şükela:  tümü | bugün
 • devlet opera ve balesinin türkçesi "aşk iksiri" olan adıyla sahnelediği 140 dakika 2 perdelik operası.

  konu:

  1. perde
  güzel adina' nın çiftliğinde öğle tatili yapan köylüler coşkuyla şarkı söylerken, saf bir delikanlı olan nemorino da bu kıza hayranlığını anlatmaktadır. ancak sevgisini açıklayamayacak kadar utangaçtır nemorino. bu arada adina köylülere bir öykü okumaya başlar. sözde bir 'aşk iksiri' varmış. sevilmeyenler bundan içince sevdiğinin gözüne giriyormuş! köylüler ayrılınca nemorino adina ile konuşup, ona aşkını anlatmaya çalışırsa da, uçarı yaradılışlı olan kız, çavuş belcore' yi sevdiğini söyler. az sonra yanlarına gelen belcore, bir buket çiçek sunar adina' ya. bu arada köye süslü bir arabayla dulcamara adında bir şarlatan gelir. her derde iyi gelen ilaçları vardır. şarlatana yaklaşan nemorino, 'aşk iksiri' ister. dulcamara küçük bir şişe uzatır.; içi şarapla doludur aslında! ancak, bu ilacın etkisi yirmi dört saat sonra ortaya çıkacaktır. sabırsız delikanlı, iksiri içtikçe keyiflenip, adina'ya bambaşka davranmaya başlar. buna kızan genç kız ise, belcore´ nin evlenme önerisini kabul eder. nemorino telaşlanmıştır; kız aradan yirmi dört saat geçmeden evlenirse işi bozulacaktır. herkes onun bu durumuna gülerken, belcore de köylüleri akşam yapılacak evlenme törenine çağırır.

  2. perde
  ziyafet sofrasında buluşanlar, dulcamara' nın bestelediği bir gondolcu şarkısını dinlemektedirler. noter gelince, herkes bir başka salona geçer. sofrada tek başına kalan dulcamara' yı yakalayan nemorino etkiyi hızlandırmak daha ' aşk iksiri' isterse de parası olmadığından alamaz. bu sırada belcore hırsla gelir. adina nikahı geciktirdikçe siniri bozulmaktadır. nemorino' nun parasız olduğunu öğrenince, askere yazılması koşuluyla istediği parayı bulabileceğini söyler. nemorino da mukaveleyi imzalar. o, parayla iksiri almaya koşarken, köylü kızlar da ona amcasından büyük bir miras kaldığı haberini getirirler. şimdi herkes nemorino' nun peşindedir. olanları ilacın etkisine bağlayan delikanlı, dans edip eğlenirken, adina da işin aslını dulcamara' dan öğrenir. adina, belcore' den geri aldığı mukavele ile nemorino´ yu özgürlüğüne kavuşturur ve ilk kez delikanlıya kalbini açarak evlenmeye hazır olduğunu söyler. belcore, başka güzelleri bulmak ümidiyle kendini avuturken, müthiş doktor dulcamara da, iksirlerini satmak üzere, başka bir köye doğru yola çıkar.
 • ankara devlet opera ve balesi'nin, bu akşam prömiyerini yaptığı oyun.
  ana metin yüzyıllar önce yazılmış olsa da, klâsik bir ' kaçan kovalanır ' hikayesini anlattığı için günümüzde de hâlen ilgiyle izlenilebilmektedir.
  ayrıca bu uyarlama, orjinalinin aksine modern zamandaki bir işyerinde ( ofis ) geçmektedir.
  son olarak; tamamı italyanca olmasına rağmen hiç teklemeyen oyunculuklar da gerçekten takdir edilesiydi.
 • operada mizah dozu bu kadar yüksek bir oyuna hiç denk gelmemiştim. ofis ortamı, kalabalık gibi alışılmışın dışında yapısı ilk 10 dakika bocalattı ama çabucak yakaladı sonra. hikayenin basit olması sürükleyiciliği ve etkileyiciliği pek azaltmıyor. özellikle opera sahnesinde "zırtlan doktor" imajı izlemek oldukça keyifliydi. başrollerden daha etkindi gözümde.
 • una furtiva lagrima aryasi ile bilinen donizetti operasi.
  * * *
  - nemorino ismi latincedeki "nemo"dan, yani "hic kimse"den geliyor. nemorino da" hic kimsecik" gibi bir sey oluyor.
  - dulcamara = dulce (tatli) + amara (aci, eksi).
  - donizetti'nin anne boleyn icin de bir operasi mevcut. (bkz: anna bolena)