aynı isimde "la casa de papel (roman)" başlığı da var
  • benim için işlevsel olan dizi. şöyle ki;

insanlardan dizi, film, kitap vs önerileri almayı severim. artık ayrıca bu diziyi sevip sevmediklerini de soruyorum. cevap evetse daha beteri öve öve bitiremiyorsa teşekkür edip önerdikleri hiçbirşeye bakmıyorum amk.
  • çok büyük umutlarla başlayıp bitince bumuymuş dediğim dizi. yinede çav bella
  • bazı bölümlerini ilerlete ilerlete izlediğim, genel olarak beğendiğim film. detaylı edit yazarım bi ara üşenmezsem
  • kime sorsam izlediği dizi. bende bu kadar kişi izleyince ne var bu dizide diye merak etmeye başladım. sırf meraktan izleyeceğim.
  • berlin ve müfettiş karekterlerini çok iyi bulduğum dizi. muhteşem değil ama, linç edilmeyi de haketmiyor bence. 3. sezon başlasa da izlesek. :)
  • 2. sezon başlayana kadar, 1. sezonu unutucam. en iyisi mi ben baştan izleyim.

bekle beni profesör!
  • bahsi çok geçen dizileri popüler döneminde izlemeyi nedense istemem. bilgi sahibi olmak için şöyle bi bakıp çıkarım diye ilk bölümünü açmıştım, çıkamadım. gayet başarılı. sonuna doğru bozan diziler gibi olmadığı için ayrıca mutlu oldum.
  • ısrarlara daha fazla dayanamadan başladığım ve 3 günde bitirdiğim dizi. dizi biraz önce bitti ve o yüzden taze taze yorumumu yapayım;

öncelikle dizi çok güzel arkadaşlar ama biraz zorlamayla bu kadar uzatılmış bir senaryo gibi geldi bana. daha erken bitebilirdi. ilk sezonda bitmeliydi belki.

"bu kadar" abartılacak bir dizi miydi bilmiyorum. sisteme karşı bir yapım olduğu için bu kadar ilgimizi çekmiş olabilir. diziyi izlemeden önce tüm sosyal medyada arkadaşlarımın "la casa de papel" paylaşımlarına dayanarak söylüyorum bunu. bu kadar entrynin "oz" başlığında olmasını daha çok isterdim.

özetle; dizi güzel, seyirciyi sıkmadan müthiş bir heyecanla kendisini izlettiriyor. konusu da harika. bir süre sonra tekrar izleyeceğimden eminim. 3. sezon gelmezse harika olur, tadında kalsın bir şey de.
  • bu aralar en popüler dizi.

--- spoiler ---

ilk olarak izlediğim en iyi fikirli soygun dizisi. darphaneyi soymak efsane bir fikir değil fakat yaklaşık 10 gün kapatıp takipsiz para basmak, kesinlikle efsane fikir. 5 ay plan yapmak, en ince ayrıntısına kadar düşünmek falan baya iyi.

ancak sorun şu ki; her güzelin bir kusuru var. en başta, müfettiş kadın baya vasat. salva'nın üstünde kırmızı saçı görür görmez aydınlama yaşaması?? düşmandan beter durumda olduğu eski kocasını araması ve eski kocasının sözüne güvenmesi??? angel'in arabasına bir şey yaptılar diye tutturması??? kendini zeki sanan bir şahıs ve dizideki en vasat karakter.

yazacak şey çok olabilir ama özellikle belirtmek istediğim kadın müfettiş kısmı hiç olmamış. sürekli saçına kalem takması sinir bozucu, kadın güzel bile değil ama herkes ona aşık, çok saçma. kısaca ben bu kadına gıcık oldum galiba.

en karizma karakter kesinlikle berlin. adam efendiliğini hiçbir şekilde bozmuyor, helal olsun. güldürürken düşündüren bir piskopat ama sevimli. ölümü bile karizma adamın.

hep çıkıntılık, hep bir fırlamalık, hep bir döneklik. bu şahıs arturo'dan başkası olamaz. üstüne bomba yapıştırılırkenki hali baya komik. ama adam inatla vazgeçmiyor, bunlar sahte diye ortalığı ayağa kaldırıyor. saftirik falan ama rolünün hakkını veriyor.

nairobi tam bir anaç hatun, grubun en sıcakkanlısı. darphanedeki görevli bile sizin gibi patronum olmadı diyip kadına taptı resmen.

gönül işlerine gelirsek tam bir kavak yelleri. kim kimi seviyor belli değil. 60 saatte aşık olanlar, 16 dakikada evlenme teklifi edenler.. her dizide- filmde olduğu gibi mantıksız çapraşık ilişkiler.

popüler olup güzel olan nadir dizilerden olduğunu düşünüyorum. bu kadar eleştiriye rağmen son 2-3 günümün heyecanlı ve merak dolu geçmesini sağlamış bir dizi. her dizinin kusurları oluyor, eleştirmemizin sebebi dizinin senaristlerine sesimizi duyurmak ve diziyi daha güzel hale getirmek. dizinin senaristleri burayı okuyorsanız eğer "solo se ve bien con el corazón, lo esencial es invisible a los ojos`:“sadece kalbinle gerçekten görebilirsin; esas olan göze görünmez.”`*".

--- spoiler ---

gerilimli, heyecanlı, vakit geçirmek için izlenebilecek bir dizi. prison break tadında ancak asla yanına yaklaşamayacak seviyede. her şey bir yana micheal scofieldcığımın yerini kimse tutamıyor, profesör bile olsa. (bkz: entry nick uyumu)

son olarak; ispanyol dizisinde giriş müziğinin ingilizce olması???
  • dizide berlin ve profesör kadar taşaklı bir adam varsa oda neredeyse tüm izleyenlerin nefret edip benim çok saygı duyduğum arturo karakteri.

kaç kişi verebilir başına geldiğinde arturonun tepkilerini.
hesabın var mı? giriş yap