şükela:  tümü | bugün
 • ildefonso falcones adlı yazarın 14. yüzyıl ispanyasında yaşanan derebeylik acımasızlığını ve zulmünü konu alan, bizi buruk bir yasak aşka da şahit eden çok dokunaklı ve bence çok iyi kurgulanmış hüzünlü bir kitap.
 • zaman zaman victor hugonun sefillerini anımsatan olay örgüsü yaşatan kitap. yazar sağlam bir tarihsel araştırma yapmış . barselona, kent yaşamı, köylü ve asiller arasındaki ilişkiler, adetler, toplumsal sınıflar, roman kurgusu içinde yedirilmiş. farklı bir tarih okumak isteyen, ortaçağa bir zaman yolculuğu yapmak isteyen kaçırmasın derim.
 • şimdiye kadar okuduğum en iyi kitaplardan. resmen 12. yüzyıl barselonasını görmüş kadar oldum sayesinde. tarihsel olayların da dahil oladuğu hikayesi inanılmaz güzel.
 • ildefonso falcones önünde saygıyla eğilmek için bir neden daha bu kitap.

  türkçeye deniz katedrali adı ile çevrilmiş ve pegasus yayınlarından çıkmıştır. çok nadiren bunu yapsam da dil açısından zorlayıcı olduğunu ve müthiş bir berraklıkla çevrildiğini de söylemek isterim. bu sebeple çevirmeni de belirtelim pınar gökpar.

  yazarın bir başka şaheseri için baknz; fatımanın eli.
 • netflix'te yayınlanmış bir dizi. yengem izliyor şu an ve çok beğendi, benim kişisel yorumum yok.
 • harika bir netflix dizisidir. la casa del papel tutunca ispanya’dan ikinci diziyi de almışlar.

  kitabından haberim yoktu bugüne kadar. hikaye o kadar güzel ki kitabını da mutlaka okuyacağım.
 • henüz ilk bölümdeyim ve beğendim diyebilirim. kurgusal anlamda ufak kopukluklar olsa da gayet vurucu bir ilk bölümdü. öyle ki birinci bölüm, "zengin, soylu, lord, derebeyi" olarak adlandırılan orospu çocuğu zümrenin ölümü ne kadar hak ettiğini tarihsel anlamda özetlemiş adeta. dizinin nasıl ilerleyeceğini de çok merak ediyorum açıkçası. diğer bölümleri de indirdim, izledikçe eklerim artık.
 • sadece derebeylik acımasızlığı, toplumsal sınıflar arasındaki ayrımla sınırlı kalmayan, 14.yüzyıl ispanyası'na ilişkin pek çok konuda son derece isabetli izlenimler sunan bir dizi olmuş. aragon ve mallorca krallıkları arasındaki çatışmalar, derebeyler-merkezi yönetim-kilise ilişkisi, dönemin yasaları, ticaret ve hukuk sistemine ait detaylar, özellikle de kilise ve engizisyonun zayıflamaya başlayan gücü çok tutarlı ve keyifli bir şekilde aktarılmış. ortaçağ ispanyası'nda yaşayan yahudilerin durumunu da belgesel kıvamında izlemek mümkün. bence ispanyollar bu dizi işini artık öğrendi. darısı çukur gibi 5. sınıf prodüksiyonlara imza atan türk dizi sektörünün başına diyelim.
 • kimi zaman ''ortaçağda portakal yemek başkadır'' tadında, yer yer dönemin serf-köle-derebeyi gibi sosyal tabakaları arasındaki sınıf mücadelesini anlatan pasajlarla karşılaşılan hispanik yapımı netflix dizisi. hristyan ikonografisi ve katedral güncesi diziyi kilise eksenine doğru kaydırsa da, o bildiğimiz sıkıcı monastik yaşam ve ruhban sınıfının egoları burada pek karşımıza dikilmiyor. akışta zaman zaman kopukluklar olsa da ortaçağ kent yaşamı, mimarisi ve ikonografisine ilgisi olan biri olarak benim hoşuma gitti. fakat ortaçağa dair yapımların hemen hepsinde bu dönemi tamamıyla hastalık, işkence ve pislik içerisinde bir yaşam olarak izleyiciye sunmak ezberden başka bir şey değil. gerçek ortaçağ bu değil, şu ezberi bozun artık. farklı kitap ve kaynaklar araştırın da ''tamam olmuş, olay budur.'' diyelim. en azından ben izlediğim ilk 3 bölümde bu ezberden farklı bir şey görmedim. buna rağmen genel hatlarıyla başarılı ve izlenilmeyi hak eden bir yapım. ispanyolların yaptığı izleniyor gerçekten.
 • arnau rolünde mahsun kırmızıgül'ü izlediğimiz dizi. bir de beğenmiyorsunuz adamı. ispanyol dizilerine star olmuş.