şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • bugün kullanmaya başladığım supplement.

  5 yorum üstteki kwc isimli yazarın önerisiyle 1000 ml'lik mr. olympia l-carnitine ürününü satın aldım. tüm samimiyetimle söylüyorum, neredeyse hiç bir şekilde yorulmuyorsunuz.

  geçen yazdan beri hiç havuza girmemiştim. geçen hafta ilk l-carnitine kullanmadan bir yüzeyim dedim, 10 dk yüzdükten sonra zorlandım, vücudum kaldıramadı pek. fakat bugün sabah 2 kapak içtim, sabah 1.5 saat aralıksız yüzdüm, ardından sinemaya gittim, yemek yedim ve tekrar 5-6 km yürüyüş ve koşu yaptım, üstüne gittim 1.5 saat plaj voleybolu oynadım ve anca yoruldum.

  işin güzel yanı da sadece yorulmuyor gibi hissediyorsunuz, yani içinize hiperaktif bir velet girmiş gibi oradan oraya manyakçasına koşmak istemiyorsunuz. daha ilk deneyişim olduğu için yan etkisi var mı bilmiyorum fakat yağ yakma yolunda 1 şişe bitene kadar amacıma ulaşırım diye düşünüyorum.

  kullanım sonrası edit: 2 ayda yediklerime çok fazla dikkat etmeden, haftada en az 5 gün plaj voleybolu ve yüzme ile 83.5'tan 78'e kadar düşebildim.
 • yağ yakımında bir miktar etkilidir. ancak koşu, kardiyo veya futbol oynayanlar için ekstra enerji verir. 1 saat koşarsınız, koşunuz biter ancak 5 dk. koşmuşsunuz gibi hissedersiniz.

  kullanıyor muyum? hayır tabii ki. doğal olmayan her şey bünyeye zarar verir.
 • 2 ay önce alıp kullanmaya başladığım ürün. 2 hafta kullandıktan sonra kalp çarpıntısı yapmaya başladı ve gnc ye götürüp iade ettim, yerine vitamin aldım. benim gibi birkaç bardak çay yada kahve içtikten sonra uykusu kaçan, çarpıntı yapan insanlar için tavsiye etmiyorum. ayrıca bana göre baya bir abartılmış ürün o kadar da aman aman bişey yapmıyor. biraz plasebo etkisine sahip. gittiğim fitness salonunda ki hocaya durumu anlattım oda bana fitness eşortmanı önerdi. şimdi fitness eşortmanı kullanıyorum ve gayet memnunum. ve tavuk poşete girdi :)
  çalışmadan 2 saat önce yemek yiyorum 1 saat önce bir bardak kahve (içine limon sıkabilirsiniz) içiyorum, çalışırken yarım litre suya yarım maden suyu ve üzerine biraz limonla şu anda forma girmeye başladım, yaklaşık 4 kilo verdim. yaza bomba gibi girmem lazım :)
 • kilo verme döneminde yardımcı olan üründür. fakat bunu kullanmadan önce rahatsızlığınız varsa doktora danışın. verdiği enerji ile idmandan sonra eve gittiğinizde yorgunluk hissetmiyorsunuz. ayrıca halı sahada performans eksikliği hissediyorsanız maça çıkmadan yarım saat önce bu ürünü alın. farkı hissedeceksiniz. ürün tavsiyesi isterseniz de olimp'in likid ve kapsül şeklinde olan ürünlerini tavsiye ederim.
 • dün deneme amaçlı bir tane aldım spor salonunun otomatından 7 liraya multipower şişelerinden.

  performans arttırdı mı bilmiyorum ama koşu bandından inmedim normalde inebilecekken. para verdim la buna biraz daha koşayım dedim sürekli.

  normale göre çok sıcakladım sürekli ter boşaldı. spordan 1 saat sonra bile ateş bastı hep.

  iyi mi kötü mü tam bilemedim. ara ara tekrar kullanıp yorumumu yazarım.

  yaptığı işlem tam ölçülebilir birşey olmadığı için yararlı yada bir işe yaramaz diye net bir yorum yapmak çok zor.
 • kullanmaya yeni başlayanların 2000 mg günlük dozu aşmaması gereken besin takviyesi. maalesef işlevinin çekiciliğine kapılan kilo fazlası bulunan arkadaşların, çabuk sonuç alma ümidiyle 3000 mg'lık olanları kullanmasıyla baş gösterebilen çarpıntı, baş dönmesi, mide bulantısıyla daha ilk antrenmanda spora küsmeleri mümkündür. tabi yanlışlık olmasın, bana göre besin takviyeleri düzenli spor yapan herkes tarafından kullanılmalıdır, fakat performansa katkıda bulunan tüm takviyelerin ilk kullanıldıkları zamanlarda alt sınırdan alınması tavsiyedir.
 • bu konu ile ilgili yazı çokça var.ben size deneyimimden söz edeyim ama bilimsel bir deneyim.bilimsel diyorum, ciddi ciddi gramajlı kalori hesabı yaparak, üstüne
  l carnitine ve cla yağ yakıcısını aynı anda alarak, aynı beslenme düzeyinde 3 ay çalıştım.
  ve size şunu soyliyeyim.fasa fiso.
  ha bunun hiç yararı yok mudur?
  iç organlara vs.olabilir.kan duzeylerine olabilir.ama size garanti veriyorum.fiziksel goruntunuze asla bir yararı yok.
  benim sadece 2 hafta boğazımı tutarak yaptığım zayıflama metodu ki, sadece yağ yaktım.l carnitine ve cla ya fark attırır.
  bu tarz supplementler yağ değil sadece cebinizi yakar.
  zayıflamanın ilacı bulunsa adam bill gates den daha zengin olurdu.
  gerçek zayıflama ilaçları var.ama kullanıp ölme, ya da araz kalma şansı hiç de az değil.
 • 3000 mg kutularından herhalde 20-30 tane içmişliğim vardır. önyargıyla yaklaştığım halde performansımın artmasında çok büyük faydasını gördüm. burada sıkça tekrarlandığı üzere, sadece performans arttırılması da değil konu, spor sonrası (özellikle de uzun ara verip başladıktan sonraki ağrılar) kas ağrılarını minimuma indiriyor neredeyse. carnitine içip hiç spor yapmadığım günü ise tuvalette işeyerek geçirdim diyebilirim. nerede okuduğumu hatırlamıyorum içip spor yapmazsanız hiç bir boka faydası yokmuş ve kendini idrarla dışarı atmaya uğraşıyormuş. ben nefesi açıp kendi ritmimle 15 km koşmaya başlayınca artık ihtiyacım olmadığını düşünerek içmeyi bıraktım. ufak bir sakatlık yüzünden bir müddettir koşamıyorum ve koşuya başlamadan önce tekrar alsam mı diye düşünürken bugün hakkında yazılan bir kaç bilimsel makaleyi okuyayım dedim;
  1 effect of l-carnitine on exercise performance in patients with mitochondrial myopathy

  sonuç: these results indicate that l-carnitine supplementation may improve aerobic capacity and exercise tolerance during high-intensity cwrs in mm patients

  meali : mitokondriyal miyopati (bir çeşit kas hastalığıymış) hastalarına l carnitine ve placebo verip sonuçlara bakıyorlar ve l carnitine alanların hareket ve idman kabiliyetinde bariz bir ilerleme görülüyor.

  2effective dosing of l-carnitine in the secondary prevention of cardiovascular disease

  sonuç: there appears to be no significant marginal benefit in terms of all-cause mortality, heart failure, unstable angina, or myocardial reinfarction in the setting of acute mı for oral l-carnitine maintenance doses of greater or less than 3 g per day

  meali: kardiyovasküler rahatsızlıkları önlemek için denenmiş, bi zike derman olmamış

  3protective role of l-carnitine and vitamin e on the testis of atherosclerotic rats

  sonuç: so the present study recommends all people to include l-carnitine and vitamin e in their diet to be protected against atherosclerosis.

  meali: fareler üzerinde yapılan atherosclerotic (sanırım damar sertliği&tıkanıklığı oluyor bu da tıp bilgim yok maalesef) testlerinden başarılı geçmiş ve insanlar tarafından da bu maksatla kullanımı tavsiye ediliyor.

  4l-carnitine enhances exercise endurance capacity by promoting
  muscle oxidative metabolism in mice

  sonuç: these results suggest that lc administration promotes fat oxidation and mito-
  chondrial biogenesis while sparing stored glycogen in skeletal muscle during prolonged exercise, resulting in enhanced endurance capacity.

  meali : fareler üzerinde yapılan deneylerde l-carnitine verilen farelerin diğerlerine göre egzersizde büyük bir ilerleme sağladığı ve l carnitine'nin yağ yakımını arttırdığı sonucuna varıldı.

  5 (hakkında gördüğüm tek olumsuz makale ) the adverse effects of long-term
  l-carnitine supplementation on liver and kidney function in rats

  sonuç : l-carnitine may potentially disturb kidney function by altering renal protein levels of rat organic ion transporters. these observations may provide the caution information for the safety of long-term l-carnitine supplementation.

  meali: l carnitine- (anlayamadığım tıbbi terimler) nedeniyle uzun vadeli kullanımda farelerde böbrek hasarı verme potansiyeline sahip bu nedenle uzun süreli kullanımıyla ilgili yeni araştırmalar yapılmalı ve dikkatli kullanılmalı.

  umarım artık placebo bu demekten vazgeçer insanlar. placebo değil, insanlara egzersizde yardımcı olduğu ispatlanmış ancak hala hakkında bazı soru işaretleri yok değil. bunu böyle bırakıyorum
 • bu gunden itibaren başlayacağım destek ürün. savaş cebeci'nin carnitine ilgili yorumu şuradan izlenebilir.

  https://www.youtube.com/watch?v=evhf0m-9vgw

  işe yarar mı yaramaz mı bilemiyorum. ancak genel olarak okuduğum yorumlarda anlayamadığım nokta, şu kadar süre kullandım 3-4 kılo verdim. fazla etkisi olmadı tarzı paylaşımlar olmuş. sporda asıl mesele verilen kılonun nereden gittiğidir. carnitine ile vereceğim 4 kılo, carnitinesiz vereceğim 4 kılodan daha fazla yağ götürecek mi asıl mesele. yağdan gitme oranıdır önemli olan. total mıktar değil.
 • haftada 4 gün yüzme antrenmanı yapıyorum. ikisi cidden ağır geçiyor. bu ağır antrenmanlara başlamadan evvel içimde hep bir tedirginlik olurdu, ya çıkaramazsam diye.
  artık plasebo mudur nedir bilmiyorum ama 2000mg l-karnitin aldığım zaman, antrenamanın ortasındaki "yok hacı daha gidemeyeceğim" hissi daha geç başlıyor ve daha kısa sürüyor.
  biliyorsunuz ki antrenmanın gerçekten böyle bir devresi var ve yüzme için 2000 metre civarında ortaya çıkıyor bende. 300 metre kadar devam ediyor. yılmadığın zaman vücut eski istekli haline dönüyor ve antrenman devam ediyor.
  l-karnitin aldıktan sonra, 2500 metre civarında bıkkınlık başlıyor ve sadece 150-200 metre civarında sürüyor.

  fakat maksimum mesafem değişmiyor. ona etkisini göremedim. psikolojik yılgınlık kasların çalışmasını engelliyor sanırım.

  uzun bisiklet ya da koşu antrenmanları için de, normalden çok daha fazla terlettiğini söyleyebilirim. normalden çok daha fazla. artık yağ mı yakılıyor, mineraller atılıp kötü bir şeye mi sebep oluyor bilemem. ama yılgınlık hissinin yine de daha geç gelmesini ve daha kısa sürmesini sağladığını söyleyebilirim.