• pers krali m.ö 530'da babil i feth ederek yahudilerin esirliklerine son verdi. kyros yahudilere ulkelerine geri donmeleri ve mabetlerini insaa etmeleri icin izin verdi.
  • 2012'de kurulmuş ingiliz alternatif ve progresif rock grubu. the lamb, the badger & the bee isimli parçalarına bayıldım diyebilirim. gayet güzel müzik yapmalarına rağmen dinlenme sayıları 10 bin civarlarında. büyük ingiliz grupların arasında kaybolup gitmiş onlarca gruptan biri.
  • bendenizi wikopedia'nın gizemli dünyasıyla tanıştıran yazardır.
    bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olacağıma göre fena halde borçlandığım kişidir.
  • mö 550'de medleri yendi. mö 546'da lydia kralı kroisos, kahinlerin ''kızılırmak'ı geçersen büyük bir imparatorluk yok olacak.'' kehanetine rağmen kyros'a saldırdı ancak mağlup oldu. sardes'in zenginlikleri kyros'un eline geçti. sonrasında babil'i fethetti. ölümünden sonra imparatorluğun çalkantılı dönemleri başladı ve dareios tahta geçti.
  • herodotos'un yazdığı tarih kitabında kendisine genişçe yer veriliyor. dedesi astyages saltanatı uğruna torunu kyros'u daha kundaktayken gizlice akrabasına öldürtmeyi planlar ve emri verir. çünkü gördüğü rüya üzerine kahinler çocuğun ileride kral olacağını söyler eğer müdahale edilmezse. akrabası olan harpagos en güvendiği adamlarındandı. harpagos bu işten zararlı çıkacağını hesap ederek kralın kırsalda yaşayan bir kölesine bu işi kral adına yaptırtır. derken olaylar gelişir, günler günleri örter çocuk 10 yaşında bir olaydan ötürü kralın karşısına çıkar. kral durumu anlar ve akrabası ile kölesini hesaba çeker. durum açığa çıkınca içinde tuttuğu öfkeyle akşama bir ziyafet verir.
    kral: harpagos hele oğlunu gönder de kyros ile kaynaşsın. akşam da ziyafete gelin der.
    kral akrabasının çocuğunu, yani yeğenini boğazlatır, doğratır ve pişirip babasının önüne ziyafet masasında yedirtir.
    böyle devam eder ve bir gün harpagos genç kyros'a, pers asıllı kyros'a yol göstererek med krallığını ele geçirmeye teşvik eder.
    ve sonunda dedesi astyages olur kyros'un kölesi, medler de olur kölesi perslerin.

tarih ne kadar acayip. makam, zenginlik ve dünya nimetleri uğruna neler neler yaşatmış insan insana. halen de aynı. insan aynı insan
  • cyrus'in greek versiyonu.
  • bir pers imparatorudur. museviler, kitaplarında musevi olmayan bu hükumdarı bir musevi hükumdar kadar övmüşlerdir. bu övgünün temeli babil'in fethine dayanır. pers kralı kyros burayı fethetmeden önce babil kralı nabukadnezar kudüs'ü fethetmiş, musevi tapınağını yıkıp yehuda krallığına son vermiş, gelenekleri üzerine esir aldığı musevileri babil'e göndermiştir. pers kralı kyros babili fethedince adeta musevilerin kurtarıcısı olmuş, tutsakların israil'e geri dönmesine izin vermiş ve museviler için kudüs'te tapınak yapmıştır.
  • yedinci nesil okuldaşım... (olsa gerek, kim bu adam acaba?)
  • yardım sever yazar. askere gideceğim yeri gördüğünde ben orada yaptım, istediğin soruyu sorabilirsin deyip, büyük bir sabırla sorularıma cevap vermiştir. güzel insan.
  • pers kralı olanının türkçesi, kiros'tur. büyük keyhüsrev ve büyük kuraş olarak da bilinir.
hesabın var mı? giriş yap