şükela:  tümü | bugün
 • l-karnitin, karnitin açiltransferaz olarak adlandırılan bir seri enzimin substratı olup, birincil fonksiyonu, uzun zincirli yağ asitlerinin mitokondriye taşımını artırarak, yağ asit metabolizmasını kolaylaştırmaktır.l-karnitin uzun zincirli yağ asitlerinin mitokondriye taşımını artırmaktadır.dayanıklılık sporlarında sporcular, yağ asit metabolizmasını artırarak kas glikojeninden tasarruf etmek için karnitin kullanmaktadırlar.
  yapılan araştırmalara göre düşük yoğunluklu egzersizlerde karnitin oranında her hangi bir değişiklik olmamıştır. bu nedenle egzersiz esnasında plazma karnitin seviyesinin yüksek tutulması için, ilave l-karnitin alınabileceği tartışmaya açıktır.

  kullanmadan önce mutlaka bir diyetisyene danışın.mutlaka diyetisyen kontrolünde kullanınız .
  diyetisyen halit uyanık
  profesyonel beslenme desteği ve program almak isterseniz
  dythalituyanik@gmal.com
 • zero-shot markasının 3000 mg 12 adetlik kan portakalı aromalı olanından bugün aldım.(spor salonundan 89 tlye aldım) kutu içinde 12 adet shot bulunuyor. her biri 60ml kadar. bugün alır almaz antrenmandan önce bir shot attım. 30 dk koşu(420 kcal) üstüne 40 dklık bir yüksek tempo spining ile kardiyo çalıştım. burada daha önce yazılanlar gibi ne kalp atışım çok yükseldi, ne aşırı terledim(üstümdeki atlet neredeyse tamamen ter oldu ama donuma kadar da terlemedim yani) ne de hemen tartıda bir fark gördüm. 12 antrenman boyunca deneyeceğim bakalım nasıl sonuç verecek. sonuçları buraya yazarım.
 • l-karnitin sağlıklı insanlarda yeterli miktarda bulunduğu için dışarıdan alınmasının yağ yakımınını arttırıcı yönde bir etkisi yoktur. ha doğuştan eksikliği vardır o tartışılır. lakin sağlıklı insanlarda bir anlamı tekrar ediyorum yoktur.

  edit: kaynak götüm gibi tabii ki gidip herhangi bir biyokimya uzmanıyla sohbet ederseniz öğrenebileceğiniz gerçek.