şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sahip olduğu lanetli güçlerden dolayı neredeyse nesli tükenmekte olan ruh avcısı bir klanın son üyesi olan mirai kuriyama ile bu ruh avcılarının avladıkları youmu adlı şeytani varlıklardan birisinin bir insan ile evlenmesi sonucu ortaya çıkan yeni bir türün nadir üyesinden birisi olan akihito'nun hikayesinin anlatıldığı 2013 yılı, sonbahar sezonu animeleri arasında ilgi çekici animelerden sadece birisidir kyoukai no kanata. kyoto animation yani namı diğer kyoani'nin sonbahar sezonundaki yeni anime serisidir.

  kyoani ne yapsa zaten yaptığı işler adamların bambaşka oluyor. animasyon kalitesi ile birbirinden güzel soundtracklerin bir araya gelip ortaya çok güzel bir harmoni çıkarması sonucu her zaman seyir zevki yüksek animeler üretmiştir bu anime yapım şirketi. her ne kadar daha ilk bölüm olmasına rağmen erkenden konuşmak ne kadar doğru olur bilmiyorum ama ilk bölümdeki temposundan ve rotasından şaşmadan bu çizgide giderse bu seride ileride bu şirketin hit serileri arasına girebilir. o yüzden tek dileğim ilerki bölümlerde hyouka gibi iyice saçmalıyıp, saçma şekilde bitirmeseler seriyi güzel olur. hoş gerçi chuunibyou ve hyouka'nın da ikinci sezonu gelecek o yüzden bu serinin güzel bir tempo eşliğinde ikinci sezona açık kapı bırakmayacak şekilde bitmesi tarafındayım.

  her neyse günün birinde yine bir okul çıkışı ana karakterimiz akihito çatıda intahar edecek bir kız görür. normal bir hayat süren esas oğlanımızın bu kızın yanına çıkarak onu intihar etmesini önleyerek o değişmeyen hayatına yep yeni bir soluk getirir ama hem de ne biçim yeni bir soluk. akihito yarı youmu ve yarı insan türü bir varlıktır. youmu denilen varlıklar insanları bedenlerini ele geçirerek onları öldürüp, bedenlerine hükmederler. spirit hunters diğer bir değişle yer altı savaşçıları da bu lanetli varlıklara karşı savaşan özel güçlere sahip insanlardır bir nevi kötü ruhları ve varlıkları kovmada uzman kişiler. akihito yarı youmu ve insan olduğundan ölümsüzdür ve türünün nadir örneklerinden birisidir. o çatıda kurtarmaya çalıştığı gözlüklü kız ise yer altı, ruh savaşçıları klanları arasında özel bir yere sahip olan bir klana mensup bir kızdır. bedenlerinden lanetli kan dolaşan bu klan etrafındaki güçlü ve özel varlıkları öldürme iç güdülerine sahip olduklarından artık nesli neredeyse tükenecek hale gelmiştir ve klandan geriye sadece mirai kalmıştır. tipik moe ve böyle çabuk kırılgan bir tipi var ve youmu öldüremeyecek kadar korkak bir doğası var. akihito'nun üzerinde alıştırma yaparak bu youmu öldürme korkusunun üzerinden gelmeye çalışıyor ama her ne kadar bir ölümsüz olsa da akihito bir insan ve sürekli bıcak darbelerine maruz kaldığından dolayı bedeni sürekli bu acıya katlanmak zorunda kalıyor ve bir şekilde mirai'nin bu acınası durumuna son vermek ona teşvik olmak için mirai'nin evinde yaşayan youmu'yu öldürmek için ona yardım ediyor. ruh avcılarının bir özelliğide youmu'ları kendilerine çekmesi o yüzden mirai nereye giderse gitsin sürekli youmu ile karşılacak ve bir ruh avcısı olduğundan ve şu ana kadar bir youmu öldüremediğin sonsuza dek bu şekilde yaşaması da mümkün olmadığından akihito bir şekilde bu kızımıza yardım etmeye çalışıyor ama bu kızımız özel bir ruh savaşçısı olduğundan akihito'nun kulübündeki kız arkadaşı onunla fazla muhattap olmamasını tavsiye ediyo kendiği iyiliği için ama tabii bir erkek yardıma muhtaç bir kızı yalnız bırakır mı? tabii ki bırakmaz ve bir şekilde bu kızın peşine takılıp, pardon kız bunun peşine takıldığından olaylar bu iki karakterimizin etrafında yoğunlaşarak klasik bir şekilde hikayemiz değişik ufuklara yelken açıyor.

  ilk bölümü gayet beğendim. bakalım diğer bölümlerde de bu temposunu koruyacak mı. akihito'nun gözlük fetişi var. yani megane fetişi. ayrıca biraz da egzantirik bir tip. mitsuki bu kulübündeki kızda şakayla karışık sürekli buna takılıyo yani bir şekilde bundan hoşlanıyo ama bizim oğlan anlamıyo pek bunu tabii. bir gözlük taksa bak çocuk ona nasıl abayı yakacak. seri içinde yapılan espirilerin zamanlaması da güzel ve kyoani bunu gayet güzel şekilde beceriyor o yüzden komedi unsurları serinin bal ve şekeri. hikayesi ise fantastik öğeler ile çevrili ve çeşitli varlıkların hikayeye de dahil olmasıyla güzel ve ciddi bir hikaye sunumu bekliyorum. umarım güzel twist ve hikaye açılımlarıyla şu sezon kendini sıktırmadan izletir kendisini. zaten güzel anime kıtlığı çektiğimiz şu son senelerde az da olsa böyle serilere muhtaç olduk diyebilirim. geçen sezon shingeki no kyojin vardı ve bu sezon da izlenecek güzel seriler arasında kill la kill, coppelion ve bu seri var. endüstrinin sırf ecchi ve artık klişeye dönüşmüş okul serileriyle doluştuğu şu dönemlerde orjinal hikayelere olan özlemim oldukça arttı ve bu seri de bir görsel romandan uyarlama olduğu için büyük umutlarım var diyeceğim ama çıtayı fazla yüksekten tutmamak gerekir. kyoani'nin sevdiğim yani hikaye hyouka'daki gibi yavan ve sıkıcı olsa da içerdiği karakterler, animasyon ve anime içi müzikleriyle oluşturduğu ambiyans ile birlikte kendisini izleten animeler yapması. görünüşe göre bu seri de bu kategoriye dahil bir seri olacak.

  edit: bu arada megane fetişi olan otakular bu seriyi baya sevecek. aksiyon olayı da zaten yüksek dozda tutacaklar diye umuyorum. yani böyle kılıçlı mılıçlı aksiyon sever bir anime severseniz bu seriye de bir göz atın derim. yani yapı itibari ile bana biraz blood plusı hatırlattı o yüzden blood plus sever biriyseniz bu seriye de göz atmanız tavsiye edilir. ama işin içinde günlük hayat, okul ve moe bir karakter olduğundan seriyi fazla ciddiye almamanız da başka bir ihtimal ama yinede bu moe ve ciddilik konusu güzel bir şekilde birleştiren bir şirket kyoani o yüzden bu etmenlerin sizi fazla rahatsız edeceğini hiç düşünmüyorum.
 • 6. bölümü ile gülmekten gecemi şenlendiren seri. kyoani'nin yaptığı novel uyarlamaları serilerin komedi anlayışı gerçekten enfez ve kendisine has nitelikte. öyle seviyorum böyle içersinde insanı beklenmedik anda yakalayan insanı güldüren anlar olduğu zaman. en çokta zaten karakterlerin o beklenmedik durumlara karşı verdiği tepkiler güldürüyo insanı.

  http://i.imgur.com/sk6fb0p.jpg

  --- spoiler ---

  özellikle mitsuki'nin abisinin odaya girdiği zaman kokuya verdiği tepki ve sonrasında kokudan burnun deliğinin kırılması ve burnundan kan gelmesi sesli güldürmüştür.

  --- spoiler ---
 • 6. bölüm itibariyle gülmekten yarmıştır.
 • dün itibariyle bitti 12. bölüm ile beraber. ilginç bir anime imiş. hikaye hakkında pek bir şey demeyeceğim, toutaku yazmış baya' bi zaten. ama çizimler falan çok harika. ya da animasyonlar mı deseydim bilemedim. tabii aklımda kalan birkaç soru da var tabii animedeki birkaç karakterle alakalı.

  utw şurada çevirilerini yapmıştı ingilizce'ye, izlemek isteyen olursa: http://utw.me/tag/kyoukai-no-kanata/
 • animesi light novel'ine sağdık kalınarak adapte edilmemiş bir seridir. ilk altı bölümde animesinde, light novel'ine nazaran bir çok değişiklik yapılmıştır ve altıncı bölümden son bölüme kadar anime kendi orjinal hikayesine dönmüştür light novel'deki hikayeyi takip etmeyim. yani çoğunlukla filler bölümleriyle geçmiştir animenin çoğu bölümü. sakura ve ai (kedi olan youmu) de anime orjinal karakterleridir. sakura kadar gereksiz bir karakter görmedim ben. hele hele son bölümde o gözlüklük abinin etrafını kuşattıkları zaman diğer karakterlerin böyle yanına gelmesi felan iyice ayar etmişti beni. kısacası kyoani kendi çizgisini izlemiştir bu animede. hikayenin çoğunlu hallow shadow arc üzerine kurulu ve bu arcı ikiye bölüp, ilk bölümü altıncı bölüme kadar ondan sonraki bölümde arcın ikinci kısmını olusturmaktadır. anime bu yüzden istikrarlı bir hikaye anlatmadığından izleyicilerin kafasında bir çok soru işareti doğurdu. ayrıca kanbara'nın anneside light novel'de yumurta göt ağzına geldiği zaman, kendisini en son anda gösteriyordu. yani animede bir çok değişiklik yapılmış. kısacası light novel eğer japonyada tutup, satış olarak belirli bir hedefin üzerine çıkarsa belki ileride ikinci sezonu yayınlanır. zaten ikinci sezonu yayınlamazsalar çok ayıp ederler insanın aklında o kadar soru işareti varken karakter ve hikaye üzerinde.

  --- spoiler ---

  ayrıca sonunda mirai öyle ölü kalsa ve kanbara kendiyle barışık şekilde yaşayıp, mirai'nin ikinci sezonda tekrar geri geleceğine dair ipuçları verseydi ve anime bu şekilde bitseydi daha güzel olurdu. illa mutlu sonla bitirecekler animeleri ipneler.

  --- spoiler ---
 • bir gün daha geçmesin ki japonlar efsanelerinden anime yapmasın. youkai, mushi şimdi de youmu. hoşuma oldukça gidiyor bu efsane alıntıları. belki de efsane değillerde yabancı sitelerde okuduklarımız uydurma bilgi. bilemiyorum.

  izlemeye ilk başladığımda şunu düşüdüm "bir başka accel word faciası daha". izlemeye başladığınızda eğer ben gibi düşünürseniz bilin ki yanılıyorsunuz. zira anime 3-4 bölüm sonra acayip sarıyor. içindeki bilim-kurgu ilk başta manasız, saçma gelse de sonradan "yok ya hakkını yemişim" diyorsunuz.

  bana göre animede öyle aman aman bir komedi yok. hatta daha ziyade üzücü. biraz dram bir yanı var. hikaye işlendikçe anlıyorsunuz ancak bu dram da komediden eksik ya da fazla değildir. aklıma izlerken suzumiya haruhi no yuutsu geldi. aynı hissi, etkiyi yarattı bende.

  animedeki karakterlerin çizimleri, kişilikleri oldukça güzeldir. kiriyama gibi bishoujo hatunu kırmızı gözlükler ile bence çirkinleştirmişlerdir ancak akihito bu dediğimi duysa beni gözlüklerimle bile olsa camdan atabilir. bu sapıklık unsuru az olsa seinen tadı vermekte. ha keza hiroomi nin akihito ya sergilediği shounen-ai tavırlar oldukça güldürmüştür. animelerde bu tür saçmalatmacaları kimi zaman oldukça seviyorum.

  animenin sonuna anlam veremedim sadece. sonu bence oldukça saçma idi. yani mutlu sonları kim sevmez ama içinde izleyiciyi salak yerinde koymadan bir sunum olmalıydı. golden time in da sonu bu şekilde saçma bitmiş ve beğenmemiştim. şirketler ya da mangakalar eserlerini kimi zaman bu şekilde harcıyorlar.

  şarkılarına gelirsem oldukça güzeldiler. hatta anime içerisindeki tüm şarkılar için söyleyebilirim bunu. sözleri oldukça animeye uygun ve etkileyici.

  animeyi severler izlesin diyemem zira bilim-kurgu serileri herkese hitap etmiyor. sadece bilim-kurgu ilgilinizi çekiyorsa kesinlikle izleyin diyebilirim.
 • sagindan solundan inuyasha cagrisimlari firlatan. ozellikle dorduncu bolumunde inuyasha cagrisimlari cigirlarindan cikmaktadirlar.

  minori chihara* icin izlemeye basladim. edebiyat kulubu baskaninin seiyuusu bu seride. donup dolasip edebiyat kulubu baskani karakterleri seslendiriyor gibi. guzel denk gelmis bu bakima.
 • güzel bir animedir.izlemek isteyenlere tavsiye ederim.hoştur.

  --- spoiler ---

  finalinde oluşan durumu pek anlayamadım ama.yani kuriyama mirai'nin öldüğünü düşündüm ben.sonra bi baktık kız çatıda kanlı canlı.noldu da geri döndü,bilemiyorum.eğer ölseydi daha trajik ve daha güzel olurdu bence.*

  --- spoiler ---
 • aynı zamanda animenin açılış şarkısının da ismidir. minori chihara tarafından seslendirilmektedir.
  minori chihara aynı zamanda suzumiya haruhi no yuuutsu'daki yuki nagato'nun da seiyuusudur.

  https://www.youtube.com/watch?v=8tgqec7wjcw
 • ingilizce altyazıyla youtube da bir buçuk saatlik filmi bulunmakta. türkçe altyazılı olarak bilen izleyen varsa da paylaşırsa ya da mesaj atarsa sevinirim