• fiyat/performans konusunda çok başarılı ürünler çıkararak piyasada oldukça ses getiren kz firmasının yeni kulak içi kulaklığı-zs5'in düzeltme sürümü- başta campfire andromeda'ya aşırı benzemesinden çekinsem de dayanamayıp satın aldım. beraber geçirdiğimiz yaklaşık iki haftanın sonunda;
    şu ana kadar gözüme (kulağıma) çarpan tek olumsuz yanı kz'nin, zst'den beri çözemediği veya hybrid türde çoklu sürücü tercihinden dolayı çözmesinin zor olduğu; tizlerin aşırı parlak sunumu. yüksek tizlerden rahatsız oluyorsanız ve uğraşmak istemiyorsanız bu kulaklık size göre değil. gelelim benim gibi uğraşmak isteyenlere. bu sorunu(sizin için sorunsa) aşmanın ya da törpülemenin üç yolu var.
    ilki paketin içinden çıkan kablo yerine ''silver cable'' denilen kabloyu tercih etmek. ikincisi üzerinde filtre bulunan ve ''memory foam ear tips'' denilen süngerlerden kullanmak.
    üçüncüsü ise kulaklığı fiio k1 veya q1 gibi sesi sıcaklaştıran usb amp/dac'lar ile beraber kullanmak. (hala yüksek geliyorsa eq ayarları ile biraz haşır neşir olmanız gerekebilir)
    içinden neden bu kadar uğraştığımı merak edenler olacaktır elbette. çünkü ortaya çıkan sonuç gerçekten inanılmaz. 30 küsür dolarlık bir kulaklıktan bu kalitede bir sesin çıktığına inanmak gerçekten çok zor. malzeme kalitesi üst düzey, sesi oldukça dengeli, sahnesi müthiş, midler kesinlikle basların altında ezilmiyor, amp/dac ile beslendiğinde de dağılmıyor (hatta biraz güç sevdiğini bile söyleyebilirim)
    sonuç olarak fevkaladenin fevkinde kulaklık, alın kullanın.
  • yeni gözüm kulağım.
    yıllardır dinlediğim şarkının arka planında gitar sesi olduğunu öğreten kulaklık.
    yalnız kulaklıktan bass bekleyenler için değil bu kulaklık. yok değil ama cks77'ye göre bir tık daha az bass veriyor. sennheiser ie80'e ise çok yakın bir performans sunuyor. *
    satın alırken yanında mutlaka memory foam kulaklık uçlarından alın. bu arada spotify kullanarak kulaklığa hakaret etmeyin, tidal hi-fi kullanın.
  • denildiği gibi tizler rahatsız edici olabiliyor fakat comply foam uçlar ile bu durum düzeliyor. bu sorun hallolunca muazzam bir kulaklık, alın aldırın.
  • çinli kz markasının ürettigi 2 armature 2 dynamic driverli , toplamda 8 driveri olan, dis kasası tamamen aluminyumdan üretilmis yakaşık 40 dolarlık fıyatı olan kalite hissi uyandıran bir kulaklığıdır. bass ve tiz seslerde cok başarılı olmasına rağmen mid seslerde bu kadar başarılı değildir. genellikle elektro gitar rifflerini yutuyor. ama fiyatına göre çok iyi denilebilir.
  • kauçuk uçlar aşırı tiz sorununu çözmüyor.sahnesi geniş tiz ağırlıklı olması biraz rahatsız etse de ayrıntılı bir şekilde şarkı dinleyebiliyorsunuz.alırken yedek kablo da alın çünkü kendisiyle gelen kablo uzun kullanımda bozuldu.her gün 1-2 saat kullanımla 5 ay dayandı galiba.yedek kablo alın sonra bir ay beklemeyin çin'den gelmesini. gerçi 40 liraya türkiye'de de online satıldığını gördüm.
    fiyatına göre ayrıntılı ses vermede çok başarılı.

edit:kablo mablo dinlemedi 1 yılda baya bozuldu sürücüleri.20 liralık kulaklık gibi ses veriyor artık.2 kabloyla da denedim sonuç aynı.
  • kullandığım en kaliteli kulaklık. 2 gün önce d&r da kafaya geçirmeli beats solo ve wireless versiyonlarını denedim. sanırım 500 liraydı fiyatı. 260 liralık kz zs6 nın performansını çok daha fazla beğendim. her enstrümanı ayrıntısıyla duymak için birebir.
  • yaklaşık bir haftadır kullanmakta olduğum kulaklık, geçici olarak alıp çok da fena olmadığı için uzun bir süre kullandığım 30 liralık xiaomi piston basic'den sonra çağ atlatmasını düşünmüştüm işin açığını konuşmak gerekirse ancak pek öyle olmadı. kulaklık bir kere kötü değil onu söyleyeyim, kablosu, mikrofonu ve malzeme kalitesi gayet iyi. basslar birkaç ufak eq ayarı ile güzel bir hal alıyor. ben poweramp kullandığım için en iyi ayara daha kolay bir şekilde erişebildim. sesin berraklığı elbette kristal netliğinde değil ancak tatmin edici. bu kulaklığın şahsım adına beni hayal kırıklığına uğratan noktası ise şu oldu: müziğin içindeymişsiniz gibi hissedememek. evet yukarıda bahsettiğim kulaklıkta bile daha fazla yaşadığım bu his, kz zs6'da çok zayıf maalesef. güzel bir ses üretiyor ama sanki tam olarak geldiğini anlayamıyorsunuz. bu fiyat bandında sürücüleriyle övünen bir kulaklık içi kulaklık için insanı içerisine hapsedecek bir ses atmosferi beklerdim.
  • fiyatına göre çok iyi performans veren kulak içi kulaklık kz zs5'in güncellenmiş sürümü. zs5'e göre özellikle malzeme kalitesi konusunda ciddi bir artış olmuş (metal kasa ve gıcıklıksız kablo) gibi görünüyor.
    kullanıcılar 100 doların üstüne satılan iem'lerden daha iyi ses aldıklarını söylüyorlar çoğunlukla. gerçi 'iyi ses' ziyadesiyle öznel bir kavram olduğundan, dinlemeden bir şey söylenemez. karakteristiğinin oldukça doğal olduğundan ve çok geniş bir ses sahnesi olduğundan bahsediliyor. elime ulaşsın, editlerim.
    en uygun fiyata gearbest'te bulunabiliyor, 11.11 ve black friday gibi dönemlerde yüzde otuz-kırk indirimli alınabiliyor.

edit: elime ulaştı. hayırlı forumlar dedikten sonra izlenimlerimi belirteyim:
    -kutudan çıkan pedler silikon. ilk başta garip gelebilecek treble'lar ve kulakta rahatlık için memory foam pedler tavsiye ediliyor, çifti 1 dolardan alınması tavsiye edilir.
    -kulağa çok büyük görünüyor ama bunun normali kabloyu kulağın etrafından dolandırmak şeklindeymiş, öyle olunca düzgün oturuyor. her halükarda, çok hafif değil.
    -kablosu çok rahat değil. mikrofonlu kulaklıktan bahsediyorum.
    -sesi çok doygun, enstrüman ayrımı oldukça belirgin. ses sahnesi ilginç derecede geniş. ilk anda treble'lar rahatsız eder gibi geliyor, sonra çok rahat geliyor sesi. ben oldukça beğendim bu arkadaşı.
hesabın var mı? giriş yap