ülke tarafından imzalanan protokol, henüz yürürlüğe girmemiştir. protokolün yürürlüğe girmesi için 1990 yılındaki toplam co2 emisyonunun en az %55'inden sorumlu, sanayileşmiş ülkelerin de içinde bulunacağı, en az 55 ülkenin protokolü onaylaması şartı bulunmaktadır.
 • tek başına tüm dünya emisyonunun %24'ünü [yanlışsa affedin] yapan amerika, bu oranı düşürmemek için bir takım çareler önermiştir.

  1- emisyon haklarını kullanamayan ülkelerden bu haklarını satın almak. [sonuçta yine aynı oranda emisyona devam edecek]
  2- daha çok ağaç ekmek. [süreden bihaberler]
  3- bu en süperi. ineklerden çıkan metan gazının zararının çok büyük olduğunu, bu gazları önleyecek yeni bir yem geliştirilmesini önermişler.
 • abd'nin hayir demesiyle hayal olan ya da en azindan etkisiz kalan ,ayrica sanayisi hizla gelismakta olan hindistan ve çin gibi ülkelerin de sicak bakmadigi proje..
 • amerikadan sonra rusya ninda kendi cikarlarina ters dushtugu ve rusyanin endustriyel ilerlemesine engel teskil ettigi gerekcesi ile kabul etmedigi, ve degisiklik onergesi sundugu protokol. amerika birlesik devletleri senatosu, 1997 de imzalanan bu protokolu 2001 de veto etmishtir, rusya ise henuz veto etmemekle beraber, onaylamaktan cekinmistir.
 • ön bilgi olarak (bkz: sera etkisi)

  günden güne dengesizleşen hava şartları, kavurucu yazlar, dondurucu kışlar, bu güne kadar görülmemiş şiddette hava olaylarına evsahipliği yapan son yirmi yıldan, götünde hurricane üstüne hurricane patlamasına rağmen en ufak ders alamamış amerika'nın hala ve ısrarla reddettiği, reddetmenin de ötesinde hasıraltı ettiği protokol.

  hayır biz de ders alamıyoruz demek ki bitmeyen kışlardan, klimasız geçirilmeyen yazlardan, sabah dolu yağması akşam fırtına çıkmasından, ortalama hava sıcaklığının umarsızca her sene ve her sene artmasından, sıcaklık farklarının flora ve faunayı katletmesinden, toplu hayvan göçleri ve ölümlerinden, çöllerin alanının eksponensiyal artışından, kutupların eriyişinden. seyirci kalıyoruz insanlık olarak.

  amerika'nın ve diğer açgözlü devletlerin bu protokolü vetosu dünyanın en büyük katliamlarından biridir.
  kyoto now!!!
 • çoğunlukla ekonomik getiriden ziyade insanlığın erdemi ve ortak kazanımına yçnelik bir anlaşma olduğundan, bu yöndeki çoğu uluslararası anlaşma gibi tüm ülkeler tarafından -ki özellikle gelişmiş ülkeler tarafından- imzalanmamış, imzalanamamış anlaşmadır.
 • dünyaya efelik taslayan süper güç (!) abd'nin, dünyanın korunması için biraz olsun çaba sarf etmeyi göze almadığı ` :zira iktisadi açıdan böyle birşeye izin veremez, ismi protokol olan zavallı şey:biz imzalasak ne ki`