şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: gabile)
 • yusuf suresi 21.ayette geçen ;

  " ...vallahu galibun ala emrihi ve lakinne ekseren nasi la ya’lemun. "

  "...allah, her işinde galiptir, fakat insanların çoğu bunu bilmezler. " anlamına gelen ayetten çıkarımla elde edildiğini sandığım cümle. allahtan başka galip yoktur anlamına gelen arapça cümle.
 • endülüs'te, el-hamra'da sarayın kemerlerinde, sütunlarında yazar. dünya adına gelinen nokta, başarı ne olursa olsun, gerçek galip allah'tır der. kurtuba düşer, izabella gelir, franko gider, bu gerçek değişmez.

  ayrıca yusuf süresinde geçen biçimiyle: sizin yaptığınız planlar, programlar, tuzaklar, mühendislikler, allah'ın murat ettiğine mani olamaz, tam tersine o muradın bilerek veya bilmeyerek destekleyicileri olurlar. çoğu insan bunu fark bile edemez.

  kendisini suyun ortasına çekecek musa'yı,
  firavun,
  beşiğin içinde çıkarır sudan.

  kuzey'de gerçeği arar özgür bir persli -yıllarca.
  bulamaz.
  haksızlıkla köle olarak satıldığı güney'de,
  gerçeğin ta kendisi,
  yürüyerek doğar bahçesine.
 • elhamra (bkz: alhambra) sarayının duvarlarına boydan boya hat yazısıyla işlenmiştir. rivayete göre halife muhammed bin nasr, bir zaferden dönünce halk kendisini ‘el galip, el galip!’ diye karşılayınca o vakitler inşa ettirmekte olduğu elhamra sarayının duvarlarına bu tılsımlı sözü nakış nakış işletmiştir.
 • 1 kasım 2015 seçimlerinin özetidir.
 • alhambra sarayı'nda gece gezinirken dikkatimi çeken, sarayın duvarlarına boydan boya nakşedilmiş olan söz. okumaya çalışıp biraz sökebilmiştim. birkaç gün sonra bir arkadaşım yanıma gelip anlamını söyleyince birden gözlerim doldu. o anlam, o an kalbime dokundu. yani nasıl anlatsam, her şey tamamdır ve bir şarkı duyarsın, o an aniden ciğerlerine bir nefes dolar, göğsün kabarır ya. öyle oldu bana orada.

  andalusia çok garip memleket. insanın omzuna yük bindiriyor.
 • bu aralar ülkemizdeki iktidar partisinin destekçileri arasında sanırım manası tam anlaşılmadan kullanılmaya başlanan kelime. bu kelime "kimin kazandığının aslında bir anlamı yok, kazanan allah'tır" anlamına gelirken, siz bunu "zafer allahındır" şeklinde, işaret parmaklarınızı gözlere soka soka, ışid'çiler gibi sallayarak ve öyle anırarak söylüyorsunuz ki, anlıyoruz aslen "ilk fırsatta hepinizi kıtır kıtır kesip malınıza mülkünüze ve ayrıcalığınıza konacağız" demek istediğinizi. hatta "onlar size helal kılınmıştır" diye fetva bile alırsınız.

  altın yumurtlayan kaz'ın hikayesine dönüşecek olay. o üst akılca cehape zihniyetine bahşedildiğini sandığınız ayrıcalıkların adam öldürerek, kirletip yok ederek, devlet eliyle itibarsızlaştırılma ile ele geçirilmediğini ve geçirilemeyeceğini anlayınca geriye kalan koca bir cahil kalabalığıyla denizaşırı hesaplarınıza karışmayacak, anlaşabildiğiniz ilk dünya gücüne domalırsınız artık. kararlısınız ama bunu yapmaya, ben ikna oldum. ulan ya anlaşacak hiçkimseyi bulamazsanız; o zaman ayvayı yediniz bak bunu ben de düşünmemiştim.

  karşında çocuk yok terbiyesiz yobaz, herkes anlıyor senin dediğinin ne anlama geldiğini.

  misal: (bkz: yahudiler gibi hayırcılar da yaşam hakkına sahip)