aynı isimde "la casa de papel (roman)" başlığı da var
5670 entry daha
  • 4.sezon: "dizimiz patladı arkadaşlar yoğun sevgi gösterilerine ve devamı için talebe maruz kalıyoruz. ben bi senaryo yazayım. böyle bir fırsat yakalamışken hem siz kazanın hem biz kazanalım" sezonudur.
    dizi çığırından çıkmaya başladı, yakında şehir isimlerini tüketip kasaba-köy isimlerine geçişe başlanacak. neden "aşağıpınarbaşı" isimli bir eleman görmeyelim ki 9.sezonda?
    benim puanım 10 üzerinden 6,5 (karantina da olmamızdan ve ne olursa olsun dizinin akıcı olmasından ötürü izlenir)

--- spoiler ---
    -nairobi gibi afedersiniz boktan bi karakteri öldürdüğünüz için ekranlara kitlenip, tırnaklarımızı yiyeceğimizi mi zannettiniz allah aşkına. hiç bir duygusal bağ kurmadığımız, zerre sempatik olmayan bir karakterdi zaten kendisi. nairobi'yi öldürdüğü için gandía isimli sezonun tek eğlenceli adamına teşekkürlerimi sunarım.
    -denver, tokyo, stockholm, rio arasında entrika başlatıp içimizi baydığınız için de teşekkür ederim.
    -işkencecinin adının osman olduğuna eyvallah da türk olduğunu özellikle bastırarak söylemeniz ilginç geldi ama şahsen türk bir işkenceci görmek hoşuma gitti.
    -saçma sapan onlarca sahne var ama yine de ben dizinin akıcılığı uğruna izlenebilir diyorum.
    --- spoiler ---
  • eğer uzatırlarsa sonu arka sokaklar gibi olacak.yani hiç bitmeyecek.
  • instagram dan ücretsiz izleyebilir siniz.
  • profesör, bilgisayarın ekranı duvara bakar kapıya değil. hiç mi ergen olmadın!!!
    --- spoiler ---

1. sezondan sonraki en iyi sezondu ama yine de vasatti. en nefret ettiğim mevzu herkesin değişimli olarak herkesle ilişki yaşaması ya da yaşama ihtimali.
    --- spoiler ---
  • taze bitirip soluğu ekşisözlük’te aldım.

harika bir sezonu 12 saat gibi sürede bitirdim. arka arkaya izlediğimden sıcağı sıcağına düşüncelerimi yazmak istiyorum.

buradan sonrası spoiler.

--- spoiler ---

gandia gibi bir makine ön planda oldu bu sezonda. 4. sezonun oyuncusu bu arkadaş olabilir. çünkü şahsi fikrim ‘her ne kadar burnunu ısırdığım nairobi’yi öldürse de’ senaryoya dizinin akışına bambaşka boyut getirdi. o gerilimi iliğimize kadar hissettirerek izletti.

çok üstünde durulması gereken noktalar var. rio’nun gandia’ya sıkamaması. palermo’nun önce yardım edip sonra saf değiştirmesi vesaire bu kadar gelgitler olmaz olamaz. bunları gözardı edersek;

nairobi’nin ölümü öncesinden spoiler yemediğim için şok etkisi yarattı bende. ‘nairobi için’ nidaları atıldığı son sahnede gözlerim yaşardı. cenazesinin de ispanya bankası’ndan çıkarılırken oluşan hüzünlü havada da ağladım. çok etkileyici kısımları buralardı.

4. sezon çok aksiyonu bol ve hareketli geçti. bir çırpıda bitme hissi de bu yüzden oldu zaten. 3. sezonun zorlama senaryosu ancak bu şekilde kurtarılırdı. yani dördüncü sezon üçüncü sezonu elinden tutup kaldırmış oldu. iyi de oldu.

nairobi kocaman öpüyorum seni aşkım. senin eksikliğin sonraki sezonlarda çok belli olacak buna eminim.

--- spoiler ---

son olarakta ‘hijo de puta gandia!!!’
  • şunu farkettim dizinin türkçe dublajı ingilizce dublaja göre kat kat iyi. bu dizide iyi iş çıkarmış dublajcılar.
  • --- agir spoiler ---

tokyo’nun gotu icin geldik, ibnelerin ôpusmesini izledik.

elestirilecek cok cok cok yon var, elestirel bir sey yazmayacagim.

guzel bir sekilde diken uzerinde tutarak izlettiler.

dogu karadeniz burunlu abla ôlmeseydi de senaryoda bir sey degismezdi. hatta sef onu ôldurmeyip, gruba bu kadar sert davrandirmayip 5. sezonda gruba dahil edilebilirdi, tam bir makina orospu cocugu cunku.

dizi yerel bir tv icin yapilmis ve reyting dusuklugunden rafa kaldirilmis. netflix’in satin almasi sonucunda saha kalkmis ve biz amator, hirsizliktan anlamayan yavsak netflix izleyicisi olarak populer yapmisiz.

arturo adamimsin picovski.

eritilen altinlar altin rengi degil daha koyu ve matti. bir tek buna gucendim.

--- spoiler ---

elimizde kalan tek sey;

bir 9 ay daha hazir cekilmis olan sezonu beklemek
  • spoiler vermiyorum ama 4. sezon için yorumum şöyle 5. veya 6. bölümden itibaren izlerseniz bir kaybınız olmaz. son 3 bölüm yeterli olay döngüsü anlamak için kalanı doldurulmuş çöp.
  • 4. sezonda işkenceci 200.000 euro karşılığında iş yapan türk osmanla karşılaştık.
  • 4. sezonu yayınlandıktan sonra 24 saat geçmeden bitirdim. karantina günlerine ilaç gibi geldi
2364 entry daha
hesabın var mı? giriş yap