şükela:  tümü | bugün
 • jean-pierre ve luc dardenne'in yeni filmleri. filmin ingilizce adı "the unknown girl". her filmlerinde farklı aktrislerle çalışan kardeşler bu kez adele haenel'i tercih etmişler. 26 yaşındaki aktris, kardeşlerle ilk kez çalışmış olacak. filmlerinde küçük/büyük her türlü rolde yer alan fabrizio rongione'nin bu filmde de yer almasını umuyoruz. belki kardeşler fabrizio'yu bırakıp jeremie renier'yi filme dahil ederler. zira bazı filmlerinde ikisine yer verirken bazılarında bu iki aktörden birini tercih etmişlerdi. neyse. imdb'deki trivia'ya göre, kardeşler bu filmde marion cotillard'la çalışmak istemişler ama nedense işler istedikleri gibi gitmeyince deux jours une nuit'i çekmeye karar vermişler. keşke bu filmde de cotillard'ı görseydik. filmin konusu henüz açıklanmadı. çekimlere ne zaman başlanacağı da bilinmiyor. tahminimce 2016 cannes'ında görebiliriz bu filmi. umarım 2017 cannes'ına kalmaz da kardeşlerin yeni filmlerini izleyebiliriz.
 • 2016 cannes film festivalinde ana tabloda yarışacak dardenne kardeşler filmi. ilk gösterimi de burada yapılacak.
 • başrolünde daha 26 yaşında 2 cesar'ı bulunan adele haenel'i bulunduran dardenne kardeşler filmi.
 • canımın parçası dardenne biraderlerin alamet-i fârikaları olan ve neredeyse mükemmeli yakaladıkları son derece gerçekçi, can yakıcı ahlâki sorgulamalardan, kendilerine yakışmayan, inandırıcılıktan uzak, gereksiz ahlakçılığa kaydıkları kaydırak...

  sorun gerçekçi olmamak falan değil. hisler gerçek ama filme tıkıştırılan -saymadım ama tahminimce- dokuz on farklı sosyal/psikolojik durum, kurum sırıtıyor, sadeliğin gücünü kullandırmıyor... gösterdikleri hayat parçasına dokunup geçmiyorlar, bağıra bağıra, parmakla gösteriyorlar...

  --- spoiler ---

  baş karakterimizin canhıraş çabaları, neredeyse kendinden vazgeçişi, karşılığında ahlakî ikilemler yaşayan bütün diğer karakterleri "dize getirişi", "doğru yola" sokuşu, hepsinin sonunda kendisine baş eğip günah çıkartması son son dayanılır olmaktan uzaklaşıyor.
  --- spoiler ---

  dardenne'lerime yeniden kavuşmak umuduyla...
 • soluklarına sonsuzluk bahşedilsin dilediğimiz biricik dardenne'lerimizin filmekimi 2016 kapsamında izleme fırsatı bulduğumuz son filmlerinin adıdır. vicdanın kimi bünyelerde "azap"tan kurtulma peşine düşüren kişisel bir telaş kadarlık olduğunu da bize göstermişlerdir bu filmle. insanı kendiyle yüzleştiriyor biraderler. bir de en küçük bir hareketimizin bile bir diğerini ne kadar etkilediğini bir kez daha hatırlatıyor film. ne çok sorumluyuz birbirimizden yarabbi. bu kadar şahane filmlerine tanıklık etmesek meçhul kız olarak türkçeye çevrilen bu filmi yukarılara koyardık elbet, ama şükür ki çok daha iyileriyle buluşturdular bizi. filmografilerini çatıştırmak olmasın derdimiz. o da başka mecralara kalsın.
  edit: gevelemeye lüzum yok. başkası çekse "olmamış" diyeceğimiz bir filmdir.
 • kariyerlerinin en farklı ve en olmamış filmi ile karşımıza çıkan dardenne kardeşler, elbette bu filmden de bir ders çıkarak ve bambaşka bir yola girecektir. elbette filmin anlatmaya çalıştığı meseleler arasında, başarılı olabildiği noktalar da mevcut. ama bu ne yazık ki başarısız oyunculuğun, repliklerin ve olay örgüsünün arasında kaybolup gidiyor. filmin ayrıntılı incelemesini buradan okuyabilirsiniz.
 • sıkılmadığım ; ancak salondan ya ne biçimdi diyerek de çıkmadığım filmdir.

  --- spoiler ---

  filmdeki vicdan, hesaplaşmalar, dökülmeler tadındaki kısımların cok içime işlemedigi film olmuştur. hatta doktorun duydugu kapıyı açsam bunlar olmayacaktı hissi zerre dokunmadı, ben mi öküzüm bilemiyorum tabii.

  ayrıca, hastanede calışınca insan, tabii filmin sanatsal kısmından bir anda oha ne biçim soktu iğneyi, oh ayaklara pansumanı yapıp elleri yıkamadan kahveyi içti gibi şeylere kayıyor.

  onun dısında sevgili genc doktorumuza psikiyatri alanında çalışmasını önermeden edemeyeceğim. *

  --- spoiler ---