• 2 ay önce alıp kullanmaya başladığım ürün. 2 hafta kullandıktan sonra kalp çarpıntısı yapmaya başladı ve gnc ye götürüp iade ettim, yerine vitamin aldım. benim gibi birkaç bardak çay yada kahve içtikten sonra uykusu kaçan, çarpıntı yapan insanlar için tavsiye etmiyorum. ayrıca bana göre baya bir abartılmış ürün o kadar da aman aman bişey yapmıyor. biraz plasebo etkisine sahip. gittiğim fitness salonunda ki hocaya durumu anlattım oda bana fitness eşortmanı önerdi. şimdi fitness eşortmanı kullanıyorum ve gayet memnunum. ve tavuk poşete girdi :)
    çalışmadan 2 saat önce yemek yiyorum 1 saat önce bir bardak kahve (içine limon sıkabilirsiniz) içiyorum, çalışırken yarım litre suya yarım maden suyu ve üzerine biraz limonla şu anda forma girmeye başladım, yaklaşık 4 kilo verdim. yaza bomba gibi girmem lazım :)
  • kilo verme döneminde yardımcı olan üründür. fakat bunu kullanmadan önce rahatsızlığınız varsa doktora danışın. verdiği enerji ile idmandan sonra eve gittiğinizde yorgunluk hissetmiyorsunuz. ayrıca halı sahada performans eksikliği hissediyorsanız maça çıkmadan yarım saat önce bu ürünü alın. farkı hissedeceksiniz. ürün tavsiyesi isterseniz de olimp'in likid ve kapsül şeklinde olan ürünlerini tavsiye ederim.
  • dün deneme amaçlı bir tane aldım spor salonunun otomatından 7 liraya multipower şişelerinden.

performans arttırdı mı bilmiyorum ama koşu bandından inmedim normalde inebilecekken. para verdim la buna biraz daha koşayım dedim sürekli.

normale göre çok sıcakladım sürekli ter boşaldı. spordan 1 saat sonra bile ateş bastı hep.

iyi mi kötü mü tam bilemedim. ara ara tekrar kullanıp yorumumu yazarım.

yaptığı işlem tam ölçülebilir birşey olmadığı için yararlı yada bir işe yaramaz diye net bir yorum yapmak çok zor.
  • kullanmaya yeni başlayanların 2000 mg günlük dozu aşmaması gereken besin takviyesi. maalesef işlevinin çekiciliğine kapılan kilo fazlası bulunan arkadaşların, çabuk sonuç alma ümidiyle 3000 mg'lık olanları kullanmasıyla baş gösterebilen çarpıntı, baş dönmesi, mide bulantısıyla daha ilk antrenmanda spora küsmeleri mümkündür. tabi yanlışlık olmasın, bana göre besin takviyeleri düzenli spor yapan herkes tarafından kullanılmalıdır, fakat performansa katkıda bulunan tüm takviyelerin ilk kullanıldıkları zamanlarda alt sınırdan alınması tavsiyedir.
  • 3000 mg kutularından herhalde 20-30 tane içmişliğim vardır. önyargıyla yaklaştığım halde performansımın artmasında çok büyük faydasını gördüm. burada sıkça tekrarlandığı üzere, sadece performans arttırılması da değil konu, spor sonrası (özellikle de uzun ara verip başladıktan sonraki ağrılar) kas ağrılarını minimuma indiriyor neredeyse. carnitine içip hiç spor yapmadığım günü ise tuvalette işeyerek geçirdim diyebilirim. nerede okuduğumu hatırlamıyorum içip spor yapmazsanız hiç bir boka faydası yokmuş ve kendini idrarla dışarı atmaya uğraşıyormuş. ben nefesi açıp kendi ritmimle 15 km koşmaya başlayınca artık ihtiyacım olmadığını düşünerek içmeyi bıraktım. ufak bir sakatlık yüzünden bir müddettir koşamıyorum ve koşuya başlamadan önce tekrar alsam mı diye düşünürken bugün hakkında yazılan bir kaç bilimsel makaleyi okuyayım dedim;
    1 effect of l-carnitine on exercise performance in patients with mitochondrial myopathy

sonuç: these results indicate that l-carnitine supplementation may improve aerobic capacity and exercise tolerance during high-intensity cwrs in mm patients

meali : mitokondriyal miyopati (bir çeşit kas hastalığıymış) hastalarına l carnitine ve placebo verip sonuçlara bakıyorlar ve l carnitine alanların hareket ve idman kabiliyetinde bariz bir ilerleme görülüyor.

2effective dosing of l-carnitine in the secondary prevention of cardiovascular disease

sonuç: there appears to be no significant marginal benefit in terms of all-cause mortality, heart failure, unstable angina, or myocardial reinfarction in the setting of acute mı for oral l-carnitine maintenance doses of greater or less than 3 g per day

meali: kardiyovasküler rahatsızlıkları önlemek için denenmiş, bi zike derman olmamış

3protective role of l-carnitine and vitamin e on the testis of atherosclerotic rats

sonuç: so the present study recommends all people to include l-carnitine and vitamin e in their diet to be protected against atherosclerosis.

meali: fareler üzerinde yapılan atherosclerotic (sanırım damar sertliği&tıkanıklığı oluyor bu da tıp bilgim yok maalesef) testlerinden başarılı geçmiş ve insanlar tarafından da bu maksatla kullanımı tavsiye ediliyor.

4l-carnitine enhances exercise endurance capacity by promoting
    muscle oxidative metabolism in mice

sonuç: these results suggest that lc administration promotes fat oxidation and mito-
    chondrial biogenesis while sparing stored glycogen in skeletal muscle during prolonged exercise, resulting in enhanced endurance capacity.

meali : fareler üzerinde yapılan deneylerde l-carnitine verilen farelerin diğerlerine göre egzersizde büyük bir ilerleme sağladığı ve l carnitine'nin yağ yakımını arttırdığı sonucuna varıldı.

5 (hakkında gördüğüm tek olumsuz makale ) the adverse effects of long-term
    l-carnitine supplementation on liver and kidney function in rats

sonuç : l-carnitine may potentially disturb kidney function by altering renal protein levels of rat organic ion transporters. these observations may provide the caution information for the safety of long-term l-carnitine supplementation.

meali: l carnitine- (anlayamadığım tıbbi terimler) nedeniyle uzun vadeli kullanımda farelerde böbrek hasarı verme potansiyeline sahip bu nedenle uzun süreli kullanımıyla ilgili yeni araştırmalar yapılmalı ve dikkatli kullanılmalı.

umarım artık placebo bu demekten vazgeçer insanlar. placebo değil, insanlara egzersizde yardımcı olduğu ispatlanmış ancak hala hakkında bazı soru işaretleri yok değil. bunu böyle bırakıyorum
  • bu gunden itibaren başlayacağım destek ürün. savaş cebeci'nin carnitine ilgili yorumu şuradan izlenebilir.

https://www.youtube.com/watch?v=evhf0m-9vgw

işe yarar mı yaramaz mı bilemiyorum. ancak genel olarak okuduğum yorumlarda anlayamadığım nokta, şu kadar süre kullandım 3-4 kılo verdim. fazla etkisi olmadı tarzı paylaşımlar olmuş. sporda asıl mesele verilen kılonun nereden gittiğidir. carnitine ile vereceğim 4 kılo, carnitinesiz vereceğim 4 kılodan daha fazla yağ götürecek mi asıl mesele. yağdan gitme oranıdır önemli olan. total mıktar değil.
  • haftada 4 gün yüzme antrenmanı yapıyorum. ikisi cidden ağır geçiyor. bu ağır antrenmanlara başlamadan evvel içimde hep bir tedirginlik olurdu, ya çıkaramazsam diye.
    artık plasebo mudur nedir bilmiyorum ama 2000mg l-karnitin aldığım zaman, antrenamanın ortasındaki "yok hacı daha gidemeyeceğim" hissi daha geç başlıyor ve daha kısa sürüyor.
    biliyorsunuz ki antrenmanın gerçekten böyle bir devresi var ve yüzme için 2000 metre civarında ortaya çıkıyor bende. 300 metre kadar devam ediyor. yılmadığın zaman vücut eski istekli haline dönüyor ve antrenman devam ediyor.
    l-karnitin aldıktan sonra, 2500 metre civarında bıkkınlık başlıyor ve sadece 150-200 metre civarında sürüyor.

fakat maksimum mesafem değişmiyor. ona etkisini göremedim. psikolojik yılgınlık kasların çalışmasını engelliyor sanırım.

uzun bisiklet ya da koşu antrenmanları için de, normalden çok daha fazla terlettiğini söyleyebilirim. normalden çok daha fazla. artık yağ mı yakılıyor, mineraller atılıp kötü bir şeye mi sebep oluyor bilemem. ama yılgınlık hissinin yine de daha geç gelmesini ve daha kısa sürmesini sağladığını söyleyebilirim.
  • kıt anadolu lisesi biyoloji bilgim, gerek burada, gerek bir çok farklı sitede yaptığım araştırmalarıma göre placebo veya değil, ve kendi üstümde yaptığım deneylere göre, işe yarayan bir ürün. ancak işe yaraması için bazı şartlar var, vücudunuzdaki yağların yakılması için karnitine kesin bir ihtiyaç var, ancak böbrek ve karaciğerden yeterli düzeyde salgılanmıyorsa veya vücudunuzdaki yağ kütlesinin fazla olması nedeniyle karnitin ihtiyacınız tam olarak karşılanamıyorsa ek olarak almak işinize yarıyor.
    115 kilo olarak başladığım spor hayatımda 6 haftada 13 kilo verdirmiştir. bu kadar hızlı kilo vermeme inanmayacak veya çok sağlıksız olduğunu düşünecek arkadaşlar olacaktır elbette. evet kan tahlillerim çok sağlıklıydı, hayır geri almadım. günde 1 saat sabahtan bir saat akşam kardiyo yapıp bir de üstüne ağırlık çalışmayla verdim. ve enerji verme etkisini çok net hissettim. aradan 1 yıl geçti. 2 haftadır spor yapıyorum, 104.5 kilo olarak başladığım ilk hafta karnitinsiz 1.5 kilo verdim. ikinci hafta karnitin ile 2 kilodan biraz fazla vermeyi başardım. hızlı kilo verme kısmını boşverdim bu arkadaş ciddi bir enerji veriyor. yarım saatlik koşu bandında 10 dk koşuyorsam 20 dk yürüyordum artık 25 dk koşabiliyorum. eliptik bisikletten nefret ederdim 5 dakikada pert ederdi, yarım saat durabiliyorum. sanırım yağ yakma olayını da bu etkilediği performans artışına borçlu. teşekkürler karnitin..
  • bizzat definisyon sırasında kullanmış olduğm supplamenttir. tamamen fasa fisodur. tavsiye etmem. onun yerine animal cuts kullanabilirsiniz. bizzat kullanmadım fakat kullanan ve etkisini görmüş arkadaşlarım var. 6 ay sonra bulk bittiğinde kullanmayı düşünüyorum. düşük carb diyeti ile kullanılması şart tabi
  • multipower'in sıvı ve 1800 mg. olanını kullanıyorum bir haftadır. gittiğim spor salonunda almam için neredeyse zorlandığım halde, hakkında yaptığım araştırmalar yüzünden almamıştım. geçen hafta durup dururken denemeye karar verdim. cla ile birlikte kullanmaya başladım.

ve şu bir haftadır, kronik bir tembel ve üşengeç olan ben, yapmayı ertelediğim ne kadar işim varsa hepsini bir enerjiyle yaptım. salonda 40 dakika yaptığım yürüyüşte hışım çıkarken, bir saat aralıksız düşük tempoda koştum. salon çıkışı hemen otobüse binip eve gidebilecekken yolu uzatıp yürüyerek eve gittim. verdiği enerji inanılmaz kesinlikle. feci ter attırıyor, belki sosyal anlamda tek eksisi bu diyebilirim.

ha ayrıca, o müthiş bir enerjiyle koşturup duruyorsunuz ya, ilk anda anlayamıyorsunuz. ertesi sabah ise yataktan kas ağrısıyla uyanıyorsunuz. sözüm ona 1 aydır spor salonuna gidiyorum diye olmaz sanıyordum. meğersem hamlığım henüz aşılmamış, asıl şimdi o oturup durduğum senelerin ağrısı çıkıyormuş.
hesabın var mı? giriş yap