şükela:  tümü | bugün
  • lolita lempicka'nın çıkardığı son parfüm. ilk koklandığında "bir dolu vanilya, klasiğinden ne farkı var" dedirtse de (belki de benim burnum koku denemekten işlemez hale gelmişti o sırada) sonradan daha bi gloria havasına bürünüyo, hatta oldukça farklı olduğu anlaşılıyo. bergamut, acı portakal, tarçın, immortal flower (ölümsüz çiçek dicem komik olcak), vanilya, sandalağaçı, tonka bean (addict'in notaları bunlar yahu) ve musktan oluşuyo. şişesi yine albenili, mavi-yeşil şeffaf bi kalp, altın dantelden yaprağı filan var. parfüm sektörüne hayırlı uğurlu olsun.
  • konseptini öğrenip geldiğim parfüm. şişenin kendisi hemen tahmin edilebiliceği gibi kalp şeklini almış bir deniz taşı, dalgalardan hatları yumuşamış o yüzden yuvarlak kenarlı, sahibi de denizkızı. üzerindeki altın dantel, (vallahi benim hayal gücüm diil, böyle anlatılıyo) taşın altından bir balık ağına yakalandığını anlatıyomuş. parfümün yaratıcısının yorumları şu slogan için de ilham kaynağı olmuş: a perfume that gives more, a salty kiss of immortal flower

yine de hatırlatiyim, bukadar denizden bahsettiğine bakmayın, hiç de fresh su kokusu diil bu.
  • the body shop'un amorito'suna okadar benzer ki, aradaki geniş fiyat farkının şişe tasarımına gittiğini düşündürür. ama öyle diil. amorito'da hiç olmayan bi derinlik var bu parfümde, bütün tatlılığına rağmen insanı genzine tuzlu su kaçmış gibi hissettiriyo. aynı derinlikten dolayı da yaz kokusu mu kış kokusu mu karar vermek zorlaşıyo.
  • impulse 1998'de impulse spice adındaki limitli sayılı deodorantını çıkarmıştı da kokusuna bayılmama rağmen spice girls parfümü kullanmayı reddedicek kadar asi bir yaşta olduğum için migrosa girip çıkıp bileğime fıslatmakla yetinmiştim. (halbuki ilk singleları da muhtemelen ezberimdedir.) neyse ben bi hata yaptım, impulse da yarattığı en güzel kokuda limitli sayıda ısrar etme hatasını yaptı, şimdi bu l de lolita lempicka'nın o kokuya ne kadar benzediğini farkettim. l'deki karamelimsi notayı duymazdan gelirsek impulse spice'la karşı karşıya kalıyoruz, ki karamelli nota da rahatsız edici filan diil. bu tespit de bu parfümle ilgili belirticeim son şey olsun.` :en azından bu medyumda`
  • tarifi imkansız mükemellikte bir şişenin içindeki, iç bayıcı ağır pasta kokusu.
    yaz için akıldan bile geçirmemek gerek.
    ama şişesi için en ufak boyundan alınabilir.
  • beyaz tende bildiğiniz hafif tarçın ve çikolatalı bisküvi kokusu bırakan nefis parfüm, son gözdem.
    soranların tepkilerinin hep aynı oluşu da kokunun güzelliğini teyid ediyor, "şey kokuyor şey... böyle bisküvili, pasta, kurabiye, kek, ay nefis bir koku bu, insanı mutlu ediyor.."

evet aynen katılıyorum insanı mutlu ediyor. ayrıca bir sıktığınızda üçüncü gün giyside hala bu kokuyu bulabilirsiniz ki bu da bambaşka bir özelliği...
  • rengi bildiğin turuncu olan parfümdür (azıcık sinestezi var bence). ayrıca aşk yaşadığımdır kendisiyle. bir zamanında thierry mugler alien'a böyle manyaklık beslemiştim, bir de sayın l de lolita lempicka'ya. o kadar güzel bir vanilya kokusudur ki, böyle kırık beyaz yünden boyunlu bir kazak giyip üstünüze bundan boca edip orada mutlulukla koku lobunuza sinaptik orgazmlar yaşatabilirsiniz.

notalarını da yazalım.

üst notalar: bergamot, acı portakal (nitekim gerçekten de ilk sıkışta portakal sizi esir alır, o yüzden turuncu bir parfümdür bence.)
    orta notalar: kurumayan çiçekler (immortelle diye geçmekte, çiçek esansları yani), tarçın, musk (genelde orta notalarda bulunmaz ancak sahiden de parfümün bir yerinde hissedersiniz)
    alt notalar: hintbaklası, vanilya (işte en belirgin nota budur herkesin anladığı üzere), sandal ağacı (bu da az da olsa anlaşılır, parfümün çok da ağır olmamasını sağlar)

görüldüğü gibi biraz baharatlı ancak oldukça tatlı bir parfümdür kendisi. adı gibi lolitadır yani. ayrıca lolita'yı kullanacaksanız gündüz gece pek fark etmez bence. gündüz belki biraz ağır gelebilir ancak eğer kalıcı bir parfüm arıyorsanız ve vanilya sevengillerdenseniz kesinlikle deneyin. portakalla vanilya sizi kek kıvamına getirince kendinizi ayrı sevebilirsiniz.

ayrıca kişisel not: bana hediye düşünen olursa bunu almaktan çekinmesin tabii ki. (bkz: evet sessiz bir çağrıydı bu)
  • ikinci el, sifirini yana yakila aradigim parfum. elinde olup satmak isteyen varsa lutfen bana ulassin. manevi olarak cok onemli benim icin bu.