şükela:  tümü | bugün
 • agustin barrios un, üç bölümlük klasik gitar eseri. üçüncü bölüm, özellikle hiç kesilmeyen hızı, bozulmayan ritmi, seri olmayı gerektiren yapısı nedeniyle, çalmak isteyenlere zor anlar yaşatır.
  ilk iki bölüm üçüncünün* yanında pek dikkat çekmez zaten. hemen hemen bütün baba gitaristlerin*** repertuarlarında yer tutar.
  kondisyon, akıcılık, devamlılık, konsantrasyon...
  bunlar tamamsa sorun yoktur. polifonik değildir. hep tek çizgide yürüse de arpej olayının işin içine girmesi olayı da vardır.
  dinlemek için ise gene güzel bir eserdir.
 • agustin barrios mangore ' nin çatısından içeri suların damladığı bir katedral içerisinde olduğunuzu hissettiren şahane bestesi. 3 bölümden oluşur: preludio, andante ve allegro.
  hayalimde prelude kısmındaki sakin su damlacıkları, yerini allegro ile şimşek dolu serzenişlere bırakır.
 • "preludio saudade" ("hüzünlü giriş" diyebiliriz kabaca), "andante religioso" (ikinci bölüm) ve "allegro solemne" (üçüncü ve en meşhur bölüm) adlı kısımlardan oluşur.

  ilk iki bölüm, besteci agustin barrios'un katedralde bulunduğu andaki huzuru anlatırken, üçüncü bölüm olan "allegro solemne", dışarı çıktığında bir anda değişen ortamı ve sokağın akıcılığını simgeler.

  bu parçayı bir denis azabagic'den dinleyin derim ben.

  (bkz: denis azabagic)
 • buenos aires'de, sarmiento caddesi üzerindeki (sanırım 4006 numara) underground milonga mekanı. (daha yeni "yasal" bir yer olmuş)
  bir garajın üst katı. şimdilerde sadece cumartesi günleri milonga yapılmakta imiş.

  http://www.torito.nl/…/la_catedral/catedral_400.jpg
  http://www.torito.nl/…la_catedral/catedral2_300.jpg

  düzelt: her gün varmış milonga. ama sanırım underground'luktan tam olarak kurtulamamışlıktan olsa gerek, şehrin milonga rehberlerinde sadece cumartesi günü gösteriliyor. bugün gittim gözümle gördüm, sahiden de görülmesi gereken bir mekan. böyle bir şey (veya benzer bir şey) görmedim hayatımda. ve lakin ya partnerle ya da sevgiliyle gidilesi. zira dans seviyesi sürünüyor, kadınlar erkekler karışık oturuyorlar, mekan aşırı karanlık ve cabeceo mümkün değil. zaten kimsenin cabeceoyla işi yok, herkes grup halinde falan geliyor. müzik kötü, düzensiz. buenos aires'in genç nüfusunun bir kısmı ve tüm turistler burada, masalar dopdolu ama dans eden çok az. sanırım mekanın güzelliğinden geliyorlar, oturup içki içiyorlar. çünkü hakikaten saatlerce oturulası bir yer. yine söylüyorum tek başınıza ve dans etmek umuduyla gitmeyin. olmuyor o.
 • pablo escobar'ın cennetten bir parça hapishanesi. devletle yaptığı anlaşma sonucu yerleşmiştir.

  anlatılanlara göre 5 yıldızlı otel ayarındaymış.
 • ana vidovic'in yorumuyla daha da bir sevdigim eser.
  http://www.youtube.com/watch?v=kce5apnb5ai
 • agustin barrios mangore 'nin baştan güzel güzel çalıp üçüncü bölüme gelince çalamayın da sinir olun aq diyerek bestelediği eser. ilk dinlediğim zamanı hatırlarım. klasik gitara başladığımda neymiş bu piyasanın ağa babaları diye gezinirken la catedral'a denk geldim. başta bıy bıy dinlerken sonlara doğru " anam coştu lan bunlar" dememe neden oldu. ben de manuel espinas yorumunu ekleyeyim şuraya ;

  https://www.youtube.com/watch?v=v0ecileqvmq
 • medellin'de bulunan eski özel hapishane. escobar'ın kolombiya hükümetiyle anlaşması sonucu 1991 yılında inşa ettirilmiştir. hapishaneden çok kaleye benzer.

  mimarisi escobar'a danışılarak yapıldığı için escobar'ın kaçmasını engelleme amacından çok, olası suikastlere karşı önlem alma amacıyla tasarlanmıştır.

  bir rivayete göre escobar, hotel medellin'e bir teleskop kurdurtmuş, uzakta yaşayan kızıyla bu teleskoptan kızına bakarak konuşurmuş. tabi bu durum fazla sürmüyor ve 5 sene olan cezasını tamamlamadan catedral'i terkediyor.
 • agustin barrios’un üç bölümden oluşan güzide klasik gitar eseri.

  eserin patlama yapan bölümü üçüncü bölümdür.

  gelelim kimden dinleyeceğimiz konusuna; benden birkaç ay daha dinleyemeyeceğiniz için size şimdilik başkalarını önerebilirim.*

  ana vidovic, güzeller güzeli bir gitarist, her yönüyle çekici. 3.bölüm için sizi buraya alalım lütfen.

  john williams, klasik gitarda hemen hemen son nokta. (sadece 1 ve 3. bölümleri çalmış. 3. bölüm buradan başlıyor.

  manuel espinas, çok iyi çalıyor fakat bana çok mekanik geliyor. merak edenler için buradan.