• begenerek izledigim netflix yapimi fransiz polisiye gerilim dizisi. konu ve islenis guzel olmakla birlikte ne yazik ki bekledigim plot twist'i yasayamadim. cunku son bolume gelmeden bircok noktada sanki izleyici katilin kim oldugunu yakalasin istemis hikayeyi yazanlar.

yine de su dogayla butunlesmis kasabalarda gecen gerilim hikayelerini oldum olasi cok seviyorum ve bu yapimlara pozitif ayrimcilik yapiyorum degerlendirirken. bu diziyi de o klasmana dahil edebilirim.

basroldeki eve karakterinin durusu ve tarzini cok begendigimi belirtmek isterim. yine jandarma komutani gaspard decker karakterini canlandiran samuel labarthe muthis karizma adam, eger bir gun canim atam'in hayatini hakkiyla anlatan bir film cekilirse muthis oturur o role. 6 bolumluk mini dizi kivaminda; bir oturusta bitiyor.

ayrica bu tarzi sevenler icin asagiya 2 onerim daha olacak:

(bkz: zone blance)
    (bkz: le chalet)
  • xiu xiu nun 2005 tarihli albümü.fabulous muscles tan sonra bir kez daha kulaklarımızın pası silinmiştir.bu vazife xiu xiu ya düşüyor son birkaç yıldır çünkü son zamanların en iyi albümlerini yayınlıyorlar.jamie stewart müziğinin ortası yok bence ya duygusal açıdan garip bir hazza ulaşmış büyüleyici besteler ya da dayanılmazlar .vasat birşey hissettirmiyor ve bu insanlar kesinlikle kendinizi güvende hissedeceğiniz bir müzik yapmıyor.artık akustik gitarın sizi hareketsizleştirmeye başladığı anda birden uyan dercesine sintisayzırın haykırışıyla kendinize geliyorsunuz hatta müziklerinin etkiledikleri an da tam olarak budur kanımca.

açılış parçası clover i tried hard to be good to you .i felt peace inside my head diye başlar .ilk kez dinlediğim zaman aklımda kalan şarkının sadece bu sözü ve çello sesi idi.zaten sözlerden çok müziğiyle ön planda olan bir şarkı.jamie stewart artık mutluluğu bulmuştur belki huzur bulmuş birininde konuşmaya çok ihtiyacı yoktur.başta farkedilen bu huzur hali sanki sonda bozulucakmış gibidir.yap boz bir albümdür bu.albümün şarkı sözlerine biraz bakıldığında çoğunun eşcinsellik üzerine olduğu farkedilir .bu kadar göze sokulan birşey ancak bu kadar rahatsız edemez .
    4. şarkı pox jamie stewart ın ian curtis e yazdığı başka bir şarkıdır (bkz: ian curtis wishlist)."jesus is wondering/ if even he can love you/this plastic coffin always in the shade of your sickening daughters and your idiotic hobbling wife". dizeleri ona ithafenmiş.öfke ile söylenmiş bir şarkı hatta jamie stewart ın sesini daha önceki albümlerinde bu kadar hırslı ve kin dolu duymamıştım.bu şarkıdan sonraki şarkılarda albümün başlarındaki o dinginlik ve rahatlık yok gayet rahatsız trackler hepsi.zaten clover fırtına öncesi sessizliği anımsatıyordu.herşey sıradışı bir vaziyette yoluna koyulmuş.jamie stewart arıza kimliğini koruyor ve bize de keyifle dinlenecek şarkılar bırakıyor.
  • --- spoiler ---

küçük kasaba polisiyelerini sevdiğim için izledim ama beğenmedim. hikayesi zayıf. müdür'ün psikolojisi ve neden yaptığı ile alakalı bilgi yok. hikaye aşırı havada. kurt sahneleri manasız. yani bir şehirde yaşanan bir olay var ama bunu iyi anlatamamışlar. çektik oldu bitti. black spot bundan daha iyi.

--- spoiler ---

5/10
  • olayların ormanla bağlantısı güzel kurulmuş bir fransız dizisi. tabi insan böyle güzel bir kasabada dert mi olurmuş lan diye düşünmeden edemiyor. fransızların sevdiğim özelliklerinden birisi de gerçekçi olmaları. şimdi bu bir ingiliz dizisi olsaydı sürekli mesaj kaygısı taşıyacak, aile kutsaldır bölünmemeli gibi mesajlar verecekti. tabi çoğu böyle değil ama nedense ingiliz polisiye dizileri beni bu konuda yoruyor. ama fransız karakterler ehh zikerüm ulan diyip onca olaydan sonra gerekirse aile parçalıyor, denyoluğu seyirciye çekinmeden gösteriyor.
  • dün netflix'te tesadüfen keşfettiğim mini dizi. polisiye zaten severim fakat bu dizi çok gerilerde kalmış herhalde o yüzden anca izledim. oysa bezer birçok popüler netflix dizisinden çok daha kaliteli. daha önce izlediğim polisiyelerden farklı bir yönü vardı. dizide seyirci direkt o kovalamacanın içindeymiş gibi hissediyor. tüm ipuçları ayrıntılarıyla işlendiği için çok inandırıcı geldi bana. görsel açıdan da kaliteli bir dizi olmuş. fakat birçok konu yine havada kaldı. kafamda bir sürü "neden?" var. final sahnesi zaten merakta bıraktı. 2. sezon olur mu bilmem ama keşke olsa.
  • göt kadar kücük bir kasabada okul müdüründen, aile babasına, 16'lık kızından, bisikletli ergenlere kadar herkesin ama herkesin özel hayatında boktan şeyler yaptığını gözler önüne seren gerilimli polisiyeli drama.
    bir solukta izlenecek cinsten.
  • "fransız'ın dizisinden ne olacak ki" demeyin. gayet güzel gerilim ve polisiye barındıran netflix dizisi.
    dizide tanıdık bir fransız abi de var. taksi filmlerinen aşina olduğumuz, gökhan özen'e benzeyen abiyi diyorum.
    ayrıca karizmatik ve akıllı bir jandarma komutanı da barındırıyor. fazla izlenmemiş olmasını önyargıya bağlıyorum. tek sezon ve 6 bölüm oluşu ile hem tadı damakta kalıyor hem de tam tadında bitmiş oluyor.
    kurgusu ve akıcılığı gayet yerinde güzel bir mini dizi.
    7/10
  • haftasonu çerezliği, güzel dizi. iyice ayyuka çıkana kadar katili tahmin edemedim. sıradan görünen kasabada bir anda ortaya saçılan skandal sırlar, iki yüzlü güvenilmez insanlar vs. bunlara bağlı olarak değişen/dönüşen bir dizi. özellikle virginy karakterinin gözlerinin açılması ve tavırlarındaki değişim güzel bir geçişti.

en çok hoşuma giden de senaristlerin polisiye kültürüne gerçekten çok hakim olması. klasik polisiye romanlar gibiydi. ezbere yapılmış basit bir yapım değil kesinlikle. gayet kaliteli.

bana göre en büyük eksiği katilin bir motivasyonunun olmaması. olayın katil bakış açısı çok düz. o yüzden sonunda bir "meh" oluyor insan açıkcası ama bütün olarak bakıldığında beğenilesi.
  • dark'tan sonra, isminin orman olmasın da mütevellit merak edip izlediğim dizi. gerilim yok, karanlıkta geçmiyor fakat hızlı şekilde izlenen bir dizi olmuş.

--- spoiler ---

kuzey fransa'da bir ardenler kasabasında kaybolan ve daha sonra ölü bulunan genç bir kız ve jandarmanın katili araması ve onun hikayesini çözmesi işlenmektedir.

--- spoiler ---
  • 2017 yapım 6 bölümlük fransız netflix dizisi. izlenebilir, durağan ama sıkmadan ve tahmin edilemez ilerliyor.
hesabın var mı? giriş yap