*

şükela:  tümü | bugün
  • l85 enfield, ingiliz askerlerinin kullandığı bullpup tasarımlı silah. 5,56 nato mermi kullanır.
  • nato standartları yüzünden em-2 gibi bir silahı yakan ingilizlerin sonraki sıçışı olarak tanımlanabilir. hayli problemli ve güvenilmez bir assault rifle olarak tanınmakla birlikte inanılmaz ağırdır. bununla tüfekli selam duracak askerlere acımak gerekir. alınan duyumlara göre yerini h&k g36e bırakacaktır.
  • diğer adı sa80 * dir.ingiliz ordusu tarafından ana piyade tüfeği olarak kullanılır.5.56x45mm standart nato mermisi kullanır,opsiyonel olarak susat adı verilen dürbün ile de kullanılabilir. ağırlı 3,82 kg olan tüfen susat ile 4.98 kg a kadar çıkar *.etkili menzili 450 m kadardır.

    http://upload.wikimedia.org/…5/sa-80_rifle_1996.jpg
  • sa80 tarihin en komik modern silahlarindan bir tanesidir. servise giren ilk modelleri korfez safasinda (birincisi) kullanilmis ve manasiz durumlara sebep olmustur. en problematik yani ne yazik ki "icine kum kacti hocam, ne ates edebiliyorum, ne de kurabiliyorum mereti" degildir. gerzek bir endustri muhendisinin basiretsizligi + dogru durust silah test etmeyi bilmeyen aptallar sayesinde bu silah servise ciktiginda sarjorunu kaybetmek gibi bir huyu vardi. sarjor kilidi o kadar kifayetsizdi ki, kosarken magazin hic caktirmadan silahtan cikip yere dusuyordu. sen de elinde birak mermisi bitmis, sarjoru dahi olmayan bir assault rifle ile kala kaliyordun. soylentiler gore cephanesi biten dusman, sadece sen kos da sarjorun dussun diye seni arazide bir oraya bir buraya suruyor, arkadan gelen elemanlar da dusen sarjorleri topluyorlardi. aman da aman. sonradan duzelttiler, cok buyuk bir basari imiscesine. de get. canim em2 varken sen bunu yap, stalker'da bile kullanmam ben bu silahi be.

    http://www.guardian.co.uk/…ct/10/military.jamesmeek