• la double vie de véronique. polonya'da yasayan veronika ile fransa'da yasayan veronique'in oykusu. irene jacob resmen parliyor filmde kirmizidan bile daha basarili bence... filmdeki kukla gosterisi ve adamin kadina gonderdigi davetiye* beni cok etkilemisti... muzikleri de en az 3 renk kadar mukemmel...
  • müziklerini zbigniew preisner'in yaptığı süper kieslowski filmi. the veronique of a double life.
  • 1991 yapimi krzysztof kieslowski filmi.
  • altyazisina bakmadan da seyredilir bu film. oyle ki goruntuler ve muzik beyninizi kafatasinizda ziplatmaya yeter. zaten bu filmi anlamlandirmaya calismak cok da anlamli degil
  • "çok iyi film, süper film film vb." tanımlamaların bu filmin etkisini anlatmaya yetmeyeceği, aşmış kieslowski yapıtıdır. dekaloglar, üç renk ve bu film; "sinemada mistizm" ve "sinemada insan nedir sorusunu araştıran filmler" kategorisinde mihenk taşlarıdır.
  • kieslowski 'nin başarılı bir yapıtıdır kendileri. müzik zbigniew preisner.
  • kieslowski'den parlak bir fikri, o sadece parlak bir fikirmişçesine işlemesini bekleyemezdik. iki veronik birbirinden habersizce paralel hayatlar yaşayıp birbirlerini görmeksizin aynı sokaktan geçseler yakışmazdı; iki veronik birbirlerini görmeksizin sadece seyircinin keyfi için tezat hayatlar yaşasaydı yakışmazdı [melinda and melinda'da woody allen'a yakışmıştır] ya da veroniklerin birinin sevgilisi yolda diğer veroniği sevgilisiyle beraber görüp kanını pekmez gibi akıtsa hiç yakışmazdı. ama veroniklerden biri ölünce (ki diğeri ölse de farketmezdi) o kırılışın diğerinin hayatına mistik etkilerini göstermek yakışıyor işte. karşılaşmalarıysa sadece kendini karşı kaldırımda yürürken görmek'in bir versiyonu olarak, göze sokulmaksızın gerçekleşiyor. bir spekülasyon bir sitem: iki veronikin biri polonya'da biri fransa'dayken polonya'dakinin ölümü kieslowski'nin biyografik bir alegorisi neden olmasın?

soruya gelince: kieslowski, irene jacob, akıllı senaryo falan demişken, bu kadar sıkıcı olmak zorunda mıydı?
  • kieslowski blue ile bu isi bitirmis diye dusunurken bu film ile beni benden almistir. gerek kukla gosterisi, gerek muzikleri, gerekse vazgecilmez yuruyen iki buklum yasli kadinlariyla, hikayelerin birlesmesiyle mukemmele yakin bir film.
  • müzikleri üç renk kadar mükemmel değil, bleunun aynısı. kieslowski'nin kafasında tek tip kadın mı var nedir, veronika değilse bile veronique, mavi'deki julie'nin birebir kopyası... lakin bu filmde renk yok evet... üç renge siyah beyaz bir hazırlık bu film. aynalar camlar kadın yüzünde parlamalar... veronika'nın farkında olup yardım etmek istediği veronique 'in görüp kaldığı iki büklüm yaşlılarımız...

şaşkınım... bin ikibin kere daha seyredip başka yorum yazmayı düşünüyorum..
  • yaşam es verse de hiç bitmeyen bir müzik. gözleri ışıldasın diye yüzüğünü kirpiklerinde taşıyan bir kadın. daha güzel bir sonun hayal edilemeyeceği bir hikaye.
hesabın var mı? giriş yap