• muhtesem bir kurgu denilebilirdi bu chabrol filmi için sayet [spoiler geliyo, okuma, izlememiş okur:] helen'in eşi ceseti arabasına tasırken daha kapalı saklı, daha gizli bir gerilim yaratılsaydı lakin, adam ceseti arabaya koydugu andan itibaren sokakta insanlar belirmeye basladı, arabalar gelip gecmeye basladı, kolay mı cicim gündüz vakti bahceden sürükleyerek ceset cıkarmak derler adama. [spoiler bitti okur, devam edebilirsin] neyse, benim mantık sarhoşu olmuş beynimin söylenmeleri bunlar, o donemin sinemasına bakılınca, bu film chabrol'ün dısındaki yonetmenlerin işlerine göre daha klasik kalıyor ama konu olarak sıkmadan izlenebilecek güzel bir film.

bir de bu filmdeki sarısın "müfettiş gobet" kimdir, kimdir, diye beni kemiren kurtcuga cevaben, 2 saniye gecmeden muhtesem hafızam "bu adam betty blue'daki azgın karısı olan bakkal!!" diye haykırıverdi, o sırada yayında ve yapımda emegi gecen kurt ve hafıza ikilisine tesekkur ettim, yoksa 10 gün boyunca düşünür dururdum. aradan 17 yıl gecince müfettişin saclar dokulmus, meslekten sıkılmıs, bakkal acmıs tabi, neyse sonuc itibariyle, si nous avons une conclusion, les films français sont parfait.

edit edit edit: ah soylemeyi unuttum, filmdeki esas adam cinayet donusu arabasıyla gecerken bir dükkanın üzerinde les biches yazdıgı gorulur ki, kamera isimin üzerine dogru yonelir, bu da bir sene önce cekilmiş bir baska chabrol filmidir, godard ve truffaut arasındaki gondermeli film paslasmalarını, chabrol'un kendi basına yapması biraz üzücü olmus. :(
  • gerilimi sanki herkes her gün yaşıyormuş gibi anlatan, sonu seyirciye bırakılmış, chabrol'nun en iyisi olduğu söylenen, 1969 yapımı film.
hesabın var mı? giriş yap